خانه » رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها
رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها

رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها

توسط پرنوش اردویی

رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها

قطعا شما نیز مانند بسیاری مشاهده نموده اید که پلاک بعضی خودروها رنگی متفاوت با پلاک های معمولی دارد و احتمالا کم و بیش می دانید که این رنگ ها به چه معناست. به طور مثال رنگ قرمز در پلاک خودروها به معنی تعلق این خودرو به یکی از ادارات دولتی است. اما بسیاری از مردم نمی دانند رنگ های پلاک خودروها به چه معناست و این موضوع ممکن است برای آنها دردسر ساز شود. امروزه دانستن معنای رنگ پلاک ها یکی از امور مهم برای همه از جمله رانندگان است.

در ادامه مطلب ” رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها ” با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با رنگ های پلاک و اینکه چه معنایی دارند، در اختیار شما قرار دهیم.

همان طور که پیش تر نیز توضیح داده شد شناختن رنگ های پلاک ها و معانی آنها یکی از موارد مهمی است که هر راننده باید بداند چرا که برای هر راننده به غیر از برخورداری از توانایی رانندگی، این دست موارد نیز اهمیت بالایی دارد. یکی از مهم ترین و البته متعدد ترین نوع پلاک ها در ایران، پلاک های سفید رنگ هستند که تقریبا بر روی اکثریت خودروها نصب هستند و همه ما هر روزه با این دست پلاک ها برخورد داریم.

پلاک های سفید رنگ

مرسوم ترین نوع پلاک ها در ایران، پلاک های سفید رنگ هستند. این دست پلاک ها عموما برای شماره گذاری خودروهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. این پلاک ها ترکیبی از کد هر شهر، یک حرف و چند عدد هستند که در مجموع پلاک هر خودرو را تشخیص می دهند.

قسمت راست پلاک های سفید رنگ به کد شهر اختصاص داده شده که به همراه کلمه ایران تکمیل می شود. به طور مثال ایران 44 نشان میدهد این خودرو متعلق به فردی ساکن تهران است. این کد بر اساس محل سکونت مالک تعیین می شود و آدرس او در برگه سبز خودرو ذکر می شود.

از زمانی که پلاک های کنونی در ایران جایگزین پلاک های لیزری قدیمی گردید، کد شهر برای تهران دو عدد یکسان بود تا این پلاک ها نیز به اتمام رسید و جای خود را به ایران 10، 20، 30 و 40 داد. عموما کد پلاک شهرهای یک استان، 10 رقم بالاتر از کد پلاک مرکز استان است.

به طور مثال کد شهر ساری که مرکز استان مازندران است 62 می باشد و اگر محل سکونت مالک دیگر شهرهای استان مازندران باشد کد پلاک وی 72 خواهد بود. همچنین برای ایجاد تمایز بین شهرهای یک استان حرف های درون پلاک را تغییر می دهند و هر حرف، نمایان گر یک شهرستان خواهد بود.

اما این موضع برای همه شهرها قابل تعمیم نیست. به طور مثال در شهر اصفهان ظرفیت تمامی پلاک های 13 تا 53 تکمیل شده و مرکز شماره گذاری پلاک 67 را برای این استان در نظر گرفته است. اکثر کد های شهرها به همراه شهرستان مورد نظر با یک سرچ ساده در اینترنت مشخص خواهد شد و پیدا کردن این موارد اصلا کار سختی نیست. اما از قسمت راستی پلاک ها که بگذریم، نوبت به سمت چپ پلاک ها می رسد که بخش عمده آن ها را تشکیل می دهد.

این بخش ترکیبی از پنج عدد و یک حرف است. چیدمان این بخش بدین صورت است که در سمت چپ دو عدد قرار داشته و بعد از آن یکی از حروف فارسی قرار دارد و در انتها نیز در سمت راست آن حرف، سه شماره دیگر جای گرفته است.

عموما این شماره ها بصورت تصادفی در بخش تولید پلاک مراکز شماره گذاری ایجاد می شوند و حروف نیز از حرف ب شروع شده و تا ی ادامه می یابد. حال ممکن است سوال کنید که پلاک های سفید رنگ فقط برای خودروهای شخصی است و آیا پلاک های سفید دیگری نیز داریم؟ پاسخ بله است. پلاک های گذر موقت و پلاک های موقت ورود از مناطق آزاد نیز سفید رنگ هستند. بعضا مشاهده شده که خودروهایی که برای تست فنی وارد بازار شده اند نیز با پلاک سفید رنگ تردد می کنند.

پلاک های گذر موقت  با حرف “گ” در میان شماره ها شناخته می شوند و در قسمت سمت راست نیز به جای کد شهر مورد نظر، تاریخ انقصای پلاک به ماه و سال نوشته شده است. علاوه بر موارد یاد شده، پلاک خودروهای معلولین نیز سفید رنگ است و در آنها به جای حرفی که در پلاک های معمولی وجود دارد، عکس ویلچیر موجود است تا برای همه رانندگان قابل درک و تشخیص باشد.

پلاک های زرد رنگ

رنگ زرد بر روی پلاک ها بدین معناست که خودروی مورد نظر در سیستم حمل و نقل عمومی فعالیت می کند. از جمله خودروهایی که به دلیل فعالیت در سیستم حمل و نقل عمومی پلاک زرد رنگ دارند می توان به تاکسی ها، اتوبوس ها، مینی بوس ها و تریلرها اشاره نمود. ترکیب شماره گذاری این خودروها نیز مانند پلاک های سفید رنگ است و دقیقا همان چیدمان در این پلاک ها نیز تکرار شده است.

حرف استفاده شده در تمام پلاک های تاکسی ها با حرف “ت” مشخص گردیده و خودروهای عمومی مانند اتوبوس های برون شهری، کامیون ها و اتوبوس های درون شهری با حرف “ع” متمایز شده اند. لازم به ذکر است که برای پلاک خودورهای کشاورزی نیز از پلاک “ک” استفاده می شود.

پلاک های قرمز رنگ

خودروهایی عموما در ارگان ها و نهادهای دولتی مورد استفاده قرار می گیرن با پلاک های قرمز رنگ شماره گذاری می شوند و به عبارت دیگر به خودروهای پلاک قرمز خودروهای دولتی گفته می شود. برای چیدمان پلاک این دست خودروها نیز از همان چیدمان پلاک خودروهای معمولی یا پلاک سفید ها استفاده می شود. فقط یک تفاوت در شماره گذاری این خودرو ها وجود دارد و آن هم این است که در پلاک این خودروها از دو حرف “الف” و “ت” استفاده می شود.

پلاک های سبز رنگ

این رنگ پلاک مختص خودروهایی است که در ارگان های نظامی به غیر از ارتش مورد استفاده قرار می گیرند. خودروهای پلیس و خودروهای سپاه پاسداران با رنگ پلاک سبز رنگ از دیگر پلاک ها متمایز شده اند. چیدمان این پلاک ها نیز مانند پلاک های دیگر است و از حروف خاصی برای این دست خودرو ها استفاده می شود. به طور مثال برای خودروهای نیروی انتظامی و پلیس از حرف “پ” و در خودروهای مرتبط با سپاه پاسداران از حرف “ث” استفاده می شود.

پلاک های آبی رنگ

پلاک های آبی رنگ به دو دسته تقسیم می شوند و این دو دسته، پلاک های آبی پر رنگ و پلاک های آبی کمرنگ هستند. در ادامه مطلب به معرفی این دو پلاک خواهیم پرداخت:

پلاک های آبی پر رنگ:

خودروهایی که با پلاک آبی پر رنگ در سطح شهر تردد می کنند عموما خودروهای وزارت دفاع، نیروی دریایی و نیروی هوایی ارتش و ستاد کل نیروهای مسلح هستند. برای این پلاک ها نیز مانند پلاک های سفید رنگ از ترکیب اعداد و حروف استفاده شده است و همانند دیگر خودروهای خاص به غیر از پلاک سفید ها، با حرف های خاصی از دیگر خودروها متمایز می شوند. به طور مثال برای خودروهای ستاد کل از حرف “ف”، خودروهای مرتبط با ارتش از حرف “ش” و خودروهای مرتبط با وزارت دفاع از حرف “ز” استفاده می شود.

پلاک های آبی کمرنگ:

خودروهایی که با پلاک های آبی کمرنگ تردد می کنند، خودروهای سفارت خانه ها و کنسولگری های کشورهای مختلف هستند. جهت متمایز نمودن این خودروها و دادن پیام اینکه این خودروها مرتبط با کشورهای خارجی هستند از حروف لاتین به جای حروف فارسی استفاده شده است. خودروهایی که مرتبط با سفارت خانه ها هستند با حرف D متمایز می شوند. این خودروها برای امور کنسولی، سیاسی و دیپلماتیک مورد استفاده قرار می گیرند. (حرف D به معنای دیپلماتیک است)

خودروهایی نیز که برای امور اداری در کنسولگری ها مورد استفاده قرار می گیرند با حرف S متمایز می شوند. حرف s در پلاک این خودروها به معنای سرویس است و نشان می دهد که این خودروها متعلق به کنسولگری ها هستند اما فقط برای امور خدمات و اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

پلاک های خاکی رنگ:

رنگ آخر پلاک ها مرتبط با یکی دیگر از نیروهای مسلح کشور یعنی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این پلاک ها با رنگ خاکی یا کرم رنگ و با حرف “ش” متمایز می گردند. سایر ترکیبات این پلاک ها نیز مانند پلاک های دیگر است. البته شایان ذکر است که هنوز تمام خودورهای نظامی تعویض پلاک نشده اند و ممکن است شاهد خودروهایی باشیم که با پلاک های نظامی قدیمی تردد می کنند.

جمع بندی

پلاک های متعددی در سطح کشور تولید و بر روی خودروها تصب می شوند که رنگ ها و چیدمان متعددی دارند. چیدمان اکثر این پلاک ها ترکیبی از حروف و اعداد است و رنگ هر پلاک نمایان گر کاربری آن خودرو می باشد.

اگر مطالعه مطلب “رنگ های مختلف پلاک” برای شما مفید واقع گردید و توانست اطلاعات شما را در این زمینه بالاتر ببرد، با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید