خانه » تایید افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان در بهار امسال
تایید افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان در بهار امسال

تایید افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان در بهار امسال

توسط مهدی عابدی

طبق گفته رئیس شورای رقابت، قیمت خودروها در بهار 1400 افزایش خواهد یافت و علاوه بر تورم 14 درصدی فصل زمستان، که در سه ماهه آخر سال اعمال نشد، تورم بخشی که توسط بانک مرکزی مشخص می گردد نیز به قیمت خودروها اضافه خواهد شد.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت اضافه کردند که: چون تورم 14 درصدی را در زمستان بر روی ارزش خودروها لحاظ نکردیم، این 14 درصد به اضافه میزان تورم زمستان تاکنون نیز یک باره منظور می گردد. و همچنین بیان کردند که: چون میزان نرخ تورم در فصل زمستان پایین بود، شورای رقابت با افزایش قیمت خودروهای داخلی در سه ماه آخر سال 99 مخالفت نمود. بنابراین برای تعیین قیمت محصولات داخلی در بهار امسال باید علاوه بر 14 درصد مذکور منتظر نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی نیز باشیم.

رضا شیوا در ادامه اضافه کردند: این که ما می گوییم در زمستان افزایش قیمت نداشتیم به این معنا نیست که هیچ گونه تورمی نیز وجود نداشت بلکه 14 درصد تورم در بازار احساس شد و بازار آزاد را مورد تاثیر خود قرار داد. اما به طور رسمی این نرخ تورم در قیمت خودروهای داخلی در 3 ماه آخر سال 99 اعمال نشد.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه ها و فروشندگان خودرو نظری بر خلاف رئیس شورای رقابت دارند و معتقد هستند که بازار خودرو بر خلاف اواخر سال 99 دارای ثبات نسبی می باشد. این امر به احتمال زیاد متاثر از عدم تغییر قیمت ارز در سال جدید است؛ و اگر قیمت ارز در روزهای آتی کاهش یابد، قیمت خودرو به تبع آن نیز سیر نزولی در پیش می گیرد. شاهد مثال در این رابطه این واقعیت است که ارز در تعطیلات نوروزی با افزایش قیمت حدودا هزار تومانی مواجه شد و ارزش خودروها نیز همسو با قیمت ارز، افزایش پیدا کرد.

عدم تاثیر تصمیم شورای رقابت در قیمت خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه ها و فروشندگان خودرو در این رابطه اظهار داشتند که تصمیم شورای رقابت در قیمت آزاد خودرو تاثیر چندانی ندارد و بیشتر جنبه روانی دارد. متغیر اصلی و تاثیر گذار در این رابطه میزان تقاضا و قیمت ارز می باشد نه نرخ تورم.

سعید موتمنی در ادامه گفت: اگر دست اندرکاران قادر باشند این ثبات نسبی ارز را کنترل کنند و در همین راستا تولید کنندگان نیز میزان عرضه خود را افزایش دهند، در بهار امسال شاهد افزایش قیمت خودرو نخواهیم بود.

و طبق گفته این مقام اگر قیمت ارز کاهش یابد، میزان تقاضا در بازار خودرو افزایش می یابد. اما اگر بازار ارز دچار نوسان شدید شود، این امر فقط تقاضای کاذب ایجاد می کند و باعث می شود تا افراد بیشتری به فکر سرمایه گذاری در این زمینه بیفتند که این کار به بازار خودرو آسیب زیادی وارد می کند.

مخالفت مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در رابطه با افزایش قیمت خودرو در بهار 1400 گفت: از آن جا که از 6 ماه قبل که آخرین قیمت گذاری رسمی خودروهای داخلی بوده است، تاکنون بازار مواد اولیه و قطعات جانبی خودروها آرامش نسبی را شاهد بوده و افزایش قیمت نداشته است. بنابراین دلیلی برای گران شدن اتومبیل ها وجود ندارد. چرا که خودروسازان سال های قبل در شرایطی که مواد اولیه چندین بار در یک محدوده زمانی کوتاه دچار افزایش قیمت می شد، بارها به همین بهانه تقاضای افزایش قیمت می دادند. بنابراین وقتی قطعات و مواد اولیه تغییر قیمتی نداشته، نباید خودروسازان توقع بالا بردن قیمت را نیز داشته باشند.

همچنین توافقات اخیر که بین دو دولت ایران و چین صورت گرفته است، باعث ایجاد ثبات در بازار خودرو می شود.

تاثیر افزایش قیمت خودروها در سود تولید کنندگان

هر چند خودروسازان خواهان افزایش قیمت در بهار 1400 می باشند، اما باید دید که آیا واقعا این بالا بردن قیمت ها به نفع تولید کنندگان می باشد یا به ضرر آن ها. نه تنها در زمینه خودرو بلکه در بازار کلیه کالاها رابطه مستقیمی بین عرضه و تقاضا وجود دارد. هر گاه مقدار تقاضا نسبت به کالایی زیاد باشد، ارزش آن محصول رو به افزایش می گذارد و خریداران آن کالا علاقه خود را از دست می دهند. در مقابل اگر مقدار تقاضا کاهش پیدا کند، بازار آن کالا نیز دچار رکود می شود و قیمت آن سیر نزولی در پیش می گیرد.

این کاهش قیمت تا حدی پیش می رود که افراد مجددا به خرید آن کالا علاقه پیدا می کنند و به مرور زمان در یک محدوده قیمتی میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد می شود که در علم اقتصاد به آن قیمت تعادلی می گویند. بنابراین این افزایش قیمت خودروها ممکن است باعث کاهش علاقه افراد به خرید این محصولات شود و در نتیجه خریداران کمتر می شوند. در مقابل تولید کنندگان مجبور می گردند برخی از محصولات خود را با قیمتی کمتر، حتی پایین تر از قیمت کارخانه ای آن محصول در معرض فروش قرار دهند.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید