خانه » دلایل آتش سوزی خودرو و راه های مهار آن
دلایل آتش سوزی خودرو و راه های مهار آن

دلایل آتش سوزی خودرو و راه های مهار آن

توسط مهدی عابدی

آتش سوزی خودرو به عوامل متنوعی بستگی دارد که همه آن ها را می توان به راحتی پیشگیری و مانع بروز خطر شد.

در ادامه مطلب به طور مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد تا با دلایل آتش سوزی خودرو کاملا آشنا شده و برای پیشگیری از آن ها اقدام کنید. پس با ادامه مقاله همراه ما باشید.

دلایل آتش سوزی خودرو

همان طور که گفتیم، آتش سوزی ماشین، به عوامل زیادی بستگی دارد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • به خاطر وجود مشکل در موتور و یا گاز اضافی دادن، منجرب می شود از کاربراتو روی لوله گاز، بنزین نشت کند.
 • مخلوط شدن فلز لوله با گوگرد بنزین یا به خاطر فرسودگی، لوله حامل جریان بنزین سوراخ می شود
 • به دلیل فرسودگی و یا برخورد با یک مانع، باک بنزین سوراخ می شود
 • انجام جوشکاری در داخل یا زیر موتور و نیز روی بدنه مخزن
 • در جایگاه پخش بنزین، پرتاپ جرقه از اگزوز
 • در صورت نگهداری ظرف بنزین و یا الکل در خودرو
 • اتصال دادن سیم های برق
 • به خاطر وجود مشکل در سیستم آب یا موتور، حرارت بیش از حد صورت می گیرد که یکی از دلایل آتش شوری ماشین می باشد
 • کشیدن سیگار در زمان تعمیر لوله سوخت، مخزن سوخت، موتور
 • مجاورت با صحنه آتش سوزی، توصیه می کنیم همیشه در ماشین خود کپسول خاموش کننده آتش داشته باشید و چناچه متوجه آتش گرفتن موتور اتومبیل شدید، بدون استرس و نگرانی کاپوت را بالا بزنید و با کپسول خاموش کننده آتش نشانی، شروع به خاموش کردن آتش سوزی کنید.
 • اگر دیدید از زمان آتش سوزی چند ثانیه ای گذشته و کاپوت داغ شده است، به هیچ وجه کاپوت را به بالا نزنید. چون ممکن است سر و صورت شما بسوزد. برای خاموش کردن آتش زیر موتور را هدف قرار دهید و اگر دیدید فایده ای ندارد، هیچ کاری انجام ندهید و خود را از خطر حفظ کنید.
 • برای خاموش کردن آتش صندلی های خودرو، از برف و یا آب در صورت موجود بودن، حتما استفاده کنید.
 • از عوامل آتش سوزی خودرو می توان به مواردی نظیر بنزین، باک بنزین و تمام لوله های ارتباطی آن اشاره کرد. به همین خاطر ضروری است که هر چند وقت یکبار، لوله ایب مزبور و باک چک شود تا سوراخ های احتمالی، پوسیدگی و نشتی رخ ندهد.
 • و…

10 دلیل اصلی در آتش سوزی ماشین ها

دلایل آتش سوزی خودرو و راه های مهار آن

در برخی مواقع ممکن است چند عامل دست بر دست هم دهند و باعث رخ دادن آتش سوزی خودرو شوند. به همین ترتیب مهم است که همه رانندگان از عوامل کاهش ریسک آتش سوزی آگاهی یابند. در زمان آتش گرفتن ماشین، به دنبال دلیل حادثه نباشید. تنها کار مهم این است که از خودرو خارج و فاصله بگیرید. حتما به یاد داشته باشید که یک آتش سوزی جزئی و کوچک، همان طور باقی نمی ماند و بر اثر برخی عوامل این احتراق بزرگتر خواهد شد. 20 درصد سهم آتش سوزی ماشین را اتحادیه ملی حفاظت از آتش، اعلام کرده است. پس  لازم می باشد راه های کاهش احتراق ماشین را بدانید. در ادامه مطلب به شما 10 تا از دلایل اصلی آتش سوزی خودرو را بیان می کنیم.

 

نقض در طراحی

در واقع وجود نقض در طراحی موجب آتش سوزی نمی شود، بلکه زمینه احتراق را فراهم می کند. بهتر است بدانید که همه نواقض موجود در طراحی ماشین، موجب آتش سوزی خودرو نشده، بلکه بعضی از آن ها موجب رخ دادن این حادثه می شود. همه تولید کنندگان اتومبیل همواره به این مشکلات پی می برند و آن ها را رفع می کنند. هیچ سازنده ای دوست ندارد که جان افراد را به خطر بیندازد و در بین تولید کنندگان خودرو بد نام باشد.

تعمیرات ضعیف و بی کیفیت

اگر تعمیرات خودرویتان ضعیف و نامرتب صورت گیرد، احتمال آتش سوزی افزایش می یابد. همیشه باید به تعمیر و نگهداری ماشین اهمیت زیادی قائل شوید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید. در غیر این صورت، انگار شما باعث ایجاد زمینه آتش سوزی می شوید. اگر یکی از قسمت های ماشین به مشکل بخورد و شما اصلا به فکر تعمیر آن نباشید، زمینه خوبی را برای رخ دادن یک حادثه خطرناک آماده می کنید. توصیه می شود هر از گاهی، کاپوت خودرو را بالا بزنید و قطعات ماشین را چک و بررسی کنید تا از سالم بودن آن ها اطمینان داشته باشید.

تصادف یکی از دلایل آتش سوزی ماشین

در برخی مواقع ممکن است با رخ دادن حادثه تصادف، جرقه ایجاد شده و در نتیجه آتش سوزی اتفاق بیوفتد. طراحی نقاط شکست در ماشین، خیلی خوب انجام شده است و نقاط حساس داخلی خطرناک خودرو را در امان نگه می دارند. حرارت، دود، پاشیده شدن سوخت و نشت در ضربه های خیلی شدید اتفاق می افتد و در نتیجه آتش سوزی به خاطر حرارت بالا و سوخت نشت کرده، رخ می دهد. شدت میزان صدمه توسط سرنشینان قابل تشخیص نیست. به همین خاطر در زمان تصادف، لازم است هر چه سریع تر اتومبیل را ترک کنید.

به وجود آوردن آتش سوزی به طور عمدی

شاید با خود بپرسید که چرا کسی بخواهد به طور عمدی موجب آتش سوزی خودرو شود؟ عوامل زیادی برای این منظور وجود دارد. مثلا به خاطر کلاه برداری از بیمه، سرپوش گذاشتن بر یک سرقت و کلی چیز دیگر که برخی از افراد اقدام به آتش زدن عمدی اتومبیل می کنند. این موضوع به متخصصان امور جنایی مربوط می شود.

باطری خودروهای هیبریدی و الکتریکی

در سال 2013 یک دستگاه خودرو مدل S تسلا وقتی در جاده با سرعت بالا در حال حرکت بود، به یک قطعه بر روی جاده برخورد می کند و ماشین آتش می گیرد. کمپانی سازنده این اتومبیل، محصولات تسلا را ایمن معرفی کرده بود که حادثه رخ داده شده اصلا خبر خوبی برای این کمپانی نبود. این خبر در تیتر اول خیلی از روزنامه ها در سال 2011 تا 2012 نوشه شد. خوشبختانه جنرال موتورز توانست این مشکل را برطرف کند و موجب راضی شدن مقامات شود.

داغ شدن خیلی زیاد مبدل های کاتالیستی

از دیگر دلایل آتش سوزی ماشین که اصلا به آن اهمیت داده نمی شود، می توان به داغ شدن خیلی زیاد مبدل های کاتالیستی اشاره کرد. سیستم اگزوز اتومبیل از قسمت هایی است که مدام دمای آن بالاست. مبدل های کاتالسیتی بیش از اندازه تعریف شده شان داغ می شوند تا آلودگی ها را بسوزانند. به بیانی دیگر، اگر موتور ماشین نتواند به خوبی سوخت را بسوزاند، در سیستم اگزوز مقدار زیادی مواد جمع می شود. به همین خاطر مبدل های کاتالیستی مجبور می شوند، به سختی کار کنند تا بتوانند آلودگی ها را بسوزانند. در نتیجه بیش از حد داغ شده و احتمال رخ دادن آتش سوزی افزایش می یابد.

648 تا 871 درجه سانتی گراد، دمای عادی مبدل کاتالیستی است که می تواند تا 1100 درجه سانتی گراد هم برسد. اما اگر به مدت طولانی در دمای خیلی بالا کار کند، موجب آسیب رسیدن به کاتالیست و دیگر قطعات خودرو می شود. ماشین توانایی تحمل دمای ایده آل مبدل کاتالیستی را دارد و به هیچ وجه نمی تواند به طور دائم از پس دمای بالا بربیاید.

داغ شدن موتور ماشین

داغ شدن خیلی زیاد موتور ماشین یکی دیگر از دلایل آتش سوزی خودرو می باشد. موتور خودرو مطمئنا به اندازه ای داغ نمی شود که آتش سوزی رخ دهد. بلکه تحت شرایط دیگر عوامل موجب احتراق می شود. در زمان داغ شدن موتور اتومبیل، مایعات داخلی شروع به پاشیده شدن و یا قطره قطره ریختن در سیستم اگزوز و محفظه موتور می کنند. به همین خاطر موتور بیش از حد داغ شده و حادثه آتش سوزی رخ می دهد. زمانی که موتور ماشین داغ کرد، حتما به یک تعمیرکار خوب بروید تا آن را بررسی کند. عواملی که موجب داغ شدن موتور خودرو می شوند، می توان به مواردی مانند خوب کار نکردن رادیاتور ماشین، وجود مشکل در آب بند یا واشر و… اشاره کرد.

نشت مایعات موتور

در زیر کاپوت ماشین، مایعات اشتعال زا نظیر بنزین، گازوئیل، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و… وجود دارد که با روشن شدن خودرو، در جریان هستند. این عوامل خیلی راحت می توانند موجب آتش سوزی شوند. زمانی که ضربه ای به مخزن، مسیر یا شلنگشان بخورد، حادثه احتراق صورت می گیرد.

وجود مشکل در سیستم الکتریکی

باتری موجود در خودروها کلا مشکل ساز هستند. در محفظه موتور، تجمیع گاز انفجاری هیدروژن زمانی صورت می گیرد که باتری سیکل شارژ شود. در این صورت جریان الکتریکی تولیدی توسط باتری، موجب ایجاد جرقه می شود. خطر سیستم الکتریکی تنها مختص به محفظه موتور نیست. سرتاسر ماشین، سیم کشی شده است. اگر یکی از این سیم کشی ها بپوسد، حوادث خطرناکی رخ خواهد داد.

نشت در سیستم سوخت

از رایج ترین دلایل آتش سوزی خودرو می توان به نشت در سیستم سوخت اشاره کرد. همان طور که در مطالب بالا بیان کردیم، چندین عامل دست بر دست هم می دهند و حادثه احتراق را به وجود می آورند. در واقع نشت در سیستم سوخت یک نوع هشدار برای راننده است تا از بروز خطر جلوگیری کند. نشت سیستم سوخت را جدی بگیرید، چون واقعا خطرناک می باشد. در بین مایعات اشتعال زای خودرو، بنزین خیلی بدتر از بقیه است. زیرا در دمای بالای 7 درجه سانتی گراد، جرقه می زند. همچنین خود به خود در دمای 257 درجه سانتی گراد،موجب احتراق می شود. اگر شما از تعمیر و نگهداری ماشینتان، اطمینان کامل دارید، تا حد زیادی از احتمال آتش سوزی سیستم سوخت رسانی، کاسته اید. توصیه می کنیم اگر در داخل و یا اطراف خودرو بوی بنزین حس کردید، فورا به تعمیرکار خوب مراجعه کرده و از بروز مشکل جلوگیری کنید.

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل در مورد دلایل اصلی آتش سوزی خودرو صحبت کنیم. توصیه می کنیم به تک تک نکات گفته شده توجه کرده و آن ها را رعایت کنید.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید