خانه » رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی
رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی

رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی

توسط پرنوش اردویی

رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی

 

شناخت با کیفیت ترین خودرو ها می تواند یکی از معیار های مهم در تصمیم گیری برای خرید خودرویی جدید باشد. وقتی اتومبیلی در ارزشیابی های کیفی، بالا ترین امتیازات را به خود اختصاص می دهد تقریباً می توانیم مطمئن شویم که این وسیله نقلیه علاوه بر دارا بودن استاندارد های لازم، از نظر عملکردی هم گزینه ای مناسبی است. علاوه بر این، پیگیری رده بندی های با کیفیت و بی کیفیت ترین اتومبیل ها می تواند برای علاقه مندان به حوزه خودرو هم جالب باشد.

در ایران، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد وظیفه انتشار گزارش عملکرد کیفی فعالان صنعت خودرو را بر عهده دارد. در گزارش های این شرکت هر ماه با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی بر اساس آخرین تغییرات در عملکرد و سطح کیفیتشان با اعلام تعداد ستاره های کیفی کسب شده معرفی می شوند.

5 ستاره نشان دهنده بالا ترین کیفیت است و در آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، پژو 2008 و دنا پلاس توربو اتوماتیک تنها خودرو های سواری هستند که موفق به دریافت 5 ستاره شده اند. در ادامه همراه ما باشید تا به تفصیل به بررسی رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی بپردازیم.

 

دلایل و شیوه ارزشیابی کیفی خودرو ها

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، ارزشیابی کیفی خودرو ها را برای پیدا کردن انواع ایراد های ممکن و به ویژه کشف عیوب فنی و عملکردی و همچنین نقص در سیستم ایمنی انجام می دهد. علاوه بر این مشخصه ها، تمامی خودرو ها از نظر عیوب و نقایص ظاهری هم مورد بازرسی و ارزیابی قرار می گیرند.

در نهایت، این شرکت با توجه به سطح کیفی و میزان رضایت مشتریان، به هر یک از خودرو ها امتیازی بین یک تا ۵ ستاره کیفی اختصاص می دهد. 5 ستاره کامل نشان دهنده بیشترین میزان کیفیت و 1 ستاره به معنی پایین ترین سطح کیفی است.

هدف اصلی از ارائه منظم این چنین گزارش هایی، بالاتر بردن کیفیت خودرو ها، افزایش رضایت مشتریان و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فعالان صنعت خودرو است. نتایج ارزشیابی کیفی خودرو ها در قالب بررسی دو گروه اصلی وسایل نقلیه سبک و سنگین انتشار می یابد و دسته خودرو های سبک خود به دو بخش سواری و وانت تقسیم می شود.

در این ارزشیابی ها، 5 ستاره به معنای کیفیت بالای خودرو با احتمال ضعیف ایراد ظاهری است. 4 ستاره نشان می دهد که اتومبیل از کیفیت خوبی برخوردار است اما احتمال ایراد ظاهری هم در آن وجود دارد. 3 ستاره به خودرویی تعلق می گیرد که کیفیت نسبتاً خوب با احتمال ایراد عملکردی دارد.

2 ستاره نشان دهنده حداقل کیفیت با احتمال زیاد ایراد عملکردی در خودرو است و 1 ستاره به این معناست که خودرو واجد حداقل استاندارد های لازم است، اما در کل کیفیتی پایین و ایرادهایی مهم و اساسی دارد.

 

با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های سواری

در سطح قیمتی یکِ این دسته از خودرو ها، فقط تیگو 7 مدیران خودرو حضور دارد که از این ارزشیابی سه ستاره گرفته است. در رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی، در سطح قیمتی دو، پژو 2008 ایران خودرو/ایکاپ برای چهارمین بار پیاپی در نیمه دوم سال 99 موفق به کسب 5 ستاره کامل و رتبه کیفی 1 شده.

از جمله نقاط قوت پژو 2008 می توان به عملکرد فنی، شتاب و قدرت پیشرانه و همچنین فنربندی نرم آن اشاره کرد. در همین رده قیمتی، JAC_S5 و JAC_S3، تیگو 5، SWM G01 و آریزو 5 توربو همگی 3 ستاره دریافت کرده اند.

در سطح قیمتی دو در بخش سواری، خودروی SWM G01F محصول سیف خودرو تنها اتومبیلی است که موفق به کسب 4 ستاره شده و پس از پژو 2008 در رتبه کیفی 2 قرار گرفته است.

در دسته خودروهای سواری، MVM X33 S محصول مدیران خودرو با تنها دو ستاره، کم کیفیت ترین اتومبیل شناخته شده. ام وی ام طرفداران خاص خود را دارد، اما دریافت 2 ستاره کیفی نشان می دهد که این خودرو علی رغم برخورداری از استانداردهای لازم، در مقایسه با دیگر خودروها به طور کلی کیفیت ساخت پایین تری دارد.

 

 

در بخش خودروهای سواری در سطح قیمتی چهار، دنا پلاس توربو اتوماتیک از ایران خودرو با دریافت 5 ستاره رتبه اول کیفی این دسته را به خود اختصاص داده است. در میان محصولات ایران خودرو دنا پلاس، دنا پلاس توربو و پژو 207 هم در این دسته توانسته اند 4 ستاره کیفی دریافت کنند. در همین بازه قیمتی، پژو 206SD، پژو 206، دنا، رانا، پژو پارس، سورن، سمند تبریز و پژو 405 خراسان هر کدام 3 ستاره گرفته اند. کوییک، کوییک R، تیبا2 پلاس، تیبا2، ساینا کاشان، تیبا، ساینا هم خودرو های سه ستاره ای سطح قیمتی 5 هستند.

 

با کیفیت و بی کیفیت ترین وانت ها و خودرو های سنگین

در قسمت خودرو های سبک و در بخش وانت ها، بر اساس گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد هیچ خودرویی موفق به کسب 5 ستاره کامل نشده است. بهترین محصولات این دسته 3 ستاره را به خود اختصاص داده اند و در این بین، وانت نیو پیکاپ فوتون دیزلی از ایران خودرو دیزل و سایپا 151 به ترتیب در سطح قیمتی یک و دو رتبه کیفی 1 را کسب کرده اند. وانت کارا 2000 تک و دو کابین تیپ3 از بهمن موتور هم در میان محصولات 3 ستاره ای به چشم می خورند.

وانت آریسان ایران خودرو دیزل با دو ستاره در رتبه کیفی 4 قرار گرفته و وانت نیسان های تک سوز و دوگانه سوز زامیاد تنها با یک ستاره، کم کیفیت ترین ها در میان وانت ها لقب گرفته اند. در رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی در گروه خودرو های سنگین، کامیونت ایسوزو NMR85 از بهمن دیزل تنها محصولی است که برای پنجمین بار پیاپی 5 ستاره دریافت کرده است.

 

جمع بندی

این مطلب را به بررسی رده بندی جدید با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی اختصاص دادیم. این رده بندی ها پس از ارزشیابی کیفی خودرو ها، در قالب گزارش هایی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد منتشر می شوند.

هدف از این بازرسی و ارزشیابی ها بالا بردن کیفیت خودرو ها، افزایش رضایت مشتریان و ایجاد رقابت سازنده بین فعالان صنعت خودروسازی است. در این رده بندی، سطح کیفی وسایل نقلیه بر اساس رتبه ای که از 1 تا 5 دریافت می کنند مشخص می شود. 1 نشان دهنده پایین ترین کیفیت و 5 به معنای امتیاز کامل و بالا ترین کیفیت است.

در این نوشته دیدیم که بر اساس آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در بخش خودرو های سواری پژو 2008 و دنا پلاس توربو اتوماتیک تنها اتومبیل هایی هستند که توانسته اند هر 5 ستاره را از آن خود کنند.

خودروی SWM G01F، دنا پلاس، دنا پلاس توربو و پژو 207 هم از دیگر اتومبیل های با کیفیت در دسته خودرو های سبک سواری هستند که 4 ستاره کیفی دریافت کرده اند. در همین دسته، MVM X33 S با تنها دو ستاره، ضعیف ترین عملکرد را از خود به جا گذاشته و کم کیفیت ترین اتومبیل سواری در این رده بندی لقب گرفته است.

در بخش وانت ها و خودرو های سنگین، تنها کامیونت ایسوزو NMR85 موفق شده 5 ستاره کامل را به خود اختصاص دهد. سراغ کم کیفیت ترین وسایل نقلیه این دسته را باید در میان وانت ها بگیریم؛ جایی که نام وانت نیسان های تک سوز و دوگانه سوز زامیاد تنها با یک ستاره در انتهای جدول رده بندی با کیفیت و بی کیفیت ترین خودرو های داخلی به چشم می خورد. از این که تا پایان همراه ما بودید متشکریم.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید