راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها

راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها

نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
ECU که به معنای واحد کنترل الکترونیکی است، دستگاه کوچک اما مهمی است که یکی یا تعدادی از سیستم های الکترونیکی خودرو را کنترل می کند.
ECU چگونه کار می کند؟
درون اکثر خودروها البته به غیر از خودروهای کاربراتوری، اکثر سنسور ها و تمام محرک ها با واحد کنترل موتور در ارتباط هستند. ای سی یو که در بسیاری موارد به عنوان کامپیوتر خودرو نیز شناخته می شود، داده ها را از سنسورها دریافت می کند. این واحد در ادامه کار خود داده ها را تفسیر و تحلیل می کند و با توجه به برنامه های خود، یک سیگنال به محرک ها ارسال می کند.
علل خرابی ECU
نفوذ رطوبت و خورده شدن
در کناره های ای سی یو چسب هایی تعبیه گردیده اند تا از ورود رطوبت به داخل خودرو جلوگیری شود. پس از گذشت چند سال از کارکرد خودرو، چسب های یاد شده فرسوده می شوند و رطوبت به داخل ای سی یو وارد شده و به برد دستگاه آسیب می زند.
باتری به باتری نمودن اشتباه
اگر سوئیچ خودرو را وارد نمودید و مشاهده کردید که خودرو روشن نمی شود و ضمنا چراغ های پشت آمپر نیز روشن نمی شوند، احتمالا نیاز به باتری به باتری پیدا نموده اید.
جدا کردن کابل باتری در زمان روشن بودن خودرو
دینام خودرو عموما ولتاژی حدود 14 ولت ایجاد می کند. پیک تولیدی ولتاژ توسط دینام اما بر اساس دور موتور خودرو تغییر می کند و ممکن است گاها به 16 ولت نیز برسد. نوسان ولتاژی که روی می دهد عموما توسط خاصیت خازنی باتری به تعادل می رسد.
خرابی استارت خودرو
بسیاری از وسایل نقلیه دارای استارت هایی می باشند که این استارت ها از سنسور های خاصی استفاده می نمایند. یکی از این سنسورها، override است که میزان ولتاژ ای سی یو را کنترل می کند. اگر این سنسور خراب شود، ای سی یو مقدار ولتاژ کافی و مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و این موضوع به خرابی ای سی یو منجر خواهد شد.
عملکرد ضعیف موتور
خراب شدن ای سی یو ممکن است باعث شود تا سوخت کافی به موتور منتقل نشود. در این صورت خودرو مانند گذشته شتاب مناسبی نخواهد داشت. این مورد بیشتر در مکان هایی مانند سر بالایی خود را نشان می دهد.
مصرف بالای سوخت
برای اینکه وسیله نقلیه به درستی کار کند و عملکرد مناسبی داشته باشد باید نسبت صحیحی از سوخت با هوا مخلوط شوند. اگر ای سی یو خراب باشد متوجه نمی شود که چه مقدار سوخت باید وارد محفظه احتراق شود .
روشن شدن چراغ چک ، استارت نخوردن خودرو از دیگر علل خرابی ای سی یو هستند.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

چراغ‌های اخطار خودرو‌

برای همه صاحبین خودروها آشنایی با چراغ های اخطار خودروها یک ضرورت به حساب می آید. به نوعی صفحه اطلاع رسانی خودرو به راننده هستند و به او پیغام هایی مثل باز بدون یکی از درب ها، بسته نبودن کمربند و یا مشکل دار بودن بخشی از خودرو را اطلاع رسانی می کند.

راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ها

برای همه صاحبین خودروها و افرادی که به نوعی با خودروها سر و کار دارند، آشنایی با چراغ های اخطار خودروها یک ضرورت به حساب می آید. احتمالا بارها برای شما نیز پیش آمده که در حال رانندگی باشید و یکی از چراغ های پشت آمپر خودرو روشن شود. چراغ های اخطاری که پشت آمپر خودروها قرار دارند، به نوعی صفحه اطلاع رسانی خودرو به راننده هستند و به او پیغام هایی مثل باز بدون یکی از درب ها، بسته نبودن کمربند و یا مشکل دار بودن بخشی از خودرو را اطلاع رسانی می کند.

در نتیجه یکی از آموزش های که هر صاحب خودرویی باید ببیند، آموزش چراغ های پشت آمپر خودرو هستند چرا که صاحبین خودرو باید بدانند که هر چراغ چه معنایی دارد و چه پیامی را منتقل می کند. اگر شما نیز علاقمند هستید تا در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

روشن شدن چراغ های هشدار پشت آمپر همیشه به معنای این نیست که مشکلی وجود دارد بلکه ممکن است پیام دیگری را برساند. به طور مثال روشن بودن چراغ سبز رنگ که نمایانگر روشن بودن چراغ های اصلی خودرو است، وجود ایراد با مشکلی را اطلاع نمی دهد بلکه اطلاع دهنده فعال بودن یک سیستم در خودرو است. البته هر خودرو ممکن است مجموعه ای از چراغ های پشت آمپر داشته باشد که با خودروی دیگر متفاوت باشد که این موضوع نیازمند مطالعه دفترچه خودروی مذکور می باشد.

دسته بندی چراغ های خطر بر اساس رنگ

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، هر چراغ که در پشت آمپر خودرو قرار دارد، پیامی را با خود منتقل می کند که برخی از این چراغ ها از اهمیت بالاتری نیز برخوردار هستند. چراغ های پشت آمپر خودرو را به طور کلی می توان به 3 رنگ کلی تقسیم نمود که در ادامه به بررسی این رنگ ها خواهیم پرداخت:

چراغ های قرمز رنگ

چراغ هایی که رنگ قرمز رنگ دارند، عموما برای نشان دادن مساله ای جدی در خودروها که نیاز به رسیدگی فوری دارد به کار می روند. چراغ های قرمز رنگ همچنین ممکن است برای یادآوری نمودن سرویس، تعمیر یا نگهداری قطعه ای از خودرو برنامه ریزی شده باشند تا پس از گذشت زمان یا طی نمودن مسافتی روشن شوند. یکی دیگر از کاربردهای رنگ قرمز برای چراغ های پشت آمپر نیز اطلاع رسانی در مورد یکی از اجزای مهم خودرو مانند کیسه های هوا یا ترمز دستی می باشد.

چراغ های آبی رنگ و سبز رنگ

چراغ هایی که سبز رنگ یا آبی رنگ هستند، معمولا نشان دهنده سیستم های فعال خودرو مانند سیستم تهویه یا سیستم چراغ های خودرو هستند.

چراغ های زرد رنگ و نارنجی رنگ

چراغ های زرد رنگ و نارنجی رنگ که معروف ترین آنها چراغ چک خودرو است، عموما برای یادآوری قطعات خارج از سرویس یا مواردی که نیاز به سرویس دارند روشن می شوند. زمانی که چراغ های نارنجی رنگ به حالت چشمک زن در می آیند، این بدان معناست که وضعیت خوب نیست و سریعا باید به قطعه مورد نظر رسیدگی گردد. در ادامه مطلب، شما را با چراغ های هشدار پشت آمپر عمومی در خودروها آشنا خواهیم ساخت:
چراغ هشدار دهنده روغن
یکی از چراغ های پشت آمپر که مسئولیت اخطار دادن را بر عهده دارد، چراغ هشدار دهنده سطح و فشار روغن خودرو است. این چراغ زمانی روشن می شود که سطح روغن یا فشار آن در موتور افت نموده باشد. هر زمان چراغ روغن خودرو روشن شد نباید در وهله اول نگران شد، اما با توجه به اینکه روغن موتور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، باید در اولین فرصت میزان روغن موجود در موتور را چک کنید تا آسیبی به رینگ و پیستون ها وارد نشود.
چراغ دمای موتور
یکی از مهم ترین چراغ های پشت آمپر خودروها، چراغ دمای موتور است. این چراغ زمانی که موتور خودرو بیش از حد گرم شده یا در شرف گرم شدن قرار داشته باشد، روشن می شود. این چراغ در خودروهای قدیمی نسبت به خودروهای جدید کمی متفاوت تر است. در خودروهای قدیمی یک چراغ قرمز رنگ برای این موضوع در نظر گرفته شده اما در خودروهای جدیدتر یک آمپر مخصوص برای این کار تعبیه شده که افزایش دمای موتور را گزارش می دهد.

باید دقت داشت که این چراغ ممکن است به دلیل خراب شدن سنسور دمای موتور یا عدم ارسال درست اطلاعات به Ecu روشن شده باشد.
توصیه این است که هر زمان چراغ دمای موتور روشن شد، برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب های جدی به موتور، سریعا خودرو را متوقف کنید چرا که گرم شدن بیش از حد خودرو به مدت زیاد باعث بروز خرابی های متعدد در قطعات خودرو می شود که قطعا رفع این مسائل، هزینه گزافی را در پی خواهد داشت.
چراغ چک خودرو
چراغ چک بی شک یکی از مهم ترین و قدیمی ترین چراغ هایی است که هر صاحب خودرو باید با آن آشنایی داشته باشد. این چراغ برای روشن شدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد. یکی از دلایلی که ممکن است این چراغ را در پشت آمپر خودرو روشن کند، خرابی یکی از سنسور های خودرو است. این چراغ همچنین ممکن است به علت وجود وجود مشکل جدی در اجزای موتور روشن شود اما مهم اینجاست که این موضوع اگر هر دلیلی داشته باشد، بدین معناست که در حالت کلی یک مشکل وجود دارد و باید توسط مکانیک مورد بررسی قرار گرفته شود. توصیه این است اگر چراغ چک خودروی شما روشن شده است، از رانندگی با چراغ چک روشن پرهیز کنید.
در خودروهای جدیدتر و مدرن تر علاوه بر وجود چند چراغ چک، کامپیوتر خودرو دقیقا مشکل را به راننده اطلاع می دهند و هشدارهای لازم را اعلام می نماید.
چراغ هشدار دهنده باتری خودرو
یکی دیگر از چراغ های پر اهمیت در پشت آمپر خودرو، چراغ باتری است. اگر با چراغ باتری روشن مواجه شدید، بدانید که خودروی شما در بخش باتری مشکلی دارد و امکان اینکه به یکباره دیگر روشن نشود وجود دارد. این چراغ هشدار دهنده عموما بصورت یک باتری در پشت آمپر نشان داده می شود. روشن شدن این چراغ می تواند نشان از کاهش قدرت باتری یا به اتمام رسیدن عمر آن، اختلال در سیستم دینام یا سیستم شارژدهی به باتری یا وجود مشکل در سیستم برق رسانی باشد. در صورتی که با این چراغ روبرو شدید سریعا به یک باتری سازی مراجعه کنید تا موضوع را برای شما بررسی کند.
چراغ ترمز
اغلب مکانیک ها معتقدند که چراغ ترمز یکی از مهم ترین چراغ های پشت آمپر خودروهاست. در اکثر اوقات می توان از روشن شدن این چراغ به راحتی جلوگیری نمود. یکی از شایع ترین دلایلی که این چراغ روشن می شود، بالا بودن ترمز دستی خودرو است. اگر پیش از حرکت با دقت ترمز دستی را بخوابانید، قطعا با این چراغ روبرو نخواهید شد.
روشن شدن چراغ ترمز می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. به طور مثال اگر ترمز دستی خودرو تنظیم نباشد، سطح روغن ترمز خودرو از سطح عادی پایین تر رفته باشد، اگر صفحه ترمز ایراد داشته باشد یا تطابق فشار هیدرولیک بین چرخ ها مشکل دار باشد نیز چراغ ترمز خودرو روشن می شود.
هر زمان با چراغ ترمز روشن مواجه شدید، ابتدا ترمز دستی خودرو را چک کنید. در اکثر اوقات مشکل با درست خواباندن ترمز حل می شود اما اگر با انجام این کار هنوز چراغ روشن ماند و خاموش نشد، توصیه این است که به یک متخصص مراجعه کنید تا دلیل این مشکل را بیابد. در ادامه به معرفی متداول ترین چراغ های پشت آمپر خودرو ها خواهیم پرداخت.
نشان گر کمربند ایمنی
این چراغ برای نمایش دادن این موضوع که کمربند سرنشینان جلو بسته شده است به کار می رود. این نشان گر در صورت بسته شدن کمربند خاموش می شود.
نشان گر نور بالا
این چراغ به رنگ آبی رنگ است و بر خلاف دیگر چراغ هایی که پشت آمپر قرار دارند، نمایان گر وجود مشکل یا مورد دیگر نیست بلکه نمایان این موضوع است که نور بالای خودرو روشن است.
نشان گر ABS
این چراغ از جمله چراغ های پشت آمپر خودروهایی است که به سیستم ترمز ABS مجهز هستند. روشن شدن این چراغ بدین معناست که در بخشی از سیستم ترمز خودرو نقصی وجود دارد. توصیه این است که به محض روشن شدن این چراغ سریعا به تعمیرگاه مراجعه شود.
نشان گر کروز کنترل
یکی دیگر از چراغ های پشت آمپر خودروها که عموما در خودروهای گران قیمت دیده می شود، نشان گر کروز کنترل است. این چراغ روشن یا خاموش بودن کروز کنترل را یادآوری می کند. این سیستم با فرمان راننده و با استفاده از اهرم هایی در پشت فرمان روشن می شود و با فشردن ترمز از کار می افتد. دقت داشته باشید اگر کروز کنترل را خاموش نمودید و همچنان چراغ آن در پشت آمپر روشن بود، به احتمال بالا سیستم کروز کنترل خودرو دچار مشکل شده است.
از دیگر نشان گرهای پشت آمپر خودروهای مدرن می توان به موارد زیر نیز اشاره نمود:
نشان گر فشار باد تایرها
نشان گر هشدار سیستم تعلیق
نشان گر هشدار فرمان برقی
نشان گر لغزش خودرو
نشان گر نقاط کور در خودرو
لیست کامل چراغ های پشت آمپر خودروها نیز به شرح زیر است:
چراغ ‌های مه ‌شکن جلو
پدال کلاچ را فشار دهید
سیستم کمکی پارک
اخطار سیستم ترمز ضد‌قفل
اخطار سیستم فرمان هیدرولیک
پدال ترمز را فشار دهید
سرویس دوره‌ای
هشدار فیلتر سوخت
مه ‌شکن‌های عقب
اخطار قفل فرمان
سیستم چراغ ‌های هوشمند
اخطار باز بودن درب‌ها
نشان‌ دهنده مایع شیشه‌ شور
چراغ ‌های جلو (نوربالا)
سیستم تغیر زاویه چراغ ‌ها
باز بودن درب موتور
اخطار لنت ‌های جلو
فشار باد تایر
اخطار اسپویلر عقب
چراغ بنزین
چراغ‌ های کوچک
اخطار سقف جمع‌ شونده
اخطار گیربکس اتوماتیک
چراغ‌های راهنما
نقص در چراغ‌ های جانبی
اخطار ایربگ
چراغ محدودکننده سرعت
سنسور باران
اخطار چراغ‌ های ترمز
اخطار ترمز دستی
اخطار کمک ‌فنرها
حالت زمستانی
اخطار فیلتر ذرات در موتورهای دیزل
وجود آب در فیلتر سوخت خودروهای دیزل
فشار روغن‌موتور کم است
اطلاعات
اخطار جرثقیل کمکی جلو
غیرفعال بودن ایربگ
گرم‌ کن شیشه‌ های جلو
گرم‌ کن خودروهای دیزل
اخطار سیستم تعلیق پنوماتیک
وجود ایراد در سرویس خودرو
درب صندوق‌ عقب باز است
اخطار وجود یخ‌زدگی
اخطار خارج‌ شدن از خط جاده
چراغ‌ های نور پایین
سیستم کنترل پایداری غیر فعال
اخطار سوئیچ باز
اخطار کاتالیست (پر شده است)
گرفتگی در فیلتر هوا
فعال‌بودن سنسور باران
اخطار نبودن کلید در خودرو
اخطار نبستن کمربند ایمنی
رانندگی در حالت اقتصادی
چراغ اخطار موتور
اخطار ضعیف ‌بودن باطری ریموت
اخطار قرارگرفتن در حالت P گیربکس اتوماتیک
سیستم کنترل حرکت روی تپه
گرم‌ کن شیشه‌ های عقب فعال
اخطار نزدیک‌ شدن به خودروی جلویی
چراغ‌ های دینام و شارژ باطری
اخطار دمای مایع خنک‌کننده
فعال‌شدن برف پاکن اتوماتیک

اگر مطالعه مطلب فوق برای شما مفید واقع گردید، توصیه می کنیم تا با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

مفقودی پلاک خودرو
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی
پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو