خانه » دودی کردن شیشه ماشین و قوانین و نکات طلایی آن
دودی کردن شیشه ماشین و قوانین و نکات طلایی آن

دودی کردن شیشه ماشین و قوانین و نکات طلایی آن

توسط مهدی عابدی

بسیاری از جوانان که به خودرو علاقه دارند به دنبال این هستند که آن را خاص جلوه دهند. دودوی کردن شیشه خودرو از جمله مواردی است که به آن علاقه دارند. جوانان کارهایی برای خودرو خود انجام می‌دهند که در خیابان چشم‌ها را خیر کنند. مانند صدا دار کردن اگزوز، کم کردن ارتفاع خودرو و بزرگ کردن رینگ‌ها . بیشتر افرادی که موافق دودی کردن شیشه ماشین خود هستند، جوان‌اند. زیرا دوست دارند خودرو را خوش نما جلوه دهند. ویژگی دیگر دودی کردن شیشه خودرو، جلوگیری از تابش نور خورشید در تابستان است. توجه داشته باشید، در صورتی که دودوی کردن شیشه زیاد باشد، دید راننده سخت شده و این مشکل در شب بیشتر خود را نشان می‌دهد. دودی کردن شیشه خودرو برای پلیس اهمیت دارد، زیرا به سلامتی سرنشینان مربوط می‌شود.

انواع شیشه دودی خودرو

انواع شیشه دودی خودرو

شیشه دودی خودرو صرفا برای زیبایی نیست و در ماشین‌های امروزی یکی از ویژگی‌های مدرن است. کارخانجات تولید خودرو که تم تیره به شیشه‌های خودرو می‌دهند، هزینه بیشتری دارند. رفلکس، جنس شیشه‌های دودی جدید هستند و مانع ورود نور اضافه به کابین خودرو می‌شوند. با دودی کردن شیشه ماشین، افراد داخل اتومبیل به راحتی می‌توانند محیط اطراف را نظاره کنند. نانو کوتینک فناوری جدیدی است که شرکت‌های بزرگ برای دودی کردن شیشه و استحکام آن به کار می‌برند. وقتی شیشه‌ای به شکل حرفه‌ای دودی شده باشد از ورود اشعه فرانبش که برای ما مضر است جلوگیری می‌کند و مانع به وجود آمدن مشکلات پوستی در انسان می‌شود.

 

 

نمونه دیگری از شیشه‌های دودی وجود دارد که پیشرفته بوده و بسیار از آن استفاده می‌شود. این تیرگی به وسیله برچسب‌هایی به صورت دستی با طلق رنگی بر روی شیشه خودرو نصب می‌شود. دودی شدن شیشه خودروهایی که از طریق این روش صورت می‌گیرد، بعد از گذشت مدت زمانی حباب‌هایی در زیر آن به وجود می‌آید و یا  در بعضی قسمت‌ها پوسیدگی ایجاد می‌شود. از نظر کارشناسان خودرو، دودی کردن شیشه‌های ماشین نیاز به مهارت و تجربه دارد که هنگام انجام به بهترین شکل صورت گیرد.

نمونه دیگر جهت دودی کردن شیشه خودر شما این است که از شیشه‌های دودی آماده برای خودرو خریداری نمایید. البته به دلیل زیاد بودن هزینه آن‌ها، مقرون به صرفه نبوده و کمتر کسی از این شیوه برای دودی کردن شیشه خودرو خود استفاده می‌کند.

ابزارهای دودی کردن شیشه ماشین

ابزارهای دودی کردن شیشه ماشین

در اینجا روش‌های اصولی و تکنیکی چسبیدن برچسب‌های دودی بر روی شیشه خودرو را آموزش می‌دهیم. اگر نصب کننده دقت و هنر لازم را داشته باشد و طبق دستور العمل کارش را انجام دهد، حتما یک شیشه دودی عالی تحویل شما خواهد داد.  حتما باید دودی کردن شیشه ماشین مطابق استانداردهای لازم انجام شود. در غیر این صورت اتفاقات ناگوار و عواقبی برای راننده پیش می‌آید. قبل از نصب باید از وسایل مورد نیاز اطلاعاتی داشته باشید. یکی از وسایل‌های مورد نیاز دودی کردن شیشه ماشین، کاتر کوچک می‌باشد. این وسیله برای برش دادن‌ قسمت‌های اضافی برچسب است. استفاده از کارتر برای منحنی‌های شیشه کاربرد اساسی دارد. اگر از کارتر صنعتی و بزرگ برای این کار استفاده کنید از ظرافت کار کم می‌شود و شما به راحتی نمی‌توانید کارتان را انجام دهید.

 

از ابزار دیگر می‌توان به لیسه نرم پلاستیکی اشاره کرد که در انجام کار بسیار مفید بوده و در دودی کردن شیشه ماشین نقش اساسی دارد. از این ابزار برای محکم کردن برچسب بر روی شیشه استفاده می‌شود و همچنین با آن حباب‌های به وجود آمده در زیر برچسب را خارج می‌کنند.

ابزار بسیار کاربردی دیگر سشوار صنعتی می‌باشد. استفاده از سشوار خانگی  به دلیل صدا و محکم نکردن برچسب، کاربرد چندانی ندارد. افراد با تجربه برای انجام این کار از سشوار صنعتی استفاده می‌کنند و در زوایه‌ای مناسب آن را قرار می‌دهند. سشوار صنعتی باعث می‌شود رطوبت در زیر شیشه خشک شود و قسمت چسبانک به راحتی احیا شود.

بعد از انجام همه این موارد به یک اسپری نیاز دارید که ترکیبی از مواد شوینده و آب می‌باشد. در این مخلوط دقت کنید که از مواد شوینده در حد مورد نیاز استفاده کنید. اگر ترکیب مواد شوینده بیشتر باشد حالت چسبندگی را از بین می‌برد و کار شما به درستی انجام نمی‌شود.

آموزش دودی کردن شیشه ماشین

گام اول برای دودی کردن شیشه ماشین این است که شیشه را به خوبی بشویید، با این کار تمام گرد و غباری که بر روی شیشه نشسته پاک می‌شود. وقتی شیشه تمیز باشد دیگر موانعی برای نچسبیدن چسب بر روی شیشه وجود ندارد و اتصال برچسب به راحتی صورت می‌گیرد. ممکن است دانه و برجستگی‌ها بر روی شیشه حتی با شستن هم از بین نرود. اینها خودش موانعی است برای درست نچسبیدن برچسب. شما با یک تیغ ساده که برای اصلاح به کار می‌رود، می‌توانید قسمت‌های برجسته و دانه دانه را تمیز کرده و تمام عوامل مخرب را حذف کنید. مکان‌های سرپوشیده که دارای تهویه مطبوع می‌باشند بهترین مورد برای انجام این کار هستند.

در گام بعدی شیشه را کامل بالا برده  و بعد شروع به کار کنید، برچسب‌های مورد استفاده با توجه به مساحت آن قیمتش مشخص می‌شود. وقتی این برچسب‌ها برای دودی کردن شیشه ماشین دقیق انجام شود، برای صاحب خودرو هزینه اضافی به وجود نمی‌آید. با کمی تلورانس زیادتر می‌توانید مقدار برچسب مورد نیاز را انتخاب و شروع به چسباندن کنید. باید ترکیب آب و مواد شوینده را به خوبی بر روی شیشه بپاشید و تا زمانی که خیسی از بین نرفته برچسب را سریع بر روی شیشه قرار دهید. برچسب دودی در دو بخش دارد. قسمت اول لایه محافظت و بخش دوم ورق چسبناک نازکی است که قرار است به شیشه چسبیده شود. قرار دادن برچسب دودی شیشه خودرو همانند گلس گوشی‌های موبایل است، حتما در کمال دقت و آرامش این کار را انجام دهید.

توجه کنید که در زمان زدن برچسب، هر مقدار که بالا آمدید از لیسه نرم پلاستیکی استفاده کنید تا حباب و آبی که در زیر برچسب به وجود آمده را از بین ببرد. می‌توانید از سشورا صنعتی برای استحکام در چسبیدن برچسب استفاده کنید. همه این موارد را تکرار کنید تا به آخر برسید. بعد از اتمام کار همه قسمت‌های اضافه برچسب را به وسیله کارتر جدا کنید. شما به راحتی توانسته‌اید یک شیشه دودی برای خودرو انجام دهید.

قوانین دودی کردن شیشه ماشین

وقتی از برچسب‌های تیره کننده برای شیشه خودرو استفاده می‌شود، این کار دامنه دید راننده را گرفته و حوادث ناگواری به وجود می‌آورد. به دلیل رعایت نکردن برخی از افراد، پلیس قوانینی برای دودی کردن شیشه ماشین در نظر گرفته است. شیشه جلو و عقب خودرو از مواردی می‌باشد که نباید دودی شود و از نظر قوانین پلیس ممنوع است. یکی از قوانین دودی کردن شیشه خودرو این است که از فاصله سه متری باید داخل ماشین مشخص باشد. در غیر این صورت غیر قانونی و نقض قوانین است. طبق مصوبه قانون ۲۱۱۴ جرائم رانندگی، اگر پلیس مشاهده کند که داخل خودرو از سه متری مشخص نیست، راننده جریمه ۵۰ هزار تومانی می‌شود. پلیس می‌تواند برچسب دودی شیشه خودرو متخلف را جدا کند. در اینجا راننده هم جریمه شده و هم اینکه برچسبی که هزینه کرده را باید جدا کند.

با توجه به استانداردهایی که در دودی کردن شیشه خودرو وجود دارد، بین ۳۵ تا ۴۰ درصد این کار می‌تواند انجام شود. در صورتی که طبق تشخیص پلیس از این میزان بیشتر باشد، قانون تخلف دودی کردن بیش از حد شیشه اجرا می‌شود. به غیر از پلیس وقتی شما برای معاینه فنی خودرو خود می‌روید، در صورت غیر استاندارد بودن دودی شیشه‌ها گواهی فنی برای شما صادر نمی‌شود.

مواردی که بر قیمت و انوع شیشه دودی موثر است

  • نوع خودرو و شیشه
  • کیفیت و نوع برچسب دودی
  • ضد خش بودن
  • نصب کردن برچسب به وسیله حرارت
  • رنگ‌های دودی و سبز تیره
  • مانع شکسته شدن شیشه در زمان تصادف

نتیجه

هر کسی با توجه به سلیقه‌ای که دارد می‌تواند شیشه خودرو را دودی کند، بسیاری از افراد علاقمند هستند شیشه خودرو را دودی کنند. برای دودی کردن شیشه ماشین حتما با توجه به قوانین پلیس این کار را انجام دهید، زیرا بیش از حد بودنش موجب جریمه و حتی توقیف خودرو می‌شود. حتما یک انتخاب درست برای برچسب داشته باشید. زیرا جنس و نوع برچسب بسیار در کیفیت و کارکرد آن مهم است. در صورتی که شما یک جنس بی‌کیفیت انتخاب کنید با گذشت کمترین زمان خراب شده و مجبور هستید دوباره برچسب بر روی شیشه نصب کنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید