خانه » ترمز اضطراری چیست
ترمز اضطراری چیست

ترمز اضطراری چیست

توسط پرنوش اردویی

ترمز اضطراری چیست

ترمز اضطراری مدتی است که به عنوان یکی از مهم ترین آپشن های قابل بررسی برای خودروهای نسل جدید شناخته شده است. بدون تعارف می توان گفت بهره مندی خودرو از سیستم ترمز اضطراری خودکار AEB یا همان ترمز اضطراری در وضعیت این روزهای جاده‌ها و خیابان‌ها، تا حد زیادی در کاهش تصادفات و تأمین ایمنی سرنشینان تأثیرگذار بوده است.

عده ای از ما به هنگام خرید خودرو سرگرم بررسی آپشن های جذاب و ظاهری آن هستیم و اغلب اوقات از بررسی سیستم ایمنی خودرو به کلی غافلیم. گرچه شاید برخی از ما به مجهز بودن خودروی مورد نظرمان به ترمز AEB دقت داشته باشیم اما بیایید صادق باشیم، اغلب ما نه با عملکرد فنی آن آشناییم و نه می دانیم چه نقش مهم و حیاتی را در ایمنی خودرو ایفا می کند.

از آن جایی که ترمز اضطراری یا همان AEB چنین ارزش بالایی در سیستم ترمز خودروهای نسل جدید دارد، بد نیست تا یک بار برای همیشه از مکانسیم عمل و ضرورت حضور این تکنولوژی در خودرو اطلاع یابید. از اینکه اتو360 را برای همراهی انتخاب کردید متشکریم.

 

ترمز اضطراری چیست

ترمز اضطراری چیست؟

بدون شک اگر بگوییم استارت پروژه ترمز اضطراری خودکار از سال 1950 میلادی زده شده بوده متعجب خواهید شد، اما حقیقت همین است. سال هاست که متخصصین فنی خودرو بر روی سیستم تشخیص خودکار اشیاء اطراف بدنه خودرو در حال فعالیت هستند و خیلی زود هم به موفقیت هایی دست یافتند. اما در سال های گذشته تعمیم این تکنولوژی جدید به تمام خودروها هزینه‌ای هنگفت را بر تولیدکنندگان تحمیل می کرد.

به همین دلیل نیز شاید آغاز رسمی دوران پادشاهی این سیستم ترمز را باید سال 2008 بدانیم که بازار انگلستان به طور رسمی از آن رونمایی کرد. چیزی نگذشت که بسیاری از برند های سرشناس تولیدکننده خودرو از سال 2010 تا کنون استفاده از سیستم ترمز اضطراری را در دستور کار خود قرار دادند.

ترمز اضطراری یا AEB به عنوان یک سیستم کمکی ترمز و به جهت به کارگیری تمام قوای خودرو برای گرفتن ترمز طراحی شده است. به عبارت دیگر به لطف حضور این سیستم هوشمند در خودروهای امروزی، امکان تشخیص و پیش‌بینی تصادف های احتمالی با خودروی رو به رو برای راننده فراهم شده است.

احتمالاً تا به حال برایتان پیش آمده که به هنگام وارد شدن به خیابان اصلی آن قدر گرم تماشای آینه بغل های خود باشید که به یک باره متوجه فاصله کم خود با ماشین جلویی شوید. یا شاید تجربه کرده باشید که گاهی به هنگام ترمزگیری ناگهانی، قادر به استفاده از تمام توان سیستم ترمز نیستیم. ترمز اظطراری درست در چنین مواقعی به دادمان خواهد رسید!

 

چه تولیدکننده هایی از ترمز اضطراری استفاده کرده اند؟

ارزش بالای تکنولوژی سیستم ترمز اضطراری موجب شده تا اغلب برندهای شناخته شده و ابر قدرت های تولیدکننده اتومبیل از آن استفاده کنند. شرکت هایی چون آئودی، بی ام و، فورد، جنرال موتورز، هوندا، مرسدس بنز، نیسان، تویوتا، فولکس واگن، ولوو و تعداد دیگری از فعالان حوزه خودرو از سال 2010 تا کنون به بکارگیری ترمز اضطراری روی آورده اند.

در حالا حاضر شرکت هایی چون تسلا، ولوو و تویوتا بیشترین درصد خودروهای مجهز به ترمز AEB در ایالات متحده را به خود اختصاص داده اند. شاید جالب باشد بدانید ژاپن تا سال 2018 موفق شد 85 درصد از خودروهای خود را از این ترمز بهره مند سازد! البته این نکته نیز شایان ذکر است که تجهیز تمام خودرو ها به این نوع ترمز تا سال 2022 در همه کشورهای اروپایی به یک قانون و اصل اولیه برای تمام خودروسازان تبدیل خواهد شد. اگر کنجکاوید تا با نحوه عملکرد ترمز اضطراری آشنا شوید تا انتهای این مطلب همراهمان بمانید.

 

ترمز اضطراری خودکار چگونه عمل می کند؟

ابتدایی ترین سیستم های ترمز اضطراری خودکار برای کاهش سرعت و جلوگیری از تصادفات شهری و برای سرعت های کم طراحی شده اند. این در حالی است که که ترمز های اضطراری پیچیده و جدیدتر در محدوده سرعت وسیع تری فعالیت کرده و از سرنشینان خودرو در برابر تصادفات جدی که احتمال آسیب دیدگی شدید یا حتی مرگ در آن ها وجود داشته باشد حفاظت می کند. بهترین نوع ترمز اضطراری آن است که نه تنها خودرو های رو به رویی، بلکه عابران پیاده و حتی موتورسواران حاضر در خیابان را نیز تشخیص دهند.

سطح پیچیدگی ترمز اضطراری در هر حدی که باشد، از تعدادی سنسور یا دوربین برای تشخیص موانع پیش رو و ارزیابی احتمال برخورد با آن‌ها استفاده می کند. این سنسور ها در قدم اول با روشن کردن چراغ هشدار داشبورد یا به صدا درآوردن یک زنگ به آگاه کردن راننده از خطر احتمالی اقدام می کنند.

در صورتی که راننده متوجه خطر نشود یا به هر دلیلی نتواند واکنش لازم را برای جلوگیری از تصادف نشان دهد، سیستم ترمز اضطراری به صورت خودمختار وارد عمل شده و تمام توان خودرو را برای ترمزگیری به کار می بندد.

بنابراین ترمز اضطراری زمانی خودسرانه کنترل سیستم ترمز را به دست می گیرد که سنسورها موانع رو به رویی را تشخیص داده و این پیام را به ECU یا همان پردازنده خودرو منتقل کرده باشند. این پیام در پردازنده خودرو مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که خطری متوجه سرنشینان باشد، ترمز اضطراری رأساً برای ترمزگیری اقدام می کند.

 

توجه…

ترمز AEB در سیستم کروز کنترل خودروهای امروزی نیز حضور داشته و ایمنی سرنشینان را تأمین می کند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ترمز اضطراری خودکار سنسورهای بیشتری را به کار گرفته و قطعاً با دقت عمل بالاتری که دارد ایمنی بیشتری را نسبت به سیستم کروز کنترل فراهم می آورد.

 

آیا ترمز اضطراری در نحوه ترمزگیری راننده تداخل ایجاد می‌کند؟

با توجه به مطالبی که تا به اینجا گفته شد، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ترمز اضطراری در نحوه و زمان ترمزگیری راننده دخالت کرده و کنترل را از دست او خارج می کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت سیستم ترمز اضطراری خودکار همانطور که پیش از این نیز گفته شد در دو مرحله فعالیت می کند.

وقتی راننده مانع رو به رویی را مشاهده می کند اما به قدر کافی پدال ترمز را نمی فشارد، حالت پشتیبان ترمز یا همان DBS فعال شده و به طور خودکار ترمزگیری راننده را تکمیل می کند. اما اگر راننده با وجود مشاهده مانع پیش رو هیچ اقدامی نکند، این بار حالت CIB فعال می گردد و با کمک به سیستم ترمز، سرعت خودرو را کاهش داده یا در صورت لزوم آن را متوقف می سازد تا از تصادف احتمالی جلوگیری گردد.

کلام آخر آن که اگر تصور شما از ترمز اضطراری آن است که کنترل خودرو به یک باره از دستتان خارج می شود و قادر به فرماندهی ترمز نخواهید بود، اشتباه می کنید! ترمز AEB یک سیستم کمکی بوده و برای تضمین امنیت جان شما و عزیزانتان طراحی شده است. پس با صلب اختیار از راننده و رفتاری خودسرانه به هیچ عنوان امنیت شما را به خطر نخواهد انداخت!

 

چرا همه خودروها به AEB مجهز نیستند؟

حقیقت آن است که تجهیز تمام خودروهای تولیدی توسط یک شرکت مشخص، هزینه قابل توجهی را بر تأمین کنندگان مالی خودروسازان تحمیل می سازد. گرچه سیستم های ترمز اضطراری انواع مختلفی دارند و برخی از آن ها مبتنی بر سنسور و برخی دیگر مبتنی بر دوربین اند، اما در نهایت ساخت و تولید انبوه خودروهای مجهز به ترمز AEB فرآیندی پر هزینه است.

صادقانه باید گفت خریداران و طرفداران خودروهای نسل جدید پیش از هر چیز دیگر مجذوب طراحی ظاهری، قدرت، توان موتور و آپشن های قابل مشاهده‌‌ی خودرو می شوند. کمتر کسی فاکتوری مانند سیستم ترمز و ایمنی خودرو را در الویت های خود قرار داده و افزایش قیمت خودرو به دلیل بهره مندی آن از ترمز AEB را می پذیرد. به همین دلیل نیز شرکت های تولیدکننده در تجهیز خودروهای خود به سیستم ترمز اضطراری تمایل چندانی نشان نمی دهند.

البته این داستان به زودی با تبدیل شدن ترمز اضطراری به یک ضرورت و استاندارد جهانی پایان می یابد و تمام شرکت های تولید کننده به طور رسمی به تجهیز خودرو های خود به ترمز AEB موظف خواهند شد.

 

جمع بندی: چرا خودروی آینده‌تان باید به ترمز اضطراری مجهز باشد؟

صحبت از امنیت و ایمنی سرنشینان خودرو که باشد، بدون شک هیچ یک از ما دنبال درد سر و به جان خریدن ریسک تصادفات خیابانی و جاده ای نیستیم. آمار دریافت شده از یک شرکت تحقیقاتی آلمانی نشان می دهد بهره مندی خودرو ها از سیستم ترمز اضطراری خودکار از وقوع 72 درصد از تصادفات جاده ای و خیابانی جلوگیری می کند.

بدون تعارف نمی توان از چنین عدد بزرگ و تأثیر عظیمی که این ترمز بر تضمین ایمنی سرنشینان یک خودرو دارد بگذریم. پس عقل حکم می کند همانطور که برای بهره مندی خودرومان از سانروف های پانوراما، نمایشگری بزرگ و جذاب، روکش چرم و گرم کن فرمان دست و پا می شکنیم، کمی هم برای ایمنی و آرامش خیال خود و همراهانمان ارزش قائل باشیم.

در این مقاله تلاش داشتیم تا هر آنچه باید در خصوص ترمز اضطراری بدانید را با شما در میان بگذاریم. از اینکه تا انتها با اتو 360 همراهی کردید بسیار متشکریم.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید