از مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی چه می دانیم؟

از مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی چه می دانیم؟

است با به پایان رسیدن کار شرکت های اروپایی ها در ایران، اقبال به سمت خودرو های آسیایی و به ویژه محصولات چینی بیش تر شده.
اعتبار برند های چینی
یکی از عوامل محبوبیت نسبی خودرو های چینی در ایران این است که سازندگان آن ها با آپشن ها و امکانات بی شمار محصولاتشان توانسته اند دل خریداران ایرانی را به دست آورند. هر چند بسیاری از این خودرو ها کیفیت ساخت بالایی ندارند، اما ظاهراً شکل ظاهری و آپشن های بعضی از آن ها توانسته نظر ایرانیان را جلب کند.
کیفیت ساخت محصولات چینی
برخی از خودرو سازان چینی برای کاهش هزینه هایشان، در ساخت محصولات خود از قطعات کم کیفیت استفاده می کنند و اینجاست که مصرف کنندگان این خودرو ها باید تاوان پس بدهند. سیستم ایمنی بسیاری از این محصولات ضعیف و به عبارتی غیر قابل اتکاست.
تأمین قطعات و خدمات پس از فروش
از جمله دیگر مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی باید به معضل تعمیرات و کمبود قطعات مناسب اشاره کرد.
وضعیت بازار خرید و فروش
وقتی پای خودرو های چینی در میان باشد، کسی نیست که از وضعیت نا به سامان فروش و بازار دست دوم ضعیف این محصولات شکایتی نداشته باشد. خودرو های چینی از دید اقتصادی قیمتی کم تر از محصولات ساخت امریکا یا کشور های حوزه اروپا دارند و شاید همین قضیه افراد را به خرید آن ها وسوسه می کند.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

از مشکلات اصلی خرید و فروش اتومبیل های چینی باید به کیفیت پایین قطعات ، معضلات تأمین قطعات مورد نیاز خودرو و کمبود تعمیر کاران حرفه ای و آموزش دیده برای رفع معایب این خودرو ها اشاره کرد.

از مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی چه می دانیم؟
مدتی است با به پایان رسیدن کار شرکت های اروپایی ها در ایران، اقبال به سمت خودرو های آسیایی و به ویژه محصولات چینی بیش تر شده. در این وضعیت، چشم بادامی ها که خوب از نیاز ها و سلایق ایرانیان آگاه هستند، سعی دارند بازار را به سود خود به دست بگیرند. با این وجود، تحریم ها، شرایط اقتصادی و بی ثباتی بازار باعث شده که حتی فروش محصولات کمپانی های چینی و کره ای هم در ایران با مشکلاتی مواجه شود.
شاید چینی ها در عرصه تولید محصولات مختلف چندان خوش نام نباشند، با این حال در همین بازار ایران کم هستند آن دسته از خودرو های چینی که توانسته اند جای خود را در میان خریداران باز کنند. البته نمونه های کم کیفیت چینی نیز هم چنان در سطح خیابان ها و روی مغز سخت پسندان ویراژ می دهند. به طور کلی چه چینی های با کیفیت بالا و چه آن ها که حرفی برای گفتن ندارند، در پیچ و خم وضعیت فعلی بازار گرفتار مانده اند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب مهم ترین مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی را بررسی کنیم.

اعتبار برند های چینی
خیلی وقت ها برچسب چینی بودن محصولات باعث می شود افراد دید مثبتی به آن ها نداشته باشند. اگر به امریکا و کشورهای اروپایی سری بزنیم می بینیم که محصولات چینی برای ورود به بازار این کشور ها باید از استاندارد هایی خاص و کیفیتی بالا برخوردار باشند. این در حالی است که در کشور ما چنین ملاحظاتی جدی گرفته نمی شود و انواع اقسام تولیدات چین، از چیزی به کوچکی جا سوییچی گرفته تا خودرو های مختلف، به راحتی از مرز ها وارد می شوند.
همان طور که پیش تر هم اشاره شد، لزوماً همه ساخته های چشم بادامی ها کم کیفیت نیستند، اما دردسر های محصولات نه چندان خوش نام آن ها معمولاً به قوت خود باقی است. با همه این ها، مدتی است بعضی از سازندگان خودرو های چینی توانسته اند در نبود محصولات غربی، جایی در بازار ایران برای خود دست و پا کنند.
یکی از عوامل محبوبیت نسبی خودرو های چینی در ایران این است که سازندگان آن ها با آپشن ها و امکانات بی شمار محصولاتشان توانسته اند دل خریداران ایرانی را به دست آورند. هر چند بسیاری از این خودرو ها کیفیت ساخت بالایی ندارند، اما ظاهراً شکل ظاهری و آپشن های بعضی از آن ها توانسته نظر ایرانیان را جلب کند. البته بسیاری از این خودرو ها زیر ظاهر نسبتاً زیبایشان، از نظر متریال به کار رفته در آنها و ویژگی های فنی، کیفیت قابل قبولی ندارند. همه این ها در حالی است که اغلب پول فراوانی هم به پای این محصولات ریخته می شود، اما بسیاری از کمپانی های سودجوی چینی هم چنان در کسب رضایت مشتریان ناکام مانده اند.

کیفیت ساخت محصولات چینی
برخی از خودرو سازان چینی برای کاهش هزینه هایشان، در ساخت محصولات خود از قطعات کم کیفیت استفاده می کنند و اینجاست که مصرف کنندگان این خودرو ها باید تاوان پس بدهند. سیستم ایمنی بسیاری از این محصولات ضعیف و به عبارتی غیر قابل اتکاست. چنین اتومبیل هایی معمولاً پیشرانه و قدرت موتور ضعیف و هم چنین استهلاک بالایی دارند. هندلینگ نامناسب و سواری خشک هم از دیگر مواردی است که نارضایتی خریداران خودرو های چینی را در پی داشته.
استفاده از متریال بی کیفیت و مشکلات فنی این محصولات چینی موجب می شود که خودرو مدام نیاز به تعمیر پیدا کند. گاهی خرابی یک قطعه باعث بروز مشکل در عملکرد سایر بخش ها می شود و این خود دردسر تعمیرات را چندین برابر می کند. همه این ها در حالی است که گاهی حتی تعمیر یک قطعه ساده هم هزینه های سرسام آوری روی دست مالک خودرو می گذارد.

تأمین قطعات و خدمات پس از فروش
از جمله دیگر مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی باید به معضل تعمیرات و کمبود قطعات مناسب اشاره کرد. با پرس و جویی ساده می توان فهمید که در خصوص اتومبیل های چینی، بیش تر قطعات موجود در بازار، بی کیفیت و تقلبی هستند. پُر واضح است که استفاده از چنین کالا هایی به جای رفع نواقص، صدمات بسیار بیشتری به خودرو وارد می کند. بسیاری از مالکان چنین خودرو هایی گله دارند که حتی اگر قطعه اصل هم پیدا شود، قیمت آن اغلب سر به فلک می کشد. مشکل اصلی اینجاست که خیلی وقت ها حتی خود نمایندگی های فروش و خدمات خودرو های چینی هم قطعات یدکی لازم را در اختیار ندارند و با کمبود قطعه های مورد نیاز مشتریان دست و پنجه نرم می کنند.
قضیه جایی دشوار تر می شود که اگر اتومبیل چینی شما تعمیرات عمده ای داشته باشد و به قطعات بسیاری نیاز پیدا کند، احتمالاً خیلی طول می کشد تا بتوانید قطعات مناسب را پیدا کنید یا منتظر ورود آن ها از چین شوید. پس یکی از نکات اصلی پیش از خرید محصولات چینی، دقت به گستره فعالیت و میزان قابل اطمینان بودن شرکت های سرویس دهنده این خودرو ها و نمایندگی های فعال آن ها است. علاوه بر این، تعداد کسانی که به طور تخصصی روی تعمیرات خودرو های چینی تسلط دارند هم چندان زیاد نیست. همین عامل ممکن است مدت انتظار شما برای تعمیر خودرویتان و کیفیت نهایی کاری که تحویل می گیرید را تحت تأثیر قرار دهد.

وضعیت بازار خرید و فروش
وقتی پای خودرو های چینی در میان باشد، کسی نیست که از وضعیت نا به سامان فروش و بازار دست دوم ضعیف این محصولات شکایتی نداشته باشد. خودرو های چینی از دید اقتصادی قیمتی کم تر از محصولات ساخت امریکا یا کشور های حوزه اروپا دارند و شاید همین قضیه افراد را به خرید آن ها وسوسه می کند. البته این حقیقت را نباید از نظر دور داشت که محصولات چینی باز هم چند برابر بیش تر از تولیدات غیر چینی قیمت دارند. واقعیت این است که چنین خودرو هایی اغلب با افت قیمتی به مراتب بیش تر از محصولات داخلی مواجه می شوند. این در حالی است که بعضی از آن ها حتی از نظر کیفیت هم درحدی پایین تر از خودرو های ساخت ایران قرار می گیرند. ممکن است در آینده ای نه چندان دور، همین موضوع کم کم عرصه را بر خودرو های چینی و فروشندگان آن ها تنگ تر کند.
کسی چه می داند، شاید کار به جایی بکشد که کمپانی های چینی به این نتیجه برسند که محصولاتشان دیگر جایی در ایران ندارد و به صادرات و خدمات خود پایان دهند. با این حساب، نیاز به آینده نگری در خصوص خرید و نگه داری اتومبیل های چینی بیش از پیش احساس می شود. مجموعه این عوامل دست به دست هم، موجب شده اند که افراد بسیاری از خرید خودرو های چینی منصرف شوند و همین موضوع بازار فروش این اتومبیل ها را بیش تر از گذشته با مشکل رو به رو کرده است.

جمع بندی
در این نوشته به بررسی مشکلات خرید و فروش خودرو های چینی پرداختیم و دیدیم چه طور عوامل داخلی و خارجی، معاملات این محصولات را با دست انداز های پی در پی مواجه می کند. برند های چینی اصولاً آن چنان خوش نام نیستند و استاندارد های لازم در روند تولید را جدی نمی گیرند. محصولات این کشور اغلب کیفیت ساخت چندان جالبی ندارند و صنعت خودروی آن ها هم از این قاعده مستثنی نیست. از کیفیت و ویژگی های فنی خودرو ها گرفته تا متریال به کار رفته در آن ها و ایمنی راننده، سرنشینان و حتی عابران، همه این ها در خصوص خودرو های چینی جای بحث دارد.
از دیگر مشکلات اصلی خرید و فروش اتومبیل های چینی باید به معضلات تأمین قطعات مورد نیاز خودرو و کمبود تعمیر کاران حرفه ای و آموزش دیده برای رفع معایب این خودرو ها اشاره کرد. علاوه بر این ها، ضعف خدمات پس از فروش نمایندگی ها را هم نباید نا دیده گرفت. شرایط بی ثبات و نا به سامان بازار فروش این اتومبیل ها نیز همواره دشواری های معاملات آن ها را افزایش داده.
هر چند اغلب این مشکلات متأثر از تحریم ها و شرایط اقتصادی کشور است، اما به همه دلایلی که پیش از این ذکر شد، لازم است اگر قصد خرید خودروی چینی دارید به آن ها توجه کنید. در چنین شرایطی انتخابی آگاهانه می تواند از زیان های مالی بالقوه جلوگیری کند. با آینده نگری و توجه به نکاتی که در این نوشته آمد، می توانید گزینه های پیش رویتان را بسنجید تا بینید کدام یک از آن ها از نظر معایب احتمالی و صرفه اقتصادی انتخاب هوشمندانه تری برایتان خواهد بود.

مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی