خانه » ردیاب خودرو

ردیاب خودرو

توسط پرنوش اردویی

ردیاب خودرو یک دستگاه کوچک ردیابی می باشد که مکان خودروی شما را نشان می دهد و برای حفظ امنیت خودرو و پیدا کردن مسیر های تردد آن استفاده می شود. از ردیاب ها استفاده های متفاوتی می شود

ردیاب خودرو
آمارهای روبه رشد سرقت اتومبیل ها در سال های اخیر نشان از روشن شدن یک آژیر خطر دارد، آژیری که اگر جدی گرفته نشود ممکن است گریبان گیر همه افراد شود. امروزه با پیشرفت های روش هایی که برای سرقت خودرو ها به کار می رود، مالکان اتومبیل ها نیز باید اقدام به استفاده از روش های نوین امنیتی کنند. استفاده از تجهیزات نوینی همچون دزدگیر ها و ردیاب ها که از بهترین ابزار های امنیتی هستند، از جمله اموری است که در حال حاضر برای حفاظت از خودروها باید انجام شود. در دنیای امروز انواع ردیاب ها و دزدگیر ها مطابق با آخرین تکنولوژی ها ساخته می شوند و شما باید با توجه به نیازی که دارید و همچنین بودجه و مدل خودروی خود، مدل مناسب آنها را برای اتومبیل خود انتخاب کنید. در ادامه مطلب ” ردیاب خودرو ” به معرفی ردیاب خودرو ها، چگونگی کارکرد آن ها و انواع آن ها می پردازیم. اگر شما از علاقمندان به این حوزه هستید، در ادامه مطلب ” ردیاب خودرو ” ا ما همراه باشید.
ردیاب خودرو و عملکرد آن
در واقع ردیاب خودرو یک دستگاه کوچک ردیابی می باشد که مکان خودروی شما را نشان می دهد و برای حفظ امنیت خودرو و پیدا کردن مسیر های تردد آن استفاده می شود. از ردیاب ها استفاده های متفاوتی می شود و علاوه بر خودرو ها و انسان از آن ها برای حیوانات و اشیای با ارزش نیز استفاده می گردد. در ضمن علاوه بر استفاده از آن ها بر روی زمین و استفاده های هوایی، می توان از آن ها در زیر آب و روی آب نیز استفاده نمود. عملکرد ردیاب های خودرو مبتنی بر جی پی اس می باشد، در واقع ردیاب خودرو با اتصال به سیستم جهانی جی پی اس موقعیت دقیق خودرو را پیدا می کند. ماهواره های جی پی اس به صورت 24 ساعته و در سراسر دنیا قابل استفاده هستند و نکته قابل ذکر این است که برای دریافت موقعیت خودرو، اتومبیل باید حتما بر روی زمین باشد، زیرا سیگنال جی پی اس در داخل تونل ها و زیر زمین در دسترس نمی باشد. ردیاب خودرو ها به وسیله ی سیم کارت به اینترنت متصل می شود و به این طریق اطلاعات تردد خودرو را روی نرم افزار ردیابی ذخیره می کند. برای ردیابی خودرو در داخل کشور محدودیتی برای استفاده در استان ها و جاده های مابین وجود ندارد ولی اگر خودرو از کشور خارج شود، هزینه ی استفاده از دیتای موبایل با رومینگ جهانی محاسبه می شود و هزینه بالاتری خواهد داشت اما به طور کلی میزان مصرف اینترنت برای ردیاب خودرو ها بسیار پایین می باشد.
تاریخچه استفاده از ردیاب خودرو
ردیاب جی پی اس نخستین بار توسط ارتش کشور آمریکا در عملیات های نظامی هوایی و زمینی برای دسترسی به مکان ادوات نظامی و یا هدف یابی شلیک موشک و مسیر هواپیما های جنگنده، مورد استفاده قرار گرفت و پس از گذشت چندین سال برای عموم نیز در دسترس قرار گرفت و روز به روز با پیشرفت های علم و تکنولوژی به امکانات و قابلیت های آن افزوده شد.
انواع ردیاب خودرو
ردیاب های خودرو را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد، ردیاب هایی که به سیم کشی نیاز دارند و ردیاب هایی که شارژی هستند. ردیاب های سیمی به طور مستقیم به منبع برق خودرو متصل می شوند اما ردیاب های شارژی یا غیر سیمی بدون نیاز به برق کار می کنند.
ردیاب های سیمی
منظور از ردیاب های نیازمند به سیم کشی، ردیاب هایی هستند که دارای منبع تغذیه داخلی قوی ای نیستند و به همین دلیل برای تامین انرژی نیازمند به اتصال به باتری خودرو به یک منبع بیرونی هستند. البته باید به این نکته توجه نمود که تمامی ردیاب ها از منبع تغذیه داخلی برخوردار هستند، اما باتری داخلی ردیاب های سیمی عمر کوتاهی دارد و در نتیجه حتما باید به یک منبع تغذیه خارجی متصل شوند. در واقع دلیل استفاده از باتری داخلی در ردیاب ها این است که گاهی سارقین خودرو پس از ربودن خودرو باتری آن را جدا می کنند و در این حالت اگر باتری داخلی درون ردیاب وجود نداشته باشد، به سرعت فرایند ردیابی مختل می شود و دیگر امکان پیدا کردن خودرو وجود ندارد. باتری داخلی ردیاب های خودرو به گونه ای طراحی شده است که معمولا تا چندین ساعت و حتی گاهی تا یک روز برق مورد نیاز برای عملکرد خودرو را فراهم می کند. می توان گفت بهترین ویژگی این ردیاب ها عدم نیاز به شارژ شدن است و به عبارتی دیگر ردیاب های سیمی تنها یک بار نصب می شوند و دیگر نیازی به شارژ شدن ندارند. از بهترین نمونه های ردیاب های خودرو سیمی می توان به ردیاب خودرو IR59 که در واقع ارزان ترین ردیاب خودرو نیز می باشد، اشاره کرد.
ردیاب های شارژی
ردیاب های شارژی ردیاب هایی بدون نیاز به نصب و سیم کشی هستند که با نام ردیاب های آهنربایی خودرو نیز شناخته می شوند، این نوع از ردیاب ها دارای منبع تغذیه داخلی قوی ای هستند و باتری داخلی این ردیاب ها به گونه ای طراحی شده است که در برخی مدل ها با یک بار شارژ نمودن حتی تا 5 سال نیازی به شارژ مجدد ندارند. در این ردیاب ها آهنربایی قرار داده شده است که به قدری قوی و با کیفیت است که با شدید ترین ضربه ها نیز جدا نمی شود و به خوبی در برابر ضربه و تکان عایق می باشد. این ردیاب ها بسیار ساده هستند و هر شخصی به سادگی می تواند آن ها را نصب کند. در ضمن این ردیابت ها به دلیل ویژگی هایی که دارند، کاربردهای متنوعی نیز دارند.
کاربرد های ردیاب خودرو
با نصب ردیاب خودرو، شما می توانید تمام مسیر هایی که خودرو شما می پیماید مشاهده کنید و حتی زمان حرکت و توقف ماشین را از راه دور نظاره گر باشید و جالب است که بدانید که شما حتی می توانید از راه دور سرعت رانندگان ماشین های خود را بررسی کنید. از کاربرد های ردیاب های خودرو می توان به حفاظت از خودرو های شخصی، ردیابی کانتینرها، ردیابی مجرمین متواری، ردیابی خودرو های امانتی، پیدا کردن خودرو های سرقتی، کنترل مصرف سوخت، کنترل تردد خودرو در مناطق تعیین شده، کنترل سرعت غیر مجاز، اندازه گیری مسیر های پیموده شده و … اشاره کرد.
امکانات ردیاب های خودرو
اگر خودرو شما توسط سارقین سرقت شود به وسیله ی ردیاب خوردو شما می توانید به راحتی با ارسال قطع فرمان سوخت، خودروی خود را خاموش کرده و سپس از طریق ردیابی محل خودرو، خود را به خودرو برسانید و همچنین در مواقع حمل خودرو با جرثقیل شما می توانید از محل دقیق آن مطلع شوید. به طور کلی امکانات ردیاب های خودرو را می توان به شرح زیر نام برد:
• شنود صدای داخل کابین خودرو
• خاموش کردن خودرو از راه دور
• مکالمه دو طرفه با راننده از طریق کابل AUX
• درخواست کمک اضطراری
• نمایش دمای داخل خودرو ها
• تشخیص روشن بودن موتور
• و …
دقت ردیاب خودرو
به طور کلی جی پی اس هایی که تولید می شوند دارای حداقل 2متر خطا هستند که این میزان برای حالت ایده آلی است که دستگاه جی پی اس زیر آسمان صاف و هوای گرم روشن باشد. ردیاب خودرو هنگامی که در ماشین نصب می شود ممکن است با افت کیفیت سیگنال روبه رو شود و اندکی خطا داشته باشد. دقت ردیاب های خودرو به قدری است که می توان ماشین مورد نظر را در کوچه ها و خیابان ها تشخص داد که میزان خطای آن از 2 تا 15 متر متغیر می باشد.
نکات مهم در هنگام خرید ردیاب خودرو
برای خرید ردیاب خودرو باید به نکاتی توجه نمود که از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• مهم ترین نکته در انتخاب بهترین ردیاب خودرو، توجه به ظرفیت باتری می باشد. در واقع باتری قلب تپنده ردیاب می باشد و برای خرید ردیاب حتما باید به ظرفیت باتری توجه نمود. نکته مهم دیگر این است که حتما در خرید ردیاب، ردیابی را انتخاب کنید که از یک باتری پشتیبان برخوردار باشد.
• در هنگام خرید ردیاب به هدف و نیازی که از خرید ردیاب دارید توجه نمائید، زیرا ردیاب های متنوعی برای نیاز های مختلف وجود دارد؛ پس قبل از خرید ردیاب خودرو هدف خود از خرید آن را مشخص کنید تا بتوانید بهترین ردیاب را با توجه به نیازتان خریداری کنید.
• حتما توجه داشته باشید که ردیابی که خریداری می کنید، از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار باشد.
• در هنگام خرید ردیاب توجه داشته باشید که اپلیکیشن ردیابی که خریداری می کنید برای هر دو سیستم عامل اندروید و IOS موجود باشد، زیرا این اپلیکیشن پل ارتباطی بین خریدار و ردیاب می باشد.
• بدیهی است که قیمت، نقش مهمی در انتخاب ردیاب خودرو دارد و باید به این نکته توجه داشت هزینه نمودن برای خرید ردیاب در واقع سرمایه گذاری برای حفظ امنیت می باشد و در نتیجه باید بودجه مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید.
اگر مطالعه مطلب ” ردیاب خودرو ” برای شما مفید و جالب توجه بوده است و شما از علاقمندان به این حوزه هستید، برای مطالعه سایر مطالب مشابه به وب سایت ما مراجعه فرمائید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید