خانه » انواع باتری خودرو و بهترین انتخاب برای خرید
انواع باتری خودرو و بهترین انتخاب برای خرید

انواع باتری خودرو و بهترین انتخاب برای خرید

توسط مهدی عابدی

از استارت و راه اندازی اولیه اتومبیل گرفته تا استفاده از نور چراغ ها و دیگر امکانات الکتریکی خودرو، همه به برق نیاز دارند. این باتری ها هستند که انرژی مورد نیاز خودرو برای آغاز حرکت و استفاده از لوازم و امکانات الکتریکی وسیله نقلیه را در خود نگه می دارند. مهمترین انواع باتری خودرو را می توانیم به دو دسته کلی اسیدی و سیلد (اتمی) تقسیم کنیم. هر کدام از این باتری ها ویژگی ها و شرایط نگهداری خاص خود را دارند که آگاهی از ساز و کار آنها به افزایش طول عمرشان کمک می کند.

البته درباره این دو نوع باتری باورهای غلطی در جامعه رواج دارد که گاهی موجب سردرگم شدن افراد هنگام خرید باتری خودرو می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم هر یک از این دو نوع باتری و مزایا و معایب آنها را بررسی کنیم. توجه به این نکات کمک می کند که با در نظر گرفتن نیازها و شرایط خود مناسب ترین باتری را برای اتومبیلتان انتخاب کنید.

 

ساختار باتری های اسیدی

باتری های اسیدی یا آب اسیدی از صفحات سربی و کلسیومی تشکیل شده که در محلول الکترولیت قرار گرفته اند. به همین دلیل لازم است هر چند وقت یک بار باتری خودرو بررسی و در صورت کاهش حجم محلول، آب مقطر به آن اضافه شود. به همین منظور 6 دریچه روی این نوع باتری تعبیه شده تا از طریق آنها بتوان میزان الکترولیت را اندازه گرفت و در صورت لزوم افزایش داد. البته باید از اضافه کردن هر گونه آب آلوده یا اسید به باتری خودرو جداً خودداری کرد.

چنانچه به جز اسید استاندارد باتری اسیدی آب مقطر یا محلول دیگری اضافه شود، باتری صدمه می بینید و عملکرد آن دچار اشکال می شود. باتری های اسیدی به دلیل نیاز به چنین بازدیدهایی در رده باتری های maintenance low قرار می گیرند، به این معنا که به مراقبت کمی نیاز دارند.

 

ویژگی های باتری اسیدی

باتری های اسیدی طول عمر و مقاومت بالایی دارند. علاوه بر این، میزان خرابی کم و قیمت مناسب آنها هم از دیگر عواملی است که افراد را به خرید این نوع باتری خودرو ترغیب می کند.

یکی از مهمترین تفاوت های ظاهری باتری اسیدی و اتمی وجود 6 دریچه روی باتری های اسیدی برای اندازه گیری و اضافه کردن محلول است. این امکان گرچه نیاز به مراقبت از باتری خودرو را افزایش می دهد، اما از طرفی شما را به راحتی از خرابی های احتمالی آن آگاه می کند.

سولفاته شدن و تخلیه شارژ این نوع از باتری ها هنگامی که مدتی استفاده نشوند بیشتر و سریع تر از باتری های سیلد اتفاق می افتد. البته خرابی و از کار افتادن باتری اسیدی به مرور زمان و کم کم خود را نشان می دهد. برای مثال ضعیف یا سنگین استارت خوردن خودرو می تواند یکی از نشانه های خرابی باتری آن باشد. هنگامی که با کاهش عملکرد باتری خودرو موقع استارت زدن مواجه شدید می توانید اقدامات لازم را برای تعمیر یا جایگزینی آن انجام دهید.

 

ساختار باتری های سیلد

باتری های سیلد یا اتمی یکی دیگر از انواع پرطرفدار باتری خودرو هستند که با عنوان باتری خشک هم شناخته می شوند. صفحات کلسیمی این باتری ها طوری طراحی شده که موجب می شود الکترولیت (اسید) آن دیرتر تبخیر شود و کاهش چندانی پیدا نکند. در واقع صفحات داخلی این باتری از قبل شارژ شده و به شکل دسته ای مونتاژ و به بازار عرضه می شود.

به باتری های اتمی اصطلاحاً سیلد هم گفته می شود که به معنی مهر و موم و پلمب شده است، زیرا فضایی برای باز کردن و افزودن محلول ندارند. به عبارت دیگر، جنس صفحات این باتری به گونه ای طراحی شده که افراد را از اضافه کردن آب مقطر و اقداماتی از این دست بی نیاز می کند. بر این اساس می توان گفت که این نوع از باتری ها به نگهداری و مراقبت چندانی نیاز ندارند و از این رو در دسته باتری های maintenance free قرار می گیرند.

انواع VRLA و AGM این دسته از باتری ها را می توان در جهات و موقعیت های متفاوتی نصب کرد و به دلیل ضدنشت بودن آنها از بابت ایجاد آلودگی یا خطر برای دیگر قطعات جای نگرانی وجود ندارد.

 

ویژگی های باتری سیلد

ساختار کلی و فناوری خاصی که در تولید باتری های سیلد به کار رفته موجب شده که قیمت آنها در مقایسه با انواع اسیدی بالاتر باشد، اما این نوع باتری معمولاً از نوع اسیدی طول عمر بیشتری هم دارد. بسته بودن قالب این باتری مانع خروج اسید از آن و کثیف شدن بدنه می شود. به این ترتیب سیم کشی های خودرو هم صدمه ای نخواهند دید. همین ویژگی یکی دیگر از عواملی است که موجب می شود باتری سیلد گزینه ای پرطرفدار، امن، تمیز و بدون آلودگی باشد.

همان طور که پیشتر هم اشاره شد، این نوع باتری در مقایسه با باتری اسیدی نیازی به شرایط خاص نگهداری یا مراقبت و تعمیر مکرر ندارد. باتری های اتمی همچنین در مقابل دشارژ یا شارژ بیش از اندازه مقاومت بالایی دارند و طول عمر زیادشان یکی دیگر از عوامل محبوبیت آنها است.

یکی از معایب باتری سیلد این است که در صورت خرابی و از کار افتادن حتی یکی از سلول هایش امکان تعمیر آن وجود ندارد. به عبارت دیگر در چنین حالتی باتری خودرو به کلی غیر قابل استفاده خواهد بود. یکی دیگر از مشکلات باتری های اتمی آن است که خرابی آنها به صورت یک باره و ناگهانی بروز می کند.

وقتی ناگهان می بینید که خودرویتان استارت نمی خورد می توانید از طریق چشمی روی باتری از وضعیت سلامت و شارژ آن اطلاع پیدا کنید. چنانچه چشمی که روی سطح آن تعبیه شده به رنگ سبز باشد، به این معنی است که باتری سالم است و شارژ کافی دارد. رنگ مشکی چشمی نشان دهنده آن است که باتری خودرو سالم است، اما شارژ کافی ندارد. رنگ سفید گویای این است که باتری صدمه دیده یا تخلیه شده است.

انواع باتری خودرو و بهترین انتخاب برای خرید

بهترین انتخاب برای خرید باتری

هنگام انتخاب باتری خودرو باید ملاک های متفاوتی را در نظر گرفت. گزینه ای برای خرید مناسب است که نوع و توان آن در محدود تعریف شده از سوی سازنده خودرو یا میزان آمپر پیشنهادی اتومبیل باشد. چرا که ظرفیت بیشتر یا کمتر از این مقدار می تواند در آینده مشکل ساز شود.

برای مثال، اگر ظرفیت باتری اتومبیل کمتر از میزان تعریف شده برای خودرو باشد، تخیله شارژ هنگام استفاده از تجهیزات الکتریکی از قبیل ضبط، کولر، بخاری و… سریع تر اتفاق می افتد. پس هنگام خرید باتری خودرو حتماً به ظرفیت و توان آن توجه کنید و به سراغ برندهای شناخته شده و باکیفیت بروید. با توجه به آنچه شرکت سازنده در دفترچه راهنمای خودرو آورده می توانید از مشخصات فنی باتری مناسب اتومبیلتان مطلع شوید.

در نهایت فارغ از این که کدام نوع باتری را برای خرید انتخاب می کنید، توجه به مواردی مانند شیوه مراقبت از باتری، سبک و عادات رانندگی و شرایط محیطی می تواند به افزایش طول عمر باتری خودرویتان کمک کنند.

نکته…

برای مثال، در اثر شارژ و دشارژ بیش از اندازه، صفحات باتری تخریب می شود. به همین دلیل بهتر است پیش از رسیدن به حداکثر میزان شارژ، باتری از منبع انرژی جدا شود. همین طور هنگامی که باتری خودرو برای مدتی طولانی بی استفاده بماند به مرور سولفاته و عملکرد آن دچار اشکال می شود.

استفاده از تجهیزاتی مانند رادیو، ضبط و چراغ ها در حالی که موتور خودرو خاموش است شارژ باتری را کاهش می دهد. علاوه بر این، گرما یا سرمای بیش از حد هم عملکرد الکتروشیمیایی باتری را دچار اختلال می کند و عمر مفید آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

جمع بندی

در این نوشته به بررسی مهمترین انواع باتری خودرو از قبیل اسیدی و سیلد و ویژگی های هر یک از آنها پرداختیم. هر دوی این باتری ها قابل شارژ هستند و در ظرفیت ها و آمپرهای مختلف به بازار عرضه شده اند.

صفحات باتری های اسیدی در محلول الکترولیت شناورند و نیاز به مراقبت و بازدید مداوم دارند تا در صورت نیاز به آنها آب مقطر اضافه شود. از جمله مزایای این باتری ها می توان به طول عمر بالا و قیمت مناسبشان اشاره کرد. باتری های اسیدی همچنین به مرور خرابی خود را نشان می دهند و شما با مشاهده نشانه های اختلال در عملکرد باتری فرصت خواهید داشت تا چاره ای بیندیشید.

باتری های سیلد یا اتمی طول عمر، کارایی و امنیت بیشتری دارند و از مراقبت و بازدید میزان محلول الکترولیت بی نیازند. همین تمیز بودن و نگهداری آسان، افراد بسیاری را به خرید این نوع باتری سوق می دهد و بسیاری معتقدند این نوع باتری با خودروهای امروزی سازگاری بیشتری دارد. البته این دسته از منابع انرژی معایبی هم دارند. باتری های سیلد نسبتاً گران هستند و علاوه بر این ممکن است به صورت ناگهانی از کار بیفتند و شما را غافلگیر کنند.

نکته شایان توجه در خصوص انتخاب باتری توجه به نوع و میزان آمپر آن و تطابقش با ظرفیت پیشنهادی باتری خودروی شماست. در نهایت علاوه بر مراجعه به برندهای باکیفیت و معتبر، نحوه صحیح مراقبت از باتری و اصلاح سبک و عادات رانندگی هم می تواند عمر مفید باتری را افزایش دهد.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید