خلافی خودرو چیست؟

خلافی خودرو چیست؟

خلافی خودرو چیست؟ تقریبا اکثریت افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند علاقه ندارند تا قوانین را نقض کنند، با این وجود مواردی مانند عجله، ترافیک، نبود جای پارک، حواس پرتی و دیگر موارد این چنینی باعث می شوند که گهگاه مردم قوانین را نقض نموده و بابت این نقض قوانین مورد جریمه قرار […]

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

خلافی خودرو چیست؟

تقریبا اکثریت افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند علاقه ندارند تا قوانین را نقض کنند، با این وجود مواردی مانند عجله، ترافیک، نبود جای پارک، حواس پرتی و دیگر موارد این چنینی باعث می شوند که گهگاه مردم قوانین را نقض نموده و بابت این نقض قوانین مورد جریمه قرار بگیرند.

بسیاری از تخلفاتی که رانندگان عموما به دلایل یاد شده انجام می دهند اهمیت بالایی ندارند و برای دیگران خطراتی را ایجاد نمی کنند اما تخلفات دیگری وجود دارند که نسبت به سایر خطاها جدی هستند و برای دیگران نیز خطراتی را ایجاد می کنند که پلیس عموما برای این تخلفات جریمه های سنگین تری در نظر گرفته است. این جرایم ممکن است به جریمه شدن راننده ختم شده یا به دلیل تخلف خطرناک و مهمی که او انجام داده منجر به بازداشت و یا حتی انتقال وی به زندان شود.

تخلفاتی که رانندگان خودروها انجام می دهند عموما منجر به جریمه شدن آن ها می شود و این جریمه ها در سابقه خودرو ذخیره می شوند که در اصطلاح به این جریمه ها خلافی خودرو گفته می شود. صاحبین خودرو موظف هستند تا خلافی خودرو خود را پرداخت کنند و اگر این خلافی از یک میزان بالاتر برود در صورت توقف توسط پلیس ممکن است خودرو توسط ماموران به پارکینگ منتقل شود. در ادامه مطلب ” خلافی خودرو چیست؟ ” با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی بیشتر با خلافی خودرو

خلافی اتومبیل در واقع تمامی تخلفات و نقض قوانینی است که هر صاحب خودروریی با وسیله نقلیه خود مرتکب می شود. همه تخلفات یاد شده در پرونده خودروی شما ذخیره می شود. در گذشته فقط زمانی که پلیس شما را به دلیل تخلفتان متوقف می نمود جریمه می شدید اما با پیشرفت های تکنولوژی، پلیس در ثبت تخلفات به صورت دقیق تری عمل می کند و ثبت تخلفات را بصورت دقیق تری  انجام می دهد. به طور مثال نصب دوربین های کنترل سرعت و پلاک خوان که در جای جای شهرها نصب شده اند، این امکان را به پلیس داده اند تا بتواند ثبت و ضبط جرایم رانندگی را در تمامی ساعات شبانه روز و بدون حضور فیزیکی انجام دهند.

تخلفات خودروها که می تواند توسط نیروهای پلیس انجام شده یا توسط دوربین ها ثبت شود، در سیستم های راهنمایی رانندگی تحت عنوان خلافی ثبت می شود و راه های متعددی برای پرداخت این تخلفات وجود دارد.

آشنایی با انواع جرایم خودروها

جرایم رانندگی که تخت عنوان خلافی خودرو ثبت می شوند عموما به چند صورت اجرا می شوند که این موارد به شرح زیر هستند:

جریمه مادی خودروها

سبک قدیمی جریمه کردن خودروها همان جریمه مادی است که در سراسر جهان از گذشته های دور وجود داشته است. اگر در حین رانندگی تخلفی از شما سر بزند، مبلغی جریمه برای شما صادر می شود که در سوابق خودروی شما نیز ثبت می شود. اگر افسر شما را متوقف کند قبض کاغذی تحویل شما می شود و اگر شما توسط دوربین ها دیده شوید، جریمه در سوابق خلافی خودروی شما نوشته می شود.

جریمه نمره منفی

بسیاری از صاحبین خودروها نسبت به جرایم نقدی بی تفاوت هستند. بنابراین پلیس برای اینکه بتواند این دست افراد را کنترل نماید مورد جدیدی به نام نمره منفی را مطرح نموده که برای راننده متخلف لحاظ می شود. این بدین معناست که راننده اگر تخلف خطرناکی را انجام دهد، علاوه بر اینکه بصورت مادی جریمه می شود، نمره منفی نیز برای او لحاظ می گردد. سطوح مختلف نمره منفی با پیامدهای متعددی همراه است که در ادامه این پیامد ها را برای شما روشن خواهیم ساخت:

اگر امتیاز منفی شما به 30 برسد گواهینامه رانندگی شما به مدت 3 ماه توقیف می شود که در این صورت شما قادر نخواهید بود تا 3 ماه رانندگی کنید که این موضوع به خودی خود جریمه بسیار سنگینی است. اگر در چنین شرایطی با خودرو خود رانندگی کنید و از بخت بد تصادف کنید، بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی به شما پرداخت نخواهد نمود.

 

اگر پس از یک بار توقیف گواهینامه، تخلفات شما دوباره به عدد 25 برسد، این بار گواهینامه شما به مدت 6 ماه توقیف می شود. اگر بار دیگر تخلفات رانندگی شما به 20 برسد، این بار به کل گواهینامه شما باطل خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد شما باید از نو در کلاس های رانندگی و آیین نامه شرکت کنید که بسیار دردناک است.

 جریمه توقیف خودرو

همان طور که تا به اینجا توضیح داده شد دسته ای از خلاف ها وجود دارند که با یک جریمه و یا نمره منفی حل و فصل می شوند اما دسته دیگری از تخلفات نیز هستند که منجر به توقیف خودرو می شوند و هیچ راه فراری نیز برای شما وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی علاوه بر اینکه نمی توانید تا مدتی رانندگی کنید باید جریمه توقیف را نیز بپردازید که معمولا جریمه سنگینی است. از جمله جرائم مورد نظر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • رانندگی با خودرویی که مدارک لازم را ندارد.
  • استفاده از مشروبات الکلی، مواد مخدر و یا روان گردان
  • انجام هرگونه حرکات نمایشی یا دور در جا
  • ارتکاب همزمان دو تخلف
  • نداشتن بیمه نامه شخص ثالث برای خودرو
  • تصادفات منجر به فوتی

در این موارد مالک خودرو باید به نوعی کار و زندگی خود را تعطیل کند و به دنبال خارج کردن خودروی خود از توقیف باشد. اولیه ترین کاری که مالک خودرو باید انجام دهد این است که خلافی خودرو خود را با ارائه اصل مدارک پرداخت نماید.

روش های مختلف جریمه نمودن خودرو توسط پلیس

روش ثبت تخلف با استفاده از دوربین

پلیس از گذشته تا کنون از روش های مختلفی برای جریمه نمودن خودروهای متخلف استفاده می نموده است که از جمله جدیدترین این روش ها استفاده از دوربین های ثبت تخلفات است که این مهم را برای پلیس بیش از پیش آسان نموده است. این دوربین ها به عنوان دستیاری برای پلیس راهور طراحی شده اند. برخی از این دوربین ها پلاک خودروهای متخلف را ثبت و در اختیار پلیس قرار می دهند و بسیاری نیز سرعت سنج هستند و تخلفات سرعتی را ثبت می کنند.

در تمام مجامع جهانی ایده استفاده از دوربین های مداربسته به عنوان یک ایده تاثیر گذار و بازدارنده از تخلفات شناخته می شود و اگر از افرادی که برای این دوربین ها نیز ارزشی قائل نیستند یا افرادی که پلاک خودروی خود را مخدوش نموده یا می پوشانند فاکتور بگیریم در کشور ما نیز این دوربین ها بسیار بازدارنده هستند و وجودشان باعث ایجاد اثرات بسیار مثبت در رانندگی افراد گردیده است.

روش تسلیم برگ جریمه به راننده

در این روش پلیس به صورت فیزیکی خودروی متخلف را متوقف نموده و برگه جریمه را تسلیم راننده می نماید. پلیس عموما پس از توقف خودرو، مدارک راننده و همچنین مدارک خودرو را بررسی نموده و سپس تخلف به راننده تفهیم شده و ساعت، مکان و نوع تخلف در برگه جریمه درج شده و تسلیم متخلف می شود.

خودداری از گرفتن برگه جریمه

همه ما به نوعی تجربه روبرو شدن با پلیس راهور را داشته ایم. بسیاری اوقات پلیس راهور که عموما در کنار مسیر های تردد مستقر است دستور توقف به خودروها می دهد تا پلاک آنها را بررسی نموده یا آنها را به دلیل تخلفی جریمه کند اما گاها مشاده می کنیم که راننده متخلف یا به ایست توجه نمی کند یا زمانی هم که متوقف می گردد از پذیرفتن برگه جریمه سر باز می زند. این کار علاوه بر اینکه جریمه اولیه را در پی دارد عواقب بدتری نیز دارد و احتمالا به جریمه دوم عدم توجه به فرمان پلیس نیز منتهی می گردد.

روش الصاقی جریمه خودرو

زمانی که شما مرتکب تخلفی مانند توقف در مکان پارک ممنوع شده اید اما در خودروی خود حضور ندارید، پلیس قبض جریمه صادر شده برای شما را زیر برف پاک کن شما قرار داده و می رود. شما زمانی که به سمت خودروی خود مراجعه می کنید با قبض جریمه مواجه شده و ناراحت می شوید. به این روش الصاقی گفته می شود.

روش دو برگی جریمه خودرو

زمانی که راننده خودرویی تخلفی را انجام می دهد و این تخلف توسط پلیس دیده می شود، پلیس برگه جریمه را صادر نموده و به راننده فرمان ایست می دهد. راننده یا متوجه نمی شود و به راه خود ادامه می دهد یا متوجه شده و عمدا خودرو را متوقف نمی کند. پلیس در صورت مشاهده چنین رفتاری یک برگه جریمه برای تخلف اصلی و برگه دیگری را برای عدم توجه به فرمان پلیس صادر نموده و برای خودرو لحاظ می کند. به این دست جریمه ها، دو برگی گفته می شود.

پرداخت خلافی خودرو

هر زمان قصد انجام عملی مانند معامله خودرو یا به طور مثال اموری مانند بیرون آوردن خودرو از پارکینگ داشته باشیم، باید خلافی خودرو را تمام و کمال پرداخت نموده و آن را صفر کنیم.

برای انجام این امر باید به دفاتری که برای انجام این کار مانند دفاتر پلیس +10 مشخص گردیده مراجعه کنیم. البته راه های دیگری نیز به تازگی برای پرداخت جریمه ها در نظر گرفته شده که از جمله آن می توان به اپلیکیشن ها و وب سایت راهور 120 اشاره نمائیم. با مراجعه به این سامانه ها و وارد نمودن بارکد کارت خودرو قادر خواهیم بود تا ابتدا خلافی را مشاهده نموده و سپس آن را پرداخت کنیم.

اگر مطالعه مطلب ” خلافی خودرو چیست ” برای شما مفید واقع گردید با دیگر مطالب آموزشی ما همراه باشید.

تگ ها: برچسب‌ها
مقایسه هیوندای سوناتا و کیا اپتیما 2017
دلایل ترکیدن باتری خودرو
رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها
برق دزدی ماشین
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران