انواع بیمه خودرو

انواع بیمه خودرو

بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه برای جبران خساراتی است که هر خودرو در آن درگیر می گردد. این بیمه نامه شامل سه نوع پوشش است که این موارد به شرح زیر می باشند:
1. تعهدات مالی به فرد یا افرادی که از تصادف متضرر شده اند.
2. تعهدات جانی به فرد یا افرادی که از تصادف زیان دیده اند.
3. تعهدات جانی به راننده خودروی مقصر در تصادف
قیمت بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می گردد؟
نوع دقیق مدل خودرو اولین گزینه ای است که در محاسبه بیمه شخص ثالث موثر است.
بیمه بدنه خودرو
همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، یکی از پر کاربرد ترین و مهم ترین بیمه های خودرویی، بیمه بدنه خودرو است. اولین تفاوت بیمه بدنه با بیمه شخص ثالث این است که این بیمه جز بیمه های اجباری کشور برای خودروها محسوب نمی شود.
خطرات اصلی بیمه بدنه: حادثه، دزدیده شدن خودرو، آتش سوزی
خطرات فرعی بیمه بدنه خودرو: دزدیده شدن لوازم جانبی خودرو، هزینه رفت و آمد، هزینه های مرتبط با توقف خودرو، وقوع بلایای طبیعی، پاشیده شدن اسید یا دیگر مایعات شیمیایی، شکسته شدن شیشه خودرو

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

بیمه خودرو انواع مختلفی دارد که از جمله پر کاربرد ترین آنها می توان به بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه اشاره نمود. البته بیمه های دیگری نیز وجود دارد (مانند بیمه حوادث راننده) که در حال حاضر تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته .

انواع بیمه خودرو
اگر شما نیز مانند ما در یکی از شهرهای بزرگ زندگی می کنید و هر روز مسیرهای طولانی را برای رفتن به محل کار یا انجام دیگر امور روزمره طی می کنید، هر ساعت خطر تصادف نمودن شما را تهدید می کند. وقتی هم صحبت از تصادف به میان می آید، بیمه اولین موردی است که به ذهن همه ما می رسد. همان طور که می دانید بیمه خودرو انواع مختلفی دارد که از جمله پر کاربرد ترین آنها می توان به بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه اشاره نمود. البته بیمه های دیگری نیز وجود دارد (مانند بیمه حوادث راننده) که در حال حاضر تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته و دیگر به عنوان بیمه نامه ای جداگانه عرضه نمی گردد. در ادامه مطلب ” انواع بیمه خودرو ” با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.
مقدمه ای بر بیمه شخص ثالث
همان طور که پیش تر نیز گفته شد، بیمه شخص ثالث یکی از شاخص ترین بیمه هایی است که برای خودروها عرضه می شود و چند سالی است که برخورداری از آن برای تمام خودروها اجباری می باشد. نام این بیمه نامه برای اکثر صاحبین خودرو آشناست اما آیا تا به حال به معنی این بیمه نامه توجه نموده اید؟ آیا این سوال برای شما پیش آمده که منظور از شخص ثالث چیست و این بیمه نامه شامل چه کسانی می گردد؟
بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه برای جبران خساراتی است که هر خودرو در آن درگیر می گردد. این بیمه نامه شامل سه نوع پوشش است که این موارد به شرح زیر می باشند:

 1. تعهدات مالی به فرد یا افرادی که از تصادف متضرر شده اند.
 2. تعهدات جانی به فرد یا افرادی که از تصادف زیان دیده اند.
 3. تعهدات جانی به راننده خودروی مقصر در تصادف
  حال ممکن است این سوال نیز برای شما پیش آمده باشد که این تعهدات چگونه باید انجام شود؟ تعهدات مالی به فرد یا افرادی که در تصادف زیان دیده اند برای زمانی است که دو خودرو در تصادف درگیر شده باشند. در چنین حالتی صاحب خودرویی که مقصر نیست می تواند از بیمه شخص ثالث خودروی مقصر استفاده نماید و هزینه خسارت خود را دریافت کند.
  تعهدات جانی برای فرد یا افراد زیان دیده برای زمانی تعریف گردیده که خودرو با شخصی تصادف کند یا شخصی در طی فرآیند تصادف، زیان جانی دیده باشد. چنین فردی می تواند هزینه درمان خود را از بیمه خودروی مقصر دریافت کند. اگر فرد زیان دیده خدایی ناکرده فوت کند نیز دیه ای کامل به خانواده متوفی پرداخت می گردد.
  تعهدات جانی به راننده مقصر نیز زمانی اتفاق می افتد که راننده خودروی مقصر، خود دچار نقص عضو شده یا خدایی ناکرده فوت کند. راننده مذکور با سقف پوششی که کمتر از سایر افراد تحت پوشش بیمه شخص ثالث است تحت پوشش قرار می گیرد و خسارت به هر نوعی به او پرداخت می گردد.
  قیمت بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می گردد؟
  محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث همواره از یک فرمول مشخص تبعیت می کند. عواملی که بر قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار هستند، به شرح زیر می باشند:
  نوع دقیق مدل خودرو اولین گزینه ای است که در محاسبه بیمه شخص ثالث موثر است. به طور مثال پژو 206 تیپ 5. مورد دومی که در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث موثر است، سال ساخت خودروی مذکور می باشد. به طور مثال مدل 2016 یا مدل 1391. مورد سوم سابقه عدم خسارت است، بدین معنی که صاحبین خودرو چه مدت است از بیمه شخص ثالث خودرو استفاده ننموده اند. گزینه بعدی تاریخ سررسید بیمه است، بدین معنا که آیا تاریخ سررسید بیمه گذشته است یا خیر، تاریخ سررسید بیمه نزدیک است یا خیر. مورد آخر نیز کاربری هر خودرو می باشد، بدین معنا که خودرو شخصی است یا به عنوان تاکسی فعالیت می نماید.
  نکته جالبی که در ارتباط با تخفیف های بیمه شخص ثالث وجود دارد این موضوع است که اگر شما یک خودرو در اختیار داشته باشید و از تخفیف عدم خسارت بهره مند باشید. زمانی که شما خودروی خود را تعویض کنید، این تخفیف های عدم خسارت به خودروی بعدی منتقل می شود که یک امتیاز بزرگ محسوب می گردد. همچنین اگر زمانی قصد فروش یکی از خودروهای خود را داشته باشید می توانید تعداد سال تخفیف خودروی خود را به خودروی همسر یا فرزند خود منتقل کنید که این موضوع نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
  بیمه پر کاربرد دیگری که در صنعت خودروسازی کشور وجود دارد نیز بیمه بدنه است که در ادامه قصد داریم بیشتر درباره آن با شما سخن بگوئیم.
  مقدمه ای بر بیمه بدنه خودرو
  همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، یکی از پر کاربرد ترین و مهم ترین بیمه های خودرویی، بیمه بدنه خودرو است. اولین تفاوت بیمه بدنه با بیمه شخص ثالث این است که این بیمه جز بیمه های اجباری کشور برای خودروها محسوب نمی شود. این بیمه پر طرفدار از انواع بیمه های اختیاری است که هر مالک خودرو می تواند برای خودروهای خود در نظر بگیرد. بیمه بدنه شامل پوشش های متنوعی می گردد که برای خسارات مختلف در نظر گرفته شده اند و مالک خودرو می تواند بنا بر نیازهای خود این پوشش ها را انتخاب نماید.
  پوشش هایی که بیمه بدنه خودرو شامل آنها می شود، شامل دو دسته اصلی می باشند: دسته خطرات اصلی و دسته خطرات فرعی.
  خطرات اصلی خطراتی هستند که بصورت اجباری بر روی بیمه بدنه وجود دارند و به خریدار عرضه می شوند اما خطرات فرعی خطراتی هستند که خرید آنها اختیاری است مانند زمانی که مالک خودرو بر روی خودروی خود سیستم صوتی و تصویری نصب نموده که از بیم دزدی توسط سارقین، این موارد را به عنوان خطرات فرعی به تعهدات بیمه اضافه می نماید. پر واضح است که هرچه تعهدات فرعی بیمه نامه بیشتر باشد، هزینه بیمه نیز بالاتر خواهد رفت.
  خطرات اصلی بیمه بدنه
  همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، بیمه بدنه خطرات اصلی را شامل می شود که بصورت اجباری بر روی بیمه نامه وجود دارد. از جمله این خطرات می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  حادثه: از مهم ترین اهدافی که یک صاحب خودرو، خودروی خود را تحت پوشش بیمه بدنه قرار می دهد، انواع حادثه هایی است که ممکن است برای خودرو اتفاق بیفتد. به طور مثال انواع تصادف، واژگون شدن خودرو، تصادف با اجسام ثابت و … . (زمانی بیمه بدنه هزینه های مرتبط با تصادفات شما را پوشش می دهد که شامل بیمه شخص ثالث فرد مقصر نشود)
  دزدیده شدن خودرو: در بیمه بدنه خودروها دزدیده شدن یا به عبارت دیگری سرقت خودرو، شامل دزدیده شدن خود خودرو می شود و سرقت لوازم جانبی را پوشش نمی دهد. سرقت لوازم جانبی خودرو جز خطرات فرعی است که باید جداگانه به تعهدات بیمه نامه خودرو اضافه گردد.
  آتش سوزی: یکی دیگر از مواردی که بصورت اجباری در تعهدات بیمه بدنه وجود دارد و جز خطرات اصلی محسوب می شود، آتش سوزی است. بیمه بدنه هر گونه حادثه ای که منجر به آتش سوزی شود را تحت پوشش خود قرار می دهد.
  خطرات فرعی بیمه بدنه خودرو
  همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، خطرات فرعی به خطراتی گفته می شود که جز لیست خطرات اصلی بیمه بدنه نباشند که در این صورت مالک خودرو می بایست این موارد را بر روی بیمه بدنه خود درخواست کند و به همان نسبت هزینه اضافه نیز بپردازد. از جمله خطرات فرعی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  دزدیده شدن لوازم جانبی خودرو: بیمه گذار می تواند به سرقت رفتن لوازم جانبی مانند سیستم صوتی و تصویری، رینگ و لاستیک خود را به بیمه بدنه خودروی خود، تحت عنوان خطرات فرعی اضافه نماید.
  هزینه رفت و آمد: در صورتی که حادثه یا آتش سوزی رخ دهد بیمه گذار می تواند تا مدت معینی که خودرو خود را در اختیار ندارد، هزینه های رفت و آمد خود را مطابق بیمه دریافت کند.
  هزینه های مرتبط با توقف خودرو
  در صورت توقف خودروی بیمه گذار به دلیل بروز یکی از خطرات اصلی تحت پوشش بیمه بدنه خودرو، بیمه هزینه توقف خودرو را می پردازد.
  وقوع بلایای طبیعی
  اگر بلایای طبیعی مانند سیل یا زلزله اتفاق بیفتد، بیمه بدنه می تواند هزینه آن را پرداخت نماید، البته اگر در زمان بیمه نمودن جز خطرات فرعی در بیمه نامه ذکر شده باشد. به طور مثال صاعقه یکی از بلایای طبیعی است که تحت پوشش بیمه بدنه به عنوان خطرات فرعی قرار می گیرد.
  پاشیده شدن اسید یا دیگر مایعات شیمیایی
  در این پوشش از خطرات فرعی بیمه بدنه، اگر ماده ای شیمیایی مانند روغن ترمز یا موارد دیگر بر روی خودرو بریزد، بیمه بدنه موظف است خسارت آن را تمام و کمال بپردازد.
  شکسته شدن شیشه خودرو
  یکی دیگر از اتفاقات شایع برای خودرو برخورد اجسام سنگین و شکستن شیشه خودروهاست که اگر در زمان عقد بیمه نامه به عنوان خطرات فرعی در بیمه نامه درج شده باشد، در صورت وقوع حادثه، بیمه بدنه هزینه تعویض بیمه را می پردازد. شکستن شیشه به خاطر سرما یا گرمای بیش از حد نیز شامل بیمه بدنه می گردد.
  تراتزیت خودرو:
  در صورتی که بیمه گذار قصد داشته باشد خودروی خود را بصورت تراتزیت به کشور دیگری منتقل کند، اگر در زمان عقد قرارداد بیمه پوشش ترانزیت را به عنوان خطرات فرعی ذکر نموده باشد، می تواند از خدمات بیمه بدنه خودرو در زمان ترانزیت استفاده نماید. البته این پوشش شامل سرقت خودرو و لوازم جانبی آن نمی گردد.
  حذف استهلاک، حذف فرانشیز و نوسانات قیمت در بازار نیز جز دیگر مواردی هستند که می توان تحت عنوان خطرات فرعی به بیمه بدنه اضافه نمود. اگر مطالعه مطلب ” انواع بیمه خودرو” برای شما مفید بود، با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید.
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی