برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین با سلام خدمت شما مخاطبین محترم. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با خودروها در خدمت شما هستیم. همان طور که مستحضر هستید خودروها عموما در طول مدت زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند، دچار مشکلاتی می شوند که بسیاری از این مشکلات جدی نیستند و به آسانی قابل حل […]

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

برق دزدی ماشین

با سلام خدمت شما مخاطبین محترم. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با خودروها در خدمت شما هستیم. همان طور که مستحضر هستید خودروها عموما در طول مدت زمانی که مورد استفاده قرار می گیرند، دچار مشکلاتی می شوند که بسیاری از این مشکلات جدی نیستند و به آسانی قابل حل هستند اما بسیاری از مشکلات این چنین نیستند و می توانند مشکلات بیشتری نیز در آینده برای خودرو ایجاد کنند. یکی از این مشکلات مهم، برق دزدی ماشین است.

زمانی که ماشین از باطری خود در زمانی که خاموش است به صورت نا به جا استفاده می کند یا به عبارت دیگر چند جز از خودرو بی دلیل در حال مصرف باطری هستند، به احتمال بسیار بالا برق دزدی روی داده است و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر شما نیز علاقمند هستید تا اطلاعات خودتان را در این زمینه بالاتر ببرید با ما در ادامه همراه باشید.

باطری خودرو جریان برق مورد نظر خودرو را تامین می کند. زمانی که راننده خودرو را خاموش می کند و سوئیچ را بیرون می کشد، سیستم احتراق جریان برق ورودی به موتور را صفر می کند. زمانی که این اتفاق می افتد گرچه برق از پیشرانه قطع شده است اما اتصال باطری قطع نیست.

بنابراین هنوز اجزایی از خودرو هستند که از برق استفاده می کنند. مصرف باطری در زمان خاموشی تا حدی معقول کاملا طبیعی است چرا که وظیفه روشن نگه داشتن ساعت، دزدگیر، قفل مرکزی و موارد این چنینی را بر عهده دارد، اما اگر بیش تر از حد معمول مصرف شود، باید به دنبال دلیل آن رفت که یکی از این دلایل می تواند برق دزدی خودرو باشد.

برق دزدی در خودروها

مقدار طبیعی تخلیه باطری در خودروها متفاوت است. این عدد در خودروهای قدیمی معادل 50 میلی آمپر یا کمتر و در خودروهای جدی معادل 50 تا 85 میلی آمپر است. هر مقدار مصرف بیش از این در خودروها برق دزدی محسوب می شود و موضوع باید با یک مکانیک حرفه ای یا باطری ساز در میان گذاشته شود.

یکی از مهم ترین دلایل برق دزدی در خودروها می تواند سیستم الکتریکی آنها باشد. از جمله این دلایل می توان به وجود مشکل در کوئل و وایر شمع ها اشاره نمود. کوئل یک سیم پیچ القایی است که وظیفه اش تولید جریان برق با ولتاژ بالاست که این برق برای جرقه زدن شمع ها به کار گرفته می شود. وظیفه انتقال این جریان الکتریکی به شمع ها بر عهده وایر شمع است که این دو جز می توانند از دلایل مهم برق دزدی در خودروها باشند.

یکی دیگر از دلایل شایع برق دزدی در خودروها نیز اشکال در فیوزها است که در کنار دو مورد دیگر که پیش تر ذکر شد می بایست در صورت مشاهده برق دزدی مورد بررسی قرار گیرند. اگر در یک خودرو و در اجزای یاد شده برق دزدی وجود داشته باشد ممکن است باطری خودرو ظرف چند ساعت از شب تا صبح تخلیه شود که در این صورت صبح که راننده خودرو را استارت می زند، خودرو روشن نخواهد شد.

نکته مهم در باطری ها و پیدا نمودن برق دزدی این است که شارژ باطری خودروها نباید به زیر 12.4 ولت برسد چرا که زمانی که این اتفاق می افتد باطری شروع به خوردگی و سولفاته شدن می افتد.

چگونه دلیل برق دزدی را پیدا کنیم؟

در وهله اول باید پیدا شود که کدام اجزا در حال برق دزدی هستند. این اجزا باید مورد بررسی قرار گیرند و در نهایت پس از اینکه دقیقا منشا مشکل مشخص گردید، توسط یک فرد مجرب رفع شود.

کدام قطعات خودرو بیشتر برق دزدی می کنند؟

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید برق دزدی خودروها ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. هر زمان متوجه شدید یا احتمال دادید که خودرو دچار برق دزدی گردیده است، خودرو خود را به یک مکانیک مجرب نشان دهید.

بسیاری از اوقات ممکن است دلیل برق دزدی خودرو ساده باشد که در اینصورت خود راننده می تواند مشکل را برطرف کند اما در بسیاری اوقات این چنین نیست و یک فرد متخصص باید این مشکل را رفع کند. بیشترین دلیل برق دزدی در ماشین ها عموما از سمت رادیو، سیستم صوتی، کویل، دزدگیر، وایرهای شمع ها و سیستم قفل مرکزی می باشد.

راه های تشخیص برق دزدی ماشین

برای تشخیص برق دزدی خودرو سه روش عمومی وجود دارد که این سه روش به شرح زیر است:

  1. تست تخلیه باطری از لحاظ ولتاژ
  2. تست تخلیه باطری از لحاظ آمپراژ
  3. استفاده از لامپ

برای انجام این آزمایشات ابتدا باید همه دستگاه های جانبی را از خودرو جدا کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ وسیله برقی روشن نیست. مواردی مانند چراغ ها، کولر، بخاری، رادیو، برف پاک کن ها و دیگر موارد مشابه.

سپس خودرو را خاموش کنید و سوئیچ را از روی خودرو بردارید. همه درب ها و صندوق عقب را ببندید تا هیچ کدام از مدارها فعال نباشند. تمامی کابل ها، سیستم جی پی اس و شارژر را از خودرو جدا کنید.

دستکش عایقی برداشته و به دست کنید، جواهرات خود را در بیاورید و جوانب احتیاط را تا جای ممکن رعایت کنید. در کل زمانی که قصد کار کردن با باطری را دارید در نزدیک هیچ ماده اشتعال زا یا ماده محترقه نباشید و سعی کنید در فضا تهویه مناسبی وجود داشته باشد.

برای بررسی برق دزدی بهتر است تا باطری شما سالم باشد، پس اگر باطری شما فرسوده است سعی کنید باطری را تعویض کنید و با باطری فول شارژ تست ها را انجام دهید.

در مرحله بعدی کابل منفی را از پایانه منفی جدا کنید. شما می توانید با هر دو پایانه کار کنید اما احتمال اینکه پایانه مثبت یک اتصال کوتاه در مداها ایجاد کند، وجود دارد. در ادامه به صورت مختصر 3 مورد از روش های تست برق دزدی را به شما آموزش خواهیم داد.

تست تخلیه باطری از لحاظ آمپراژ

در این روش تمام مدارهای الکتریکی مورد بررسی قرار می گیرند تا مشخص شود که کدام جز با اینکه خاموش است در حال مصرف باطری می باشند. برای شروع این تست باید تمام مراحل یاد شده که پیش تر ذکر شد را انجام دهیم. سپس میله اتصال را به سر باطری منفی که پیش تر آن را جدا نموده اید متصل کنید. سوکت مشکی میله اتصال را به ورودی که در کنار آن نوشته شده com متصل کنید. سپس سوکت قرمز را به بالاترین ورودی آمپر متصل کنید.

در ادامه مولتی متر را روشن کنید. حال کلید سلکتور را بچرخانید. اگر خودروی شما برق دزدی نداشته باشد عدد نشان داده شده نباید تا بیش از 50 میلی آمپر بالا برود. اگر عدد بالاتر رفت این موضوع بدین معناست که در جایی مشکل برق دزدی وجود دارد. برای شروع می توانید از فیوزها شروع کنید.

توصیه این است که زمانی که مولتی متر روشن است نه موتور خودرو باید روشن باشد نه رادیو، نه بخاری و نه هیچ جز الکتریکی دیگری چرا که اگر این موارد درگیر شوند ممکن است مولتی متر منفجر شود.

تست تخلیه باطری از لحاظ ولتاژ

روش آمپراژ با این که بسیار هم معروف است بیشتر برای خودروهای مدل قدیمی کاربرد دارد چرا که این خودرو ها به یک یا دو واحد کامپیوتری مجهز هستند. خودروهای جدید از آنجایی که واحد های کنترلی بیشتری دارند، معمولا باید 30 دقیقه صبر کرد تا کلیه واحد های الکترونیکی خودرو به کلی خاموش شوند. آزمایش افت ولتاژ در واقع بهترین روش است چرا که با استفاده از این روش دیگر نگرانی از بابت واحدهای کامپیوتری وجود ندارد.

میله اتصال در این روش باید نوک تیز باشد که شما بتوانید آن را به نوک فیوزها اتصال دهید. ابتدا افت ولتاژ را در فیوز های مرتبط با مدارهای بخش کامپیوتری، رادیو و سیستم صوتی و ساعت خودرو تست کنید.  سپس فیوزهای زیر داشبود و کاپوت را مورد بررسی قرار دهید. از روی صفحه نمایش عدد ولتاژ را چک کنید. اگر مدارهای مورد نظر شما دچار برق دزدی نباشند، ولتاژ روی عدد صفر میلی ولت قرار خواهد گرفت. هر قطعه ای را که چک می کنید اگر ولتاژ افت کرد، آن قطعه در حال برق دزدی می باشد.

استفاده از لامپ

برای انجام این کار به یک لامپ کوچک که ظرفیت آن 2 ولت است احتیاج داریم که با جریان 2 یا 3 آمپر کار کند. توصیه ما این است که از یک سیم دو رشته ای نازک استفاده کنید البته شایان ذکر است که بدون سیم هم می توان این کار را انجام داد.

با یک چسب برق یک سر سیم را به ته لامپ متصل کنید  و سر دیگر آن را بر روی پایانه مثبت لامپ بچسبانید. یک سر دیگر سیم را به سرپیچ بچسبانید و سر دیگر را آزاد بگذارید. حال سر باقی مانده را بر روی پایانه منفی باطری قرار دهید. اگر لامپ روشن شود این بدان معناست که خودرو برق دزدی دارد و اگر روشن نشود می توان اطمینان حاصل نمود که این خودرو برق دزدی ندارد.

امیدواریم مطالعه مطلب ” برق دزدی ماشین برای شما مفید واقع گردیده باشد. اگر به این دست مطالب آموزشی علاقمند هستید، با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید.

مقایسه هیوندای سوناتا و کیا اپتیما 2017
خلافی خودرو چیست؟
دلایل ترکیدن باتری خودرو
رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران