دلایل ترکیدن باتری خودرو

دلایل ترکیدن باتری خودرو

دلایل ترکیدن باتری خودرو با سلام خدمت شما. با یک مطلب آموزشی دیگر در حوزه خودرو در خدمت شما هستیم. این بار قصد داریم درباره یکی از مهم ترین اجزای برقی خودرو یعنی باتری و دلایل ترکیدن آن با شما صحبت کنیم. باتری خودرو در واقع منبع اصلی برق خودرو است که ظرفیتی تعریف شده […]

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

دلایل ترکیدن باتری خودرو

با سلام خدمت شما. با یک مطلب آموزشی دیگر در حوزه خودرو در خدمت شما هستیم. این بار قصد داریم درباره یکی از مهم ترین اجزای برقی خودرو یعنی باتری و دلایل ترکیدن آن با شما صحبت کنیم. باتری خودرو در واقع منبع اصلی برق خودرو است که ظرفیتی تعریف شده دارد و زمانی که شروع به تخلیه شود توسط دینام و در زمانی که خودرو روشن است شارژ می شود. اگر باتری خودرو شارژ کافی نداشته باشد نمی توان استارت زد یا دیگر قطعات برقی مانند چراغ ها، رادیو و سیستم صوتی را روشن نمود. باتری های خودروها عموما از نوع اسیدی سربی یا خشک می باشند که به دلیل جلوگیری از خطرات احتمالی، استفاده از باتری های تر در حال منسوخ شدن است.

باتری خودروهای سواری عموما 12 ولتی و باتری خودروهای سنگین و دیزلی از نوع 24 ولت است. باتری ها نیز مانند مابقی قطعات مصرفی خودرو عمر مفیدی دارند و پس از مدتی می بایست تعویض گردند تا از مشکلات بعدی جلوگیری به عمل بیاید. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای باتری خودروها پیش بیاید ترکیدن آن است که ما در ادامه مطلب ” دلایل ترکیدن باتری خودرو ” قصد داریم بیشتر در این باره با شما صحبت کنیم. اگر شما نیز علاقمند هستید تا در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید، با ما در ادامه همراه باشید.

همان طور که پیش تر نیز اشاره گردید، باتری خودرو همانند هر باتری دیگری که به دستگاه های برقی جان می دهد، در خودروی شما نیز همین نقش را بر عهده دارد. به طور قطع اگر باتری خودرو دچار مشکل باشد خودرو شما استارت نخواهد خورد. اما گاهی اوقات ممکن است باتری رو به اتمام باشد اما خودرو همچنان استارت بخورد.

در چنین مواردی می توان از درست کار نکردن دیگر تجهیزات برقی خودرو به وجود مشکل در این قطعه پی برد. برای درک اینکه باتری نیاز به تعویض دارد یا خیر راه های متعددی وجود دارد که یکی از این راه ها تست باتری از لحاظ ولتاژ است. هر زمان دستگاه سنجش ولتاژ را به باتری متصل نموده و متوجه شدید که ولتاژ باتری پایین تر از 9.7 است، آن زمان باتری خودروی شما نیاز به تعویض دارد.

چرا باتری یک خودرو می ترکد؟

قبل تر گفتیم که باتری خودرو وظیفه تامین برق هر خودرو را بر عهده دارد و خراب شدن این قطعه باعث اختلال در عملکرد خودرو می شود. در برخی موارد نیز خودرو کلا قادر به حرکت نیست و به هیچ وجه روشن نمی شود. اگر باتری ها به درستی نگهداری نشوند ممکن است دچار مشکلات فراوانی شوند که یکی از این مشکلات ترکیدن این عضو حیاتی هر خودرو است.

در اغلب موارد زمانی که به خودرو رسیدگی نمی شود، ریسک به وقوع پیوستن چنین اتفاقاتی نیز بالاتر می رود، بنابراین در وهله اول توصیه ما این است که رسیدگی به خودرو در بازه های زمانی کوتاه مدت انجام شود و قطعات حیاتی خودرو مدام مورد بررسی قرار بگیرند. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه باید به باتری خودرو رسیدگی نمود و آن را مورد بررسی قرار داد. رسیدگی به باتری شامل مواردی چون بررسی سولفاته شدن یا نشدن سر باتری خودرو، سیستم شارژ باتری و به طور کلی سرویس باتری است.

حتما خودروی خود را در بازه های زمانی مشخص چک کنید و مورد بررسی قرار دهید تا هیچگاه دچار مشکل نشوید. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره دلایل ترکیدن باتری خودرو صحبت کنیم:

نامرغوب بودن باتری خودرو

به دلیل اینکه باتری خودرو یکی از حیاتی ترین اجزای یک خودرو محسوب می شود در زمان خرید آن باید دقت بالایی به خرج داد و بهترین جنس را خریداری نمود. توصیه ما این است باتری خودرو حتما اصل باشد و از بهترین برندها تهیه گردد. در بسیاری از موارد پیش آمده که شخصی به دلیل ارزان تر بودن، یک باتری نامرغوب را تهیه نموده و به همین دلیل باتری خودرو ترکیده که آتش سوزی و خسارات سنگینی را به جای گذاشته است.

برای خودرو باید بهترین برند از باتری تهیه شود و هزینه آن اگر هم بالاست باید پرداخت شود، چرا که پرداخت هزینه ای بالاتر برای جنس اصل قطعا مقرون به صرفه است چرا که از بروز حوادث و خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می کند. مبلغی که راننده برای باتری خودروی خود پرداخت می کند، در مقابل جان سرنشینان و ارزش خودرو به حساب نمی آید و توصیه ما این است قطعا به خاطر صرفه جویی هرگز باتری ارزان قیمت یا فیک تهیه نکنید.

مسدود شدن دریچه ها

پیش تر در بخش توضیحات اولیه در مورد باتری ذکر شد که باتری خودروها در سال های دور از نوع اسیدی بود که این دست باتری ها به مرور در حال منسوخ شدن هستند و در حال جایگزینی با باتری های خشک می باشند. سیستم باتری های اسیدی بدین شکل است که برای خروج گازها و بخارات اسیدی پیش بینی های لازم انجام گردیده است. چنانچه به هر دلیلی از باتری، بخارهای اسیدی متساعد شود، این بخارها از طریق دریچه های مخصوصی که در باتری در نظر گرفته شده به بیرون هدایت می شوند. برای این کار روزنه های کوچکی در نظر گرفته شده تا گازهای متساعد شده از این روزنه ها خارج شوند و به باتری فشار وارد نشود.

حال به دلیل کارکرد بالای باتری و دلایل متعدد دیگر این دریچه ها ممکن است مسدود شوند. دلایلی مانند کثیفی یا وجود اشیای خارجی. اگر این دریچه ها به هر دلیلی بسته شوند، گازهای متراکم شده اسیدی در درون باتری باقی می مانند و فشار درون باتری بسیار بالا خواهد رفت. زمانی که این اتفاق بیفتد هر بار که استارت می زنید امکان ترکیدن باتری خودرو وجود دارد. به دلیل اینکه سیستم استارت جرقه تولید می کند با هر بار جرقه زدن ممکن است این بخارها به باتری فشار بیاورند و باعث انجار آن شوند.

حال چاره چیست و چگونه می توان جلوی مسدود شدن این روزنه ها را گرفت؟ زمانی که در حال تعویض باتری خودرو هستید از مکانیک یا برق کار بخواهید تا باتری را بر روی بست باتری محکم کند. بدین شکل روزنه ها به هیچ وجه مسدود نخواهند شد و اگر در داخل باتری گازی متساعد شود به آسانی و به سرعت خارج خواهد شد.

ایجاد اتصال کوتاه در قطب های باتری خودرو

مکانیک ها و متخصصین موجود در صنعت ساختمان، اتصال کوتاه را یکی از دلایل بسیار مهم ترکیدن باتری خودرو می دانند. اکثر مواقعی که اتصال کوتاه رخ می دهد، این مشکل توسط افراد ناوارد ایجاد می گردد و از یک سری اشتباهات سرچشمه می گیرد. برخی از متخصصین مکانیک خودروها زمانی که قصد تست نمودن باتری ها را دارند، به صورت دستی این اتصال را برقرار می کنند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این اشتباه سالهاست توسط این افراد انجام می شود که با دانستن این موضوع و جلوگیری از انجام امور این چنینی می توان جلوی وقع چنین اتفاقات ناگواری را گرفت.

 

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث بروز اتصال کوتاه شود، کثیف بودن کلکتور سیم پیچ است. توصیه ما این است که همیشه خودروی خود را به دست افراد حرفه ای و کسانی که با تجربه هستند و اصولی کار می کنند بسپارید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

شارژ بیش از حد باتری خودرو

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث ترکیدن باتری خودرو شود، شارژ بیش از حد است. شارژ هر نوع باتری علی الخصوص باتری خودروها باید در حد استاندارد انجام شود. البته طبیعی است که این شارژ بهتر است با ادوات استاندارد نیز انجام پذیرد. دینام وظیفه شارژ نمودن باتری خودرو را بر عهده دارد. اگر بخواهید شارژ نمودن دینام را چک کنید، می توانید با اتصال دستگاه ولت متر در زمان شارژ باتری توسط دینام، ولتاژ را چک کنید. همه سیستم های شارژ کننده باتری خودرو ها سیستم تنظیم کننده ولتاژ را دارند و نیازی نیست نگرانی در این خصوص داشته باشید.

 

البته تا زمانی نگران نباشید که از سلامت و صحت کارکرد دینام خودروی خود اطمینان داشته باشید. اگر دینام خودروی شما دچار مشکل باشد، ممکن است باتری را بیش از حد استاندارد شارژ کند که این موضوع در نهایت در باتری های اسیدی ممکن است ایجاد بخار نماید و در اثر تجمع این بخار، انفجار رخ دهد. در باتری های خشک نیز شارژ شدن بیش از حد می تواند باعث ترکیدن باتری شود.

عدم نگهداری صحیح از باتری

همان طور که می دانید باتری های خشک نیازی به سرویس و نگهداری ندارند و می توان سلامت باتری را از نشان گری که بر روی باتری تعبیه شده مشاهده نمود. اما باتری های تر و اسیدی باید مدام مورد بررسی قرار بگیرند تا سطح آب باتری آنها از حدی پایین تر نرود. این کار به این دلایل انجام می شود که لایه های سربی این باتری ها می بایست درون آب اسید قرار داشته باشند و اگر حجم آب باتری کم شود باتری قطعا پس از مدتی کارکرد دچار مشکلاتی خواهد گردید.

یکی دیگر از راه های نگهداری صحیح از باتری ها این است که سر باتری ها باید مدام چک شوند تا سولفاته نکرده باشند و در صورت وجود سولفاته به موقع از روی سر باتری ها برداشته شوند. بدیهی است با رعایت این موارد عمر باتری خودرو بسیار بیشتر خواهد شد و از وقوع اتفاقاتی از جمله ترکیدگی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

امیدواریم مطالعه مطلب” دلایل ترکیدن باتری خودرو ” برای شما مفید واقع گردیده باشد. اگر به این دست مطالب علاقمند هستید، لطفا با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

 

 

تگ ها: برچسب‌ها
مقایسه هیوندای سوناتا و کیا اپتیما 2017
خلافی خودرو چیست؟
رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها
برق دزدی ماشین
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران