خانه » رونمایی خودروهای آریا و اطلس سایپا در بهار 1400
رونمایی خودروهای آریا و اطلس سایپا در بهار 1400

رونمایی خودروهای آریا و اطلس سایپا در بهار 1400

توسط مهدی عابدی

طبق گفته مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا قرار است از دو خودرو آریا اطلس در بهار سال 1400 رونمایی شود. در حاشیه مراسم رسمی تحویل اولین اتومبیل شاهین به مشتریان، سید جواد سلیمانی در حضور جمعی از خبرنگاران بیان کرد: صد در صد مراحل ساخت این اتومبیل با تکیه بر دانش و توان داخلی بوده و بر روی پلتفرم SP100 سایپا طراحی شده است. همچنین در خصوص اتومبیل جدیدآریا و رونمایی از آن افزود: خودروی دیگر با پلتفرمSP100  و نام تجاری آریا در ماه های گذشته در معرض نمایش گذاشته شده و در حال حاضر مشغول انجام دادن اقدامات پیش تولید آن هستیم و همچنین مراسم رونمایی از خودروی دیگر گروه سایپا در ابتدای سال جاری صورت خواهد گرفت. وی نام این خودرو را اطلس عنوان کرد و در خصوص استقبال و رضایتمندی مردم از محصولات سایپا نوین از جمله خودرو اطلس و خودرو آریا ابراز امیدواری کرد. مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ضمن اشاره به خارج شدن خودروی پراید از لیست محصولات این شرکت خودروسازی در اوایل تابستان سال جاری بیان کرد: برای ساخت خودروی اقتصادی و ارزان قیمت برنامه‌های جایگزین از سوی وزارت صنعت برنامه ریزی شده که به طور مشترک با گروه خودروسازی ایران خودرو، در دست انجام است و طبق پلتفرم مشترکی طراحی خواهد شد که محصول آن بتواند با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار مشتریان قرار گیرد.

مشخصات فنی موتور سایپا آریا

سایپا آریا

در تاریخ 19 فروردین ماه سال 1400 و همزمان با افتتاح کارخانه موتور سازی تیوان در این تاریخ، گروه بهمن به طور رسمی خبری مبنی بر توافقات اولیه بین گروه خودروسازی سایپا و این شرکت برای ساخت موتور اتومبیل سایپا را تایید نموده و در صورتی که این توافق نهایی شود، خودروی آریا با موتور سه سیلندر گروه بهمن به مرحله تولید انبوه می رسد. موتور سیلندر سایپا آریا هنوز اطلاعات خود را رسانه‌ای نکرده است. ولی طبق گفته قبلی گروه بهمن موتور، سه سیلندر جدید شرکت تیوان دارای حجم 1.0 تا 1.2 لیتر، حداکثر قدرت 143 اسب. بخار و حداکثر گشتاور 220 نیوتن متر بوده و مصرف بنزین کمتر از 5.5 لیتر خواهد داشت.

 

 تولید سایپا آریا از سال 1400

امکان عرضه خودرو آریا که در بهار 1400 وارد مرحله انبوه سازی خود می ‌شود، در چند تیپ مختلف وجود دارد. با این که فرق تیپ های کراس اوور خودرو سایپا آریا معلوم نیست، اما با این وجود گفته می ‌شود، تیپ فول آریا همانند سایپا شاهین G به امکاناتی چون دو ایربگ، سانروف و آینه برقی، تهویه اتومات، فرمان برقی، روکش چرم صندلی ها، مانیتور لمسی، نویگیشن، دوربین عقب، سنسور عقب، سنسور نور یا اتولایت، سنسور فشار باد تایر، چراغ دی لایت، رینگ آلومینیومی، نشانگر تعویض دنده GSI و ورود بدون کلید استارت دکمه ای مجهز می باشد.

با توجه به قیمت سایپا شاهین و همچنین قیمت کوییک جدید می توان قیمتی معادل 250 تا 350 میلیون تومان را برای این کراس اوور جذاب حدس زد. این محصول رقابت جذاب و نزدیکی با کراس اور K125 ایران خودرو خواهد داشت.

 مشخصات فنی سایپا اطلس

 

بنابر اطلاعات نشر یافته از سایپا اطلس، احتمالاً این اتومبیل یکی از اولین اتومبیل هایی است که از موتور بهبود یافته تیبا یا M15GSI استفاده می ‌کند. از مزیت این موتورها نسبت به M15 معمولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم شدن 6 تا 7 درصدی مصرف بنزین
  • بیشتر شدن 7 درصدی قدرت
  • بیشتر شدن پنج درصدی گشتاور
  • دریچه گاز برقی
  • سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ یا VVI

طبق اخباری که مگاموتور منتشر کرده است، قدرت موتور MGSI

89 تا 94 اسب بخار و گشتاور 135 تا 138 نیوتن متر دارد و قرار است در آینده قدرت این نوع موتورها را به 105 تا 117 اسب بخار برساند.

ساخت اطلس با پلتفرم کوییک

بعد از این که شرکت سایپا تصاویری از سایپا اطلس منتشر کرد، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر این که سایپا از مگاپلتفرم SP در خودرو اطلس استفاده نکرده و برای ساخت آن از پایه پلتفرم ارتقا یافته Q200 استفاده کرده است،  مطرح شد. این همان پلتفرم کوئیک اس است. این گمانه‌زنی‌ها، زمانی قوت می ‌گیرد که اگر دقت کنیم گلگیرها، نوع باربند ها، نمای جانبی خودرو و طرح آینه های جانبی خودرو اطلس مشابه همان هایی است که در خانواده کوئیک وجود دارد.

قیمت اطلس

در رابطه با این موضوع که قیمت خودرو اطلس به چه میزان است، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما حدس زده می ‌شود که در ورژن پایه قیمت این خودرو 15 درصد بیشتر از کوییک اس باشد.

سخن آخر

به گفته مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا قرار است در بهار سال 1400 از دو خودروی جدید این شرکت به نام های آریا و اطلس رونمایی شود. اخبار مربوط حاکی از خارج شدن خودروی پراید از لیست محصولات شرکت سایپا می باشد.

در خودرو آریا از موتور 3 سیلندر گروه بهمن استفاده شده و قیمتی در حدود 250 تا 350 میلیون تومان برای آن حدس زده می‌ شود.

در خودروی اطلس احتمال می‌ رود که از موتور بهبود یافته تیبا یا M15GSI استفاده شود که مزیت ‌های نسبت به ورژن معمولی آن دارد. همچنین با توجه به تصاویر منتشر شده توسط سایپا می‌ توان گفت، برای ساخت و تولید این خودرو از پایه پلتفرم ارتقا یافته Q200 استفاده شده است.

قیمت پیش‌ بینی شده برای این خودرو مبلغی معادل 15 درصد بیشتر از خودرو کوییک S است.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید