سیستم پارک اتوماتیک

سیستم پارک اتوماتیک

سیستم پارک اتوماتیک
تاریخچه سیستم پارک اتوماتیک
شاید بسیاری تصور کنند این سیستم یک سیستم جدید است اما اینطور نیست و این سیستم قدیم نیز وجود داشت اما به صورت دستی عمل می کرد. سیستم یاد شده از 4 جک برای بلند نمودن خودرو و انتقال آن به جای پارک استفاده می نمود. این سیستم در سال 1943 میلادی اختراع گردید اما هیچ گاه بصورت عمده بر روی خودروهای تولیدی عرضه نشد.
سیستم پارک اتوماتیک یا اتوپارک چگونه کار می کند؟
این سیستم از روش های مختلفی استفاده می کند و اشیا و موانع را شناسایی می کند. سنسورهایی که در جلو، عقب و کناره های خودرو نصب شده اند وظیفه ارسال و دریافت داده ها را بر عهده دارند. این سنسورها سیگنالی منتشر می کنند که زمانی که خودرو به مانعی نزدیک می شود، این سنسورها آن را به کامپیوتر اطلاع می دهند. بعضی از این سیستم ها نیز از دوربین استفاده می کنند.
استفاده تجاری از سیستم پارک هوشمند در خودروها
کمپانی تویوتا در سال 2003، سیستم پارک دوبل اتوماتیک را بر روی خودرو پریوس قرار داد و این امکان را بصورت یک آپشن با نام دستیار هوشمند پارک موجود نمود. 3 سال بعد نیز کمپانی لکسوس در سدان لوکس خود Lexus Ls این سیستم را عرضه نمود. پارک دستی یا پارک خودکار؟
برای بسیاری از مردم جهان برخورداری از امکان پارک اتوماتیک بر روی خودرو یک مزیت بزرگ محسوب می شود اما جالب اینجاست که بدانید آمریکایی ها هیچ علاقه ای به استفاده از این سیستم ندارند و معتقد هستند که این سیستم مطمئن و قابل اعتماد نیست.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

پارک اتوماتیک، جزئی از سیستم های مانور خودرو است که به زبان ساده خودروی شما را پارک می کند. پارک اتوماتیک فرآیندی است که شامل موارد زیر می گردد:
• پارک یک مرحله ای یا پارک عمودی
• پارک دو مرحله ای یا پارک زاویه ای
• پارک دوبل

سیستم پارک اتوماتیک
با سلام خدمت شما همراهان گرامی. با یک مطلب آموزشی دیگر در ارتباط با سیستم های پارک اتوماتیک در خودروها در خدمت شما هستیم. پارک اتوماتیک، جزئی از سیستم های مانور خودرو است که به زبان ساده خودروی شما را پارک می کند. پارک اتوماتیک فرآیندی است که شامل موارد زیر می گردد:
• پارک یک مرحله ای یا پارک عمودی
• پارک دو مرحله ای یا پارک زاویه ای
• پارک دوبل
هدف از قرار دادن سیستم پارک خودکار در خودرو در واقع بالا بردن آسایش، راحتی و ایمنی رانندگی در مکان هایی است که فضای کافی برای پارک وجود ندارد یا فضا محدود است. قطعا پارک در چنین فضاهایی نیاز به دقت، توجه و تجربه زیادی دارد که پارک اتوماتیک این مهم را به خوبی برای شما انجام می دهد. اگر شما نیز از علاقمندان به خودرو هستید و قصد دارید اطلاعات خود را درباره سیستم های پارک هوشمند یا پارک اتوماتیک بالا ببرید با ما در ادامه مطلب ” سیستم پارک اتوماتیک ” همراه باشید.
تاریخچه سیستم پارک اتوماتیک
شاید بسیاری تصور کنند این سیستم یک سیستم جدید است اما اینطور نیست و این سیستم قدیم نیز وجود داشت اما به صورت دستی عمل می کرد. سیستم یاد شده از 4 جک برای بلند نمودن خودرو و انتقال آن به جای پارک استفاده می نمود. این سیستم در سال 1943 میلادی اختراع گردید اما هیچ گاه بصورت عمده بر روی خودروهای تولیدی عرضه نشد.
اولین ایده های پارک دوبل اتوماتیک در اواسط دهه 90 میلادی توسط یک کمپانی فرانسوی که سازنده مینی بوس های برقی و خودروهای عادی است تشکیل گردید. پس از ارائه این ایده در اوائل قرن بیستم این سامانه به پارک عمودی خودرو تعمیم سافت و در خودورهای مختلف تست شد.
در سال 1992 ایده ای دیگر درباره پارک اتوماتیک شکل گرفت. کمپانی فولکس واگن سیستم پارک اتوماتیک خودکار با استفاده از هدایت 4 چرخ را پیشنهاد داد. سیستم یاد شده این قابلیت را داشت که قابلیت پارک دوبل به صورت پهلو به پلو را ارائه می داد که این سیستم نیز مانند دیگر سیستم های پارک اتوماتیک به بازار عرضه نشد.
تمامی پژوهش ها و طرح های یاد شده به کمک گروهی از دانشجویان دانشگاه لینکوپینگ سوئد آمد تا با همکاری ولوو طرحی را گسترش دهند. آنها بر روی خودرویی از برند ولوو سیستمی را پیاده نمودند که می توانست با استفاده از سنسورها و یک کامپیوتر پارک دوبل را به صورت هوشمند اجرا نماید.
سیستم پارک اتوماتیک یا اتوپارک چگونه کار می کند؟
اگر بخواهیم به صورت خلاصه این سیستم را تعریف کنیم، این سیستم از روش های مختلفی استفاده می کند و اشیا و موانع را شناسایی می کند. سنسورهایی که در جلو، عقب و کناره های خودرو نصب شده اند وظیفه ارسال و دریافت داده ها را بر عهده دارند. این سنسورها سیگنالی منتشر می کنند که زمانی که خودرو به مانعی نزدیک می شود، این سنسورها آن را به کامپیوتر اطلاع می دهند. بعضی از این سیستم ها نیز از دوربین استفاده می کنند. این دوربین های چند گانه اطراف خودرو را بخوبی کنترل می کند و به همین دلیل می تواند موانع را تشخیص دهد. این سیستم با انجام اندازه گیری فضای پارک و فاصله خودروها با خودروی مورد نظر، خودرو را پاک می نمود.
استفاده تجاری از سیستم پارک هوشمند در خودروها
کمپانی تویوتا در سال 2003، سیستم پارک دوبل اتوماتیک را بر روی خودرو پریوس قرار داد و این امکان را بصورت یک آپشن با نام دستیار هوشمند پارک موجود نمود. 3 سال بعد نیز کمپانی لکسوس در سدان لوکس خود Lexus Ls این سیستم را عرضه نمود. این سیستم علاوه بر اینکه پارک دوبل را به خوبی انجام می داد می توانست پارک زاویه ای را هم به درستی اجرا کند.
3 سال پس از عرضه این سیستم توسط لکسوس که زیر مجموعه ای از کمپانی تویوتا است، کمپانی فورد آمریکا نیز دستیار پارک خود را بر روی مدل های لینکلن عرضه کرد. وظیفه دستیار پارک فورد دقیقا انجام پارک دوبل بود که این مهم را به خوبی انجام می داد.
در سال 2010 نیز کمپانی BMWپس از آزمایش های فراوان و تست سیستم پارک هوشند خود، سیستمی با نام دستیار پارکینگ یا Parking Assistantرا معرفی نمود و بر روی خودروهای سری 5 خود قرار داد که می توانست پارک دوبل را بصورتی کاملا بی نقص انجام دهد. تا سال 2012 میلادی بر روی این سیستم ها کار می شد و این سیستم هوشمند مدام ارتقا داده می شد.
علاوه بر کمپانی هایی که پیش تر ذکر شد، کمپانی آئودی نیز وارد این بازار شد و بر روی خودروی Audi A6 خود یک دستیار پارکینگ ارائه داد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کمپانی بنز در این زمینه چه کارهایی انجام داده است. مرسدس بنز سالهاست که دستیار پارکینگ خود را با نام پارک ترونیک ارائه می نماید.
در سال 2014 اما کمپانی جیپ نیز پا به این عرصه گذاشت و به نوعی آن را ارتقا نیز داد. این کمپانی سیستم پارک دوبل و پارک عمودی را برای خودروهای خود ارائه داد که اولین بار آن را بر روی جیپ چروکی نصب نمود و نام آن را Park senseنهاد. پس از آن کرایسلر نیز خودروهای خود را با این سیستم روانه بازار نمود. این کمپانی این امکان را در قالب پکیج امنیتی برای خودروهای خود روانه بازار نمود.
یکی از کمپانی هایی که بسیار بر روی سیستم کاملا اتوماتیک فعالیت نمود، کمپانی بوش آلمان بود که در نهایت و پس از آزمون و خطاهای فراوان و تست سیستم خود، در سال 2015 یک سیستم کاملا هوشمند و اتوماتیک برای برای پارک خودروها ارائه نمود. این سیستم یک سیستم نوآورانه بود که به کاربر این اجازه را می داد از خودروی خود پیاده شده و با کمک گوشی خود سیستم پارک هوشمند را فعال کند. پس از انجام شدن این کار، سیستم محاسبات مورد نیازش را برای پارک انجام می دهد و اطراف را به خوبی اسکن می کند. جالب اینجاست که سیستم پارک هوشمند خودروی BMW I3 می تواند از روی ساعت هوشمند شما نیز فعال شود.
پارک دستی یا پارک خودکار؟ مسئله این است.
برای بسیاری از مردم جهان برخورداری از امکان پارک اتوماتیک بر روی خودرو یک مزیت بزرگ محسوب می شود اما جالب اینجاست که بدانید آمریکایی ها هیچ علاقه ای به استفاده از این سیستم ندارند و معتقد هستند که این سیستم مطمئن و قابل اعتماد نیست. طبق نظر سنجی که در سال 2015 انجام گردیده، مشخص شده بیش از 80 درصد راننده ها توانایی پارک دوبل را در آمریکا دارند و نیازی به این سیستم احساس نمی کنند. این سازمان بررسی های دیگری را نیز انجام داده که نتیجه جذابی داشته است. در این بررسی مشخص شده که سیستم پارک هوشمند نسبت به سیستم پارک دستی عملکرد بسیار بهتری در عدم برخورد با موانع دارد و از لحاظ سرعتی نیز بسیار قوی تر عمل می نماید. در بررسی های این سازمان بسیاری از رانندگان با وجود دوربین دنده عقب و سنسور، باز هم عملکرد مناسبی نداشتند و شکست خورده اند.
در تست های این سازمان 5 خودرو مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند. خودروهای بی ام و، بنز، کادیلاک، جیپ و مرسدس بنز. در این تست مشخص گردید که رانندگانی که از سیستم اتوپارک استفاده نمودند، کمتر با موانع برخورد داشتند و از لحاظ زمانی نیز 10 درصد سریع تر این کار را انجام دادند. این آزمایش همچنین نشان داد که سیستم های پارک هوشمند 47 درصد قدرت مانور کمتری را مورد استفاده قرار دادند. به عبارت دیگر سیستم پارک هوشمند تعداد فرمان کمتری را برای پارک استفاده نمود.
سیستم های پارک اتوماتیک گرچه پیشرفت های فراوانی داشته اند اما هنوز مشکلات مربوط به خودشان را نیز دارند. به طور مثال برخی از این وسایل نقلیه زمانی که توسط اتوپارک پارک شده بودند، یاعث ایجاد خراش و مالیدگی در اطراف خودرو گردیده بودند که بعضا باعث تحمیل هزینه هایی بر صاحبین خودرو شده بودند.
پارک خودکار گرچه کار پارک نمودن را بهتر انجام می دهد اما بر اساس آمارها، هنوز رانندگان آماده واگذاری کامل خودروی خود به این سیستم ها نیستند. بر اساس پرسش سازمان AAA از بین هر 4 راننده تنها یک نفر اطمینان دارند که این تکنولوژی می تواند بدون خطر خودرویشان را پارک کند. در یک نظرسنجی دیگر مشخص شد که 39 درصد مردم به کل سیستم پارک خودرو را نمی خواهند. 82 درصد مردم نیز در نظر سنجی دیگری گفتند که ترجیح می دهند که خودشان کنترل خودرو را بر عهده داشته باشند اما دستیار به آنها در پارک کردن کمک کند.
با گذر زمان سیستم های پارک هوشمند خودرو مدام در حال پیشرفت هستند و کمپانی ها در تلاشند تا با ایمن تر نمودن این سیستم ها مشتریان را قانع کنند که کنترل وسیله نقلیه خود را به دست این سیستم ها بسپرند. اگر مطالعه مطلب ” سیستم پارک اتوماتیک ” برای شما مفید واقع گردید و توانست اطلاعات شما را درباره این سیستم هوشمند بالاببرد، با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

تگ ها: برچسب‌ها
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی
پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو