خانه » از صفر تا صد ثبت نام ایران خودرو

از صفر تا صد ثبت نام ایران خودرو

توسط پرنوش اردویی

از صفر تا صد ثبت نام ایران خودرو
این روزها افراد بسیاری متقاضی خرید خودرو از سازندگانی چون ایران خودرو و سایپا هستند و با توجه به محدودیت منابع، متقاضیان باید ابتدا در طرح های اعلام شده از سوی شرکت های سازنده ثبت نام کنند. برای بالاتر بردن امنیت و دقت فرایند ثبت نام، شرکت های سازنده خودرو مشتریان را ملزم به ساخت حساب کاربری کرده اند. متقاضیان پس از ثبت نام و تأیید اطلاعاتشان وارد قرعه کشی طرح های پیش فروش و فروش فوق العاده خودرو خواهند شد. متقاضی خرید خودرو در صورت انتخاب شدن در قرعه کشی، امکان ورود به مراحل بعدی را پیدا می کند.
با توجه به تغییرات اخیر سایت فروش محصولات ایران خودرو و قدیمی شدن اغلب آموزش های موجود در فضای اینترنت، این روزها بعضی کاربران هنگام ثبت نام دچار درسرگمی می شوند. به همین دلیل در این نوشته قصد داریم نحوه ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو و همچنین شرایط و نکات مهم در خصوص ثبت نام اولیه را مرحله به مرحله بررسی کنیم.

شرایط ثبت نام ایران خودرو
پیش از صحبت درباره ثبت نام پیش فروش محصولات ایران خودرو خوب است نگاهی به شرایط ثبت نام بیندازیم. این کار کمک می کند که با دانستن شرایط لازم با دیدی بازتر و آگاهانه تر اقدام به ثبت نام کنیم تا احیاناً از بروز مشکل در آینده جلوگیری شود. در بخشنامه پیش فروش ایران خودرو دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی برای ثبت نام در این طرح ذکر شده است. ما در اینجا به چند مورد از مهم ترین شروط عمومی این بخشنامه اشاره خواهیم کرد.

1- چه در بخشنامه های ایران خودرو و چه سایپا، به هر کد ملی تنها یک دستگاه خودرو تعلق می گیرد.
2- حداقل فاصله از آخرین خرید (ثبت نام یا تحویل خودرو) از ایران خودرو و سایپا 48 ماه است.
3- ارائه گواهینامه رانندگی دارای اعتبار (حداقل پایه سوم) الزامی است.
4- امکان ثبت نام برای متقاضی دارای پلاک فعال انتظامی (به نام خود) وجود ندارد. در صورت مغایرت، ثبت نام باطل خواهد شد و متقاضی به مدت 3 سال از شرکت در تمامی طرح های فروش محصولات ایران خودرو محروم می شود.
5- هر گونه انتقال امتیاز و حقوق ناشی از انتخاب شدن در قرعه کشی ایران خودرو به اشخاص ثالث، ممنوع است.

مراحل و نحوه ثبت نام ایران خودرو
همان طور که پیش تر هم اشاره شد، در راستای افزایش دقت و امنیت فرایند ثبت نام متقاضیان، برای ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو و استفاده از خدمات غیرحضوری این سامانه اعم از طرح های پیش فروش، فروش فوری و خرید اقساطی ایران خودرو باید ابتدا اطلاعات خود را در سایت رسمی فروش محصولات ایران خودرو ثبت کنید. شما برای ورود به سایت ایران خودرو در مراحل بعدی، از جمله پیگیری وضعیت ثبت نام و قرعه کشی، به کد کاربری و کلمه عبور خود نیاز خواهید داشت. پس از ثبت نام به امکاناتی همچون ثبت و پیگیری درخواست، استعلام وضعیت قرعه کشی، سؤال از واحد فروش ایران خودرو، خرید خودرو، واریز وجه، مدیریت قراردادها و… دسترسی پیدا می کنید. در ادامه همراه ما باشید تا گام به گام مراحل ثبت نام را مرور کنیم.

1- ساخت حساب کاربری در سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو
برای ثبت نام باید ابتدا به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به آدرس esale.ikco.ir مراجعه کنید. پس از آن نوبت به ثبت نام و اطلاعات شما از طریق قسمت «ورود کاربر» می رسد. چنانچه قبلاً ثبت نام نکرده اید، در این مرحله گزینه «ثبت نام يا تنظيم رمز» را انتخاب کنید. به صفحه جدیدی هدایت خواهید شد. حالا می توانید با وارد کردن کد ملی تان که در حکم کد کاربری شماست ثبت نام را آغاز کنید.
در صفحه بعدی باید رمز عبور مورد نظرتان را انتخاب و تأیید کنید. علاوه بر این از شما خواسته می شود که شماره شبا و سایر اطلاعات شخصی خود را به همراه اطلاعات تماس و محل سکونت تکمیل کنید. توجه کنید که پر کردن موارد ستاره دار الزامی است. نکته مهم دیگر این است که شماره موبایلی که در سایت ثبت می کنید باید متعلق به خودتان و به نام شما باشد؛ چنانچه در هر مرحله ای از فرایند ثبت نام، قرعه کشی یا فروش، خلاف این قضیه ثابت شود ثبت نام شما حذف و باطل خواهد شد. پس از پر کردن فیلدهای لازم و تأیید ثبت نام، مشخصات شما در سامانه ایران خودرو ذخیره می شود.

2- ثبت نام پیش فروش ایران خودرو
حالا که کد کاربری و کلمه عبور خود را در اختیار دارید و اطلاعات مورد نیاز را نیز در سامانه ثبت کرده اید می توانید با استفاده از گزینه های بالای سایت وارد پنل کاربری خود شوید. از طریق بخش خرید خودرو می توانید برای انتخاب و سفارش خودروی مورد نظرتان اقدام کنید. همچنین در بازه های زمانی که «پیش فروش» و «فروش فوق العاده» ایران خودرو بر قرار است می توانید با استفاده از این دو گزینه در بالای صفحه، خودروی مورد علاقه تان را انتخاب کنید.
پس از سفارش خودروی انتخابی تان به صفحه ای هدایت می شوید تا شرایط خرید را بخوانید و در صورتی که مورد تأیید شما هستند، تیک تأیید را بزنید. با وارد کردن کد امنیتی طبق تصویر و زدن دکمه «ثبت درخواست» ثبت نام اولیه شما وارد مرحله پایانی می شود.
توجه داشته باشید که حالا در آخرین مرحله یک کد پیگیری اختصاصی دریافت خواهید کرد که به منزله تکمیل و اتمام فرایند ثبت نام خودرو است. این کد را جایی یادداشت کنید و تا پایان زمان قرعه کشی و اعلام رسمی اسامی انتخاب شدگان پیش خود نگه دارید.

3- اعلام نتایج قرعه کشی
حداکثر تا 3 روز پس از پایان مهلت ثبت نام، اسامی منتخبین قرعه کشی از طریق سایت رسمی فروش اینترنتی ایران خودرو و همچنین پیامک به شما اعلام خواهد شد. در این مرحله برای اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و انتخاب یا عدم انتخابتان در قرعه کشی باید به سایت فروش اینترنتی ایران خودرو مراجعه کنید.

4- واریز پیش پرداخت علی الحساب
در صورتی که در قرعه کشی انتخاب شده باشید، 5 روز فرصت خواهید داشت تا پیش پرداخت علی الحساب خودرو را از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو واریز کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم واریز مبلغ کامل پیش پرداخت، ثبت نام شما باطل خواهد شد و ایران خودرو در این خصوص هرگونه مسئولیتی را از خود سلب کرده است.

5- تحویل خودرو
پس از پرداخت کامل مبلغ پیش پرداخت و در صورتی که از نظر شرایط عمومی بخشنامه ایران خودرو مشکل و مغایرتی در اطلاعات شما وجود نداشته باشد، طبق موعد مقرری که در قرارداد ذکر شده خودروی مورد نظرتان را تحویل خواهید گرفت. البته پس از فرا رسیدن موعد تحویل خودرو، در صورت اعلام ایران خودرو و تمایل مشتری، امکان تمدید موعد تحویل وجود دارد.

هشیار باشید…
تجربه نشان داده که معمولاً با اوج گرفتن ثبت نام های اینترنتی از این دست، بازار کار سودجویان نیز رونق می گیرد. افرادی هستند که در پی ماهی گرفتن از آب گل آلودند و به بهانه ثبت نام افراد در طرح های خرید خودرو مبالغ هنگفتی را از آنها دریافت می کنند. اگر کار ثبت نام را خودتان انجام دهید یا آن را به افراد قابل اطمینان بسپارید، دیگر چنین ضررهایی را متحمل نخواهید شد. به همین دلیل است که در اینجا باید چند نکته اساسی را در نظر داشت:

1- تا قبل از اعلام رسمی اسامی انتخاب شدگان، متقاضی نیازی به هیچ گونه پرداخت وجه ندارد. همچنین در هیچ مرحله ای از ثبت نام، نیازی به ارائه چک از سوی مشتری نیست.
2- قیمت خودرو مطابق همان قیمت زمان تحویلی است که در قرارداد درج شده است.
3- پس از انجام قرعه کشی و اعلام اسامی، افراد انتخاب شده موظف به واریز مبلغ پیش پرداخت از طریق سایت فروش اینترنتی ایران خودرو هستند. باقی مانده وجه خودرو نیز در زمان ارسال دعوتنامه با در نظر گرفتن هزینه های قانونی دریافت می شود.
4- شماره تلفن همراهی که در سامانه ایران خودرو معرفی شده، باید به نام فرد متقاضی باشد. متقاضی باید هنگام ثبت نام، شماره حساب (شبا) مربوط به خود را ثبت کند و از کارتی که به نام شخص اوست برای پرداخت وجه استفاده کند.
5- طبق بخشنامه ایران خودرو، گارانتی خودرو 3 ماه پس از زمان تحویل، در صورت عدم مراجعه به نمایندگی برای دریافت سرویس اولیه، باطل خواهد شد. علاوه بر این، در زمان مراجعه به نمایندگی، کارکرد حداقل 1000 کیلومتری خودرو الزامی است.

جمع بندی
در این مطلب به بررسی شرایط و مراحل ثبت نام اینترنتی محصولات ایران خودرو پرداختیم. در ابتدا بر اساس بخشنامه اعلام شده از سوی ایران خودرو، پیش شرط های اساسی برای ثبت نام در طرح پیش فروش خودرو مطرح شد. در ادامه 5 مرحله ثبت نام در سایت و قرعه کشی تا تحویل خودرو را توضیح دادیم. در پایان نیز به هشدارها و نکاتی در خصوص نحوه ثبت نام ایران خودرو اشاره شد.
در کنار تمام مطالبی که گفته شد، این نکته را هم در نظر داشته باشید که امکان انصراف از ثبت نام یا تغییر نوع خودرو، تنها تا قبل از پایان مهلت ثبت نام اولیه از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو و میز کار مشتری وجود دارد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید