خانه » خودرو بنزینی بهتر است یا دوگانه سوز؟
خودرو بنزینی بهتر است یا دوگانه سوز؟

خودرو بنزینی بهتر است یا دوگانه سوز؟

توسط مهدی عابدی

بعد از این که طرح سهمیه بندی سوخت انجام شد، با خودروی دوگانه سوز برای اولین بار مصرف کنندگان ایرانی آشنا شدن. در دو دهه پیش چون دولت نمی توانست بنزین باکیفیت تامین کند، سبب شد که پیشنهاد استفاده از سوخت داده شود، که به راحتی در دسترس بوده و قیمت مناسبی داشت. البته این سوخت نسبت به بنزین، آلایندگی کمی تولید می کرد. در همان دوران بود که خودروسازان اقدام به ساخت ماشین های دوگانه سوز کردند. بیشتر افراد هم ماشین بنزینی خود را به دوگانه سوز تغییر می دادند. خودروهای دوگانه سوز برای مدت کوتاهی شهرت یافت. عواملی مانند کم بودن قیمت گاز نسبت به بنزین، نامحدود بودن استفاده از آن و …. منجرب پیشرفت خودروهای دوگانه سوز شد.

در سال های آغازی دهه 90 خورشیدی، طرح سهمیه بندی سوخت حذف و قیمت بنزین بالا رفت و نیز تولید خودروهای دوگانه سوز محدود و کاهش یافت. امروزه از اجرای مجدد طرح سهمیه بندی سوخت، حدود یک سال می گذرد و دوباره استفاده از ماشین های دوگانه سوز پیشنهاد شده است. به همین ترتیب در بین مردم سوال پیش آمده که خودروهای بنزینی بهتر هست یا دوگانه سوز؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید تا در این مورد به طور کامل صحبت کنیم.

مقایسه ماشین های بنزینی و دوگانه سوز

قیمت

بی شک قیمت اولین ملاکی برای مقایسه این دو خودرو می باشد. به خاطر ارزان بودن قیمت خودروهای دوگانه سوز، مردم برای استفاده روزانه خود آن ها را انتخاب می کنند. هر کیلوگرم گاز، قیمتی حدود 700 تومان دارد.  بنزین با رنج قیمت یارانه ای، 1500 تومان و به نرخ آزاد، 3000 تومان می باشد. در این مقایسه نتیجه شد که گاز ارزان تر از بنزین است.

اگر شما هر ماه کمتر از 500 کیلومتر رانندگی می کنید، خرید خودرو دوگانه سوز انتخاب خوبی نیست. زیرا اصلا به صرفه نخواهد بود. همچنین دیگر درگیر دردسرهای نگهداری از یک ماشین دوگانه سوز نمی شوید.

اگر بین 800 الی 1000 کیلومتر در ماه رانندگی می کنید، خرید ماشین دوگانه سوز فکر خوبی است و به میزان قابل توجهی از هزینه ها می کاهد. از طرفی خودرو دوگانه سوز نسبت به ماشین بنزینی، گاز طبیعی بیشتری مصرف می کند و در مدت کم مخزن اتومبیل خالی می شود و باید اقدام به سوخت گیری کنید.

اگر مسافتی بین 1200 تا 1400 در هر ماه رانندگی می کنید، قطعا با این شرایط الان، انتخاب خودرو دوگانه سوز بهترین گزینه است و از هزینه های زیاد جلوگیری می کند.

ایمنی

گاز و بنزین دو ماده اشتعال زا هستند. به همین خاطر هر دو برای ماشین خطرناک می باشند. اما گاز طبیعی، قدرت اشتعال زیادتری دارد و به همین ترتیب باید از نظر ایمنی خودرو دوگانه سوز را بیشتر ملاحظه کنید. توصیه می کنیم به خودروهای دوگانه سوز کارخانه اطمینان داشته باشید و بخرید. زیرا آن ها یک سری پروتکل هایی را رعایت می کنند و استانداردهای سختی را می گذرانند. قطعات استفاده شده در ماشین دوگانه سوز نیاز به مراقبت بیشتری دارد و در بعضی از فصل ها برخی قطعات لازم است عوض شوند. توصیه می کنیم خودروهایی که به صورت دستی و یا با لوازم متفرقه تبدیل به ماشین دوگانه سوز شده است، به هیچ وجه خریداری نکنید.

نگهداری

امروزه قطعات خودرو از قیمت بالایی برخوردار است. به همین ترتیب هزینه نگهداری از ماشین هم بیشتر شده و رانندگان نمی توانند از پس این هزینه ها بر بیایند. تعمیر و نگهداری ماشین، یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید اتومبیل است. همان طور که می دانید، خودروهای دوگانه سوز از دو نوع سوخت گاز و بنزین استفاده می کنند. به همین ترتیب مشخص است که هزینه نگهداری آن نسبت به خودرو تک سوز بیشتر می باشد. سوخت CNG به شدت خطرناک بوده و اگر مشکلی در قطعات آن به وجود آید، موجب آتش سوزی می شود. در ایران، خودروهای دوگانه سوز موجود، در واقع بنزینی هستند که به اجبار و ناچارا به گاز تبدیل شده است. استفاده خودرو از گاز طبیعی منجرب وارد شدن فشار زیاد بر پیشرانه شده و استهلاک آن بیشتر می شود. به همین ترتیب خودروهای بنزینی طول عمر بیشتری نسبت به ماشین های دوگانه سوز دارند. از آن جا که خودرو یک سرمایه در کشور ما به شمار می آید، پس  در زمان خرید اتومبیل به این نکته توجه داشته باشید.

سهولت استفاده

خودروهای دوگانه سوز محدودیت هایی نسبت به ماشین های بنزینی دارند. زیرا ماشین های دوگانه سوز به خاطر داشتن مخزن سوخت، از وزن بیشتری برخوردار بوده و چون این مخزن در صندوق عقب ماشین گذاشته می شود، فضا را اشغال می کند. از طرفی جایگاه های سوخت CNG در کشور محدود بوده و حتی در بعضی از شهرها وجود ندارد. اما جایگاه سوخت برای خودروهای بنزینی زیاد و فراگیر است. به خاطر محدود بودن جایگاه سوخت CNG، مجبور هستید در صف بایستید و منتظر نوبت خود باشید.

از دیگر معایب خودرو دوگانه سوز می توان به شتاب و قدرت کم آن اشاره کرد. خودروهای دوگانه سوز شتاب و کشش پایین تری دارند. اما ماشین های بنزینی این چنین نیست و از شتاب و کشش بالایی برخوردارند.

خودرو بنزینی بهتر است یا دوگانه سوز؟

چرا اکثر مردم خودروهای دوگانه سوز را خریداری نمی کنند؟

به احتمال زیاد، به خاطر برخورداری از هزینه تعمیرات بالا و عمر کوتاه، دلیلی بر نخریدن خودروهایی دوگانه سوز می باشد. تا به حال از خود پرسیده اید که چقدر وقتتان برایتان ارزش دارد؟ درست است که قیمت گاز نصف بنزین می باشد، اما به این اندیشیده اید که با انتخاب خودروهای دوگانه سوز چقدر وقت شما در جایگاه سوخت هدر می رود؟  ظرفیت مخزن گاز محدود است. به همین دلیل تعداد دفعات مراجعه به جایگاه سوخت بیشتر می شود. برای مثال خودروهای بنزینی دو یا سه بار به سوخت نیاز دارند. اما خودروهای گازی در ماه تقریبا 8 بار باید سوختگیری شوند.

 

یک زمانی داشتن خودروهای گازسوز یک مزیت به شمار می رفت. به همین ترتیب تولید آن خیلی سریع افزایش یافت. همچنین خودروسازان تشویق به تولید ماشین های دوگانه سوز شدند. بعد از گذشت مدتی به خاطر کارکرد پایین و رخ دادن حوادث آتش سوزی و انفجار، منجرب منصرف شدن افراد از خرید خودروهای دوگانه سوز شد.

مزایا و معایب خودروهای دوگانه سوز

با افزایش قیمت بنزین، بی شک استفاده از وسایل نقلیه شخصی کم می شود. اما در این بین کسانی هستند که می خواهند با هزینه سوخت کم، از ماشین شخصی خود استفاده کنند. در این جا دو مبحث خودروهای دوگانه سوز و گاز سوز پیش می آید.

مزایای ماشین های دوگانه سوز

  • استفاده از خودروهای گازسوز به میزان قابل توجهی از هزینه های زیاد بنزین می کاهد.
  • به خاطر برخورداری از قیمت پایین، در کاهش هزینه های زندگی موثر است. به خصوص برای رانندگان تاکسی که دائما در حال رانندگی هستند.

معایب خودروهای دوگانه سوز

این خودرو در کنار مزایای خود، معایبی هم به همراه دارد. البته معایب آن بیشتر می باشد که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره کرده ایم:

  • استفاده از ماشین های گازسوز، به قطعات خودرو فشار وارد می کند و از عمر خودرو می کاهند. زیرا کارکرد آن به صورت خشک است. اما ماشین های بنزینی این چنین نیست. همچنین با خراب شدن قطعات خودروهای گازسوز، باید مخارج زیادی را برای تعمیر آن بپردازید.
  • همان طور که می دانید، مخزن گاز در صندوق عقب ماشین گذاشته می شود. به همین خاطر کمی از فضا را اشغال می کند و در هنگام رفتن به مسافرت نمی توانید وسایل زیادی را بار ماشین کنید.
  • به سوپاپ خودرو عواملی نظیر ارسال حرارت بیشتر، فشار و دمای زیاد آتش سوزی، تاثیر گذاشته و موجب خرابی آن می شود. همچنین به دنبال آن از توان کاسته شده و آب بندی موتور به طور نامناسب انجام می شود. اما خوشبختانه این مشکل در خودروهای گازسوز به راحتی قابل حل است. ناگفته نماند که فشار و دمای آتش سوزی گاز، قابل کاهش نیست، اما می توان سرسیلندر را تقویت کرد تا از بروز آسیب جلوگیری شود.
  • سوختن واشر سرسیلندر از دیگر معایب خودروهای گازسوز است که اکثر رانندگان با این مشکل سر و کله دارند. در بین بلوک سیلندر و سرسیلندر، واشر سرسیلندر قرار گرفته است که آب بندی این دو قسمت را عهده دار می باشد. واشر سرسیلندر دائما در معرض دمای زیاد آتش سوزی قرار دارد. به خاطر عهده دار بودن مسئولیت مهم، اگر آسیبی به آن برسد، موجب خرابی موتور و کم شدن توان می شود. به همین ترتیب باید اقدام به عوض کردن واشر سرسیلندر کنید. به خاطر حرارت زیاد آتش سوزی و منتقل شدن حرارت به سرسیلندر و واشر سرسیلندر، موجب خرابی واشر سرسیلندر خودروهای گازسوز می شود.
  • خوردگی سرسیلندر یکی دیگر از مشکلات خودروهای دوگانه سوز هستند. حرارت بالای آتش سوزی و انتقال آن به سرسیلندر، از علت های اصلی بروز این مشکل است. خودروسازان برای رفع این مشکل، پیشنهاد استفاده از ضدیخ با افزونی های پایه آلی را داده اند. 206 صندوقدار مدل V2 و ماشین سمند EF7 از موتور پایه گازسوز بهره مند هستند. کسانی که این دو خودرو را دارند، بیان می کنند، میزان سوخت مصرفی آن ها در هفته خیلی کمتر شده است و قابل مقایسه با سوخت بنزین نیست. همچنین طبق گفته دارندگان این دو خودرو نام برده شده، هر باک گاز، می تواند مسافتی به اندازه 210 کیلومتر بپماید.

سخن آخر

از مقایسه بین دو خودرو بنزینی و گازی، نتیجه شد که ماشین های بنزینی از هر نظر بهتر هستند و تنها عیب آن ها، هزینه بالای بنزین است. اگر از اتومبیل خود کمتر استفاده می کنید، انتخاب خودرو بنزینی، بهترین گزینه است. اما اگر سر و کار شما کلا با ماشین می باشد، مثل راننده اسنپ یا تاکسی هستید، بهتر هست خودرو گازی داشته باشید. امیدواریم با مطالب گفته شده در مورد خودروهای بنزینی و گازی به تمام سوالات ذهنتان رسیده و بهترین تصمیم را بگیرید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید