شایع ترین ایرادات خودروها

شایع ترین ایرادات خودروها

شایع ترین ایرادات خودروها
همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، هر خودرو زمانی که دچار ایراد یا مشکلی گردد، ما به نوعی می توانیم از سر و صداها و عدم عملکرد صحیح خودرو متوجه آن موضوع بشویم. هر زمان احساس کردید خودرو ایراد یا اشکالی پیدا نموده، نباید آن را نادیده بگیرید و حتی الامکان در سریع ترین زمان ممکن آن مشکل را با یک مکانیک مطرح کنید تا در اسرع وقت برطرف گردد.
جوش آوردن خودرو
یکی از موارد شایعی که اکثر خودروها ممکن است به نوعی با آن مواجه میشوند.
روشن شدن چراغ چک
یکی از ایرادات شایع روشن شدن چراغ چک خودرو است که بسیاری اهمیت خاصی به آن نمی دهند. چراغ چک زمانی روشن می شود که واحد کنترل موتور که ECU نام دارد، کد خطایی را از یکی از سنسورهای خودرو دریافت کند.
خرابی دینام خودرو
همان طور که می دانید دینام یکی از مهم ترین قطعات موجود در خودروهاست که پس از روشن شدن موتور خودرو باعث می شود تا تمام سیستم های الکتریکی روشن بمانند.
مصرف بالای سوخت خودرو
زمانی که موتور خودرو به درستی کار می کند و مشکلی وجود ندارد، سوخت به اندازه کافی مصرف می شود. در نهایت پس از مدتی که موتور خودرو کار می کند، سیستم های سوخت رسانی، شمع ها، فیلترهای سوخت، فیلتر هوا، فیلتر روغن و سنسور اکسیژن خودرو دچار فرسودگی شده و کثیف می شوند.
لرزش فرمان خودرو
مسائل مختلفی می تواند دلیل ایجاد لرزش در خودروها باشد. به طور مثال اگر بلافاصله پس از راه افتادن، این مشکل مشاهده شود، اجزای سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل شده اند.

ریپ زدن خودرو
ریپ زدن زمانی رخ می دهد که هوا و سوخت خودرو به صورت صحیح با یکدیگر مخلوط نمی شوند.
خرابی استارت خودرو، خرابی باتری، خروج دود غیر عادی از اگزوز خودرو، از دیگر موارد ایرادات خودرو ها میباشند.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

اگر ایرادات خودرو سریعا شناسایی و رفع گردند، قطعا هزینه کم تری در پی خواهند داشت و دیگر قسمت های خودرو آسیب نمی بینند. اما اگر این ایرادات شناسایی نشوند ممکن است تبعات سنگین تر و در نتیجه هزینه های بالاتری بر روی دست صاحب خودرو بگذارند

شایع ترین ایرادات خودروها
اغلب خودروهایی که ما عموما در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنیم، ممکن است در سال چندین بار دچار ایراداتی شوند که بسیاری از این ایرادات ممکن است جدی باشند اما در ابتدا زمانی که خودرو درباره این موارد هشدارهایی می دهد، ما این هشدارها را جدی نگیریم. اگر ایرادات خودرو سریعا شناسایی و رفع گردند، قطعا هزینه کم تری در پی خواهند داشت و دیگر قسمت های خودرو آسیب نمی بینند. اما اگر این ایرادات شناسایی نشوند ممکن است تبعات سنگین تر و در نتیجه هزینه های بالاتری بر روی دست صاحب خودرو بگذارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در ادامه مطلب ” شایع ترین ایرادات خودروها ” شما را با این دست ایرادات آشنا سازیم تا علاوه بر اینکه اطلاعاتتان در زمینه خودرو بالاتر می رود، با این موارد که اغلب در همه خودروها دیده می شود نیز آشنا شوید. با ما همراه باشید.
همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، هر خودرو زمانی که دچار ایراد یا مشکلی گردد، ما به نوعی می توانیم از سر و صداها و عدم عملکرد صحیح خودرو متوجه آن موضوع بشویم. هر زمان احساس کردید خودرو ایراد یا اشکالی پیدا نموده، نباید آن را نادیده بگیرید و حتی الامکان در سریع ترین زمان ممکن آن مشکل را با یک مکانیک مطرح کنید تا در اسرع وقت برطرف گردد. اغلب مردم مشکلات کوچک خودروها را جدی نمی گیرند و این مشکلات کوچک زمانی که زیاد شوند، مشکلات بزرگتری پدید می آورند که قطعا هزینه سنگین تری نیز در پی خواهند داشت. یکی دیگر از مشکلاتی که رسیدگی نکردن به ایرادات کوچک خودروها در پی دارد، به خطر افتادن امنیت خودرو است چرا که اگر قطعه ای حساس دچار مشکل شده باشد، ممکن است در حین رانندگی باعث بروز ایرادی شود که خساراتی را به بار بیاورد و هزینه هنگفتی برای صاحب خودرو ایجاد کند. ایرادات شایعی که اکثر خودروها در طول زمان استفاده با آن مواجه می شوند به شرح زیر است:
جوش آوردن خودرو
یکی از موارد شایعی که اکثر خودروها ممکن است به نوعی با آن مواجه شوند، جوش آوردن خودرو است. موتور یک خودرو زمانی جوش می آورد که به درستی خنک نشود. این خنک نشدن ممکن است دلایل فراوانی داشته باشد که از جمله این دلایل می توان به نشتی در رادیاتور، پارگی و سوراخ شدن شیلنگ های مرتبط با رادیاتور، نشتی در سیستم خنک کننده اتومبیل، صحیح کار نکردن یا از کار افتادن فن رادیاتور، خراب شدن ترموستات، خرابی پمپ آب خودرو و موارد دیگر اشاره نمود.
در خودروهای قدیمی سیستم خنک کننده بسیار ساده تر از خودروهای مدرن امروزی بوده و به همین دلیل خرابی های کمتری در آنها ایجاد می گردید. اما در خودروهای مدرن امروزی سیستم خنک کننده بسیار پیچیده است و از سنسورهای متعددی تشکیل شده که اجزای مختلف را کنترل می کنند. در هر حال اگر نمایشگر خودرو دمایی بالاتر از حالت عادی را نشان داد توصیه این است سریعا خودرو را به تعمیرگاه ببرید و به یک مکانیک نشان دهید.
روشن شدن چراغ چک
یکی از ایرادات شایعی که برای خودروها پیش می آید، روشن شدن چراغ چک خودرو است که بسیاری اهمیت خاصی به آن نمی دهند. چراغ چک زمانی روشن می شود که واحد کنترل موتور که ECU نام دارد، کد خطایی را از یکی از سنسورهای خودرو دریافت کند. این بدان معنا است که در هر حال مشکلی در یکی از بخش های خودرو وجود دارد و نباید سرسری گرفته شود. توصیه این است که با روشن شدن چراغ چک خودرو سریعا به یک مکانیک مراجعه نمود تا با انجام تست دیاگ مشکل موجود پیدا شود.
خرابی دینام خودرو
همان طور که می دانید دینام یکی از مهم ترین قطعات موجود در خودروهاست که پس از روشن شدن موتور خودرو باعث می شود تا تمام سیستم های الکتریکی روشن بمانند. دینام همچنین وظیفه مهم تری را نیز بر عهده دارد و باتری خودرو را شارژ می کند. زمانی که دینام خودرو درست کار نمی کند یا خراب است، باعث تخلیه زودرس باتری خودرو و ایجاد مشکلات دیگری می شود. بدون اینکه دینام خودرو فعالیت کند یا زمانی که ایراد دارد، خودرو تمام انرژی مورد نیاز خود را برای روشن نگه داشتن خودرو از باتری می گیرد و به همین دلیل باتری زود تمام می شود و خودرو ممکن است پس از خاموش شدن دیگر استارت نخورد. توصیه این است در سرویس های دوره ای دینام مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشکلی در این بخش وجود دارد برطرف گردد.
مصرف بالای سوخت خودرو
زمانی که موتور خودرو به درستی کار می کند و مشکلی وجود ندارد، سوخت به اندازه کافی مصرف می شود. در نهایت پس از مدتی که موتور خودرو کار می کند، سیستم های سوخت رسانی، شمع ها، فیلترهای سوخت، فیلتر هوا، فیلتر روغن و سنسور اکسیژن خودرو دچار فرسودگی شده و کثیف می شوند. اگر در زمان صحیح این موارد تعویض نشوند و مورد بازنگری قرار نگیرند، مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد و شما به راحتی با هر بار بنزین زدن متوجه این موضوع خواهید شد. همچنین وجود مشکلاتی در سیستم تعلیق خودرو، فشار پایین باد تایرها و یا عدم تعویض به موقع روغن خودرو نیز باعث بالا رفتن مصرف سوخت خودرو می شوند. توصیه این است که به مصرف سوخت خودروی خود دقت کنید و اگر شاهد مصرف بالای سوخت بودید، دریابید که مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.
لرزش فرمان خودرو
یکی دیگر از ایرادات بسیار شایعی که پس از مدتی در اکثر خودرو ها دیده می شود، لرزش فرمان خودرو است. مسائل مختلفی می تواند دلیل ایجاد لرزش در خودروها باشد. به طور مثال اگر بلافاصله پس از راه افتادن، این مشکل مشاهده شود، اجزای سیستم تعلیق خودرو دچار مشکل شده اند. اگر لرزش فرمان فقط زمانی اتفاق بیفتد که خودرو با سرعت بالا در حال حرکت است، مشکل عموما از بالانس یا تعادل لاستیک هاست یا ممکن است مشکلی در چرخ های خودرو وجود داشته باشد. گاهی اوقات نیز لرزش زمانی رخ می دهد که راننده پدال ترمز را فشار می دهد. در این صورت به احتمال بسیار زیاد مشکل از دیسک های خودرو است که تاب برداشته اند. توصیه این است هر زمان لرزشی در فرمان خودرو مشاهده نمودید، سریعا خودرو را به یک مکانیک یا متخصص جلوبندی نشان دهید تا مشکل موجود در خودرو آشکار گردد.
ریپ زدن خودرو
یکی دیگر از مشکلات شایع موجود در خودروها ریپ زدن است. ریپ زدن زمانی رخ می دهد که هوا و سوخت خودرو به صورت صحیح با یکدیگر مخلوط نمی شوند. یکی دیگر از دلایل ریپ زدن می تواند عدم کارکرد صحیح سیستم سوخت و احتراق خودرو باشد. از دیگر دلایل ریپ زدن خودرو می توان به موارد زیر اشاره نمود:
وجود مشکل در سیلندرها
تنظیم ‌نبودن موتور
خراب ‌بودن شمع‌ها
خراب بودن وایرها
خراب بودن کوئل ها
گرفتگی مسیر خروج دود
خراب ‌بودن مدار جرقه

خرابی استارت خودرو
همان طور که می دانید استارت وظیفه روشن کردن خودرو را بر عهده دارد. استارت یک موتور است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. زمانی که استارت به درستی کار نمی کند ممکن است مشکلات متعددی داشته باشد که بهترین کار این است که خودرو از لحاظ برقی بصورت دوره ای مورد بازرسی قرار گیرد تا در صورت وجود عیب یا ایراد این مورد سریعا برطرف گردد.
خرابی باتری
یکی دیگر از ایرادات شایعی که عموما در اکثر خودرو ها دیده می شود خراب شدن باتری خودرو است. اکثر باتری های موجود در بازار 2 تا 3 سال یا معادل 80 هزار کیلومتر عمر می کنند. عمده مشکل باتری ها در اثر کاهش آمپراژ یا جریان الکتریکی رخ می دهد. همچنین زمانی که دینام به درستی کار نمی کند، باتری شارژ نمی شود و ممکن است پس از مدتی باتری خالی شود. توصیه این است که هر 3 سال یا هر 80 هزار کیلومتر، باتری خودرو تعویض گردد تا این دست مشکلات پیش نیاید.
خروج دود غیر عادی از اگزوز خودرو
اینکه از اگزوز یک اتومبیل دودی با رنگ غیر طبیعی خارج شود، خبر خوبی نیست. مشکل خودروهایی که دود می کنند را می توان با استناد به رنگ دود به راحتی تشخیص داد که این موضوع به شرح زیر است:
دود سیاده رنگ: در لحظه روشن شدن خودرو اگر دود سیاه رنگ از اگزوز خارج شود می تواند نشان دهنده مشکلات ناشی از سیستم احتراق باشد. اگر این موضوع با گرم شدن خودرو برطرف شود جای نگرانی نیست اما در صورتی که دود کردن خودرو ادامه پیدا کند، این مشکل می تواند ناشی از ورود سوخت اضافی به سیلندر، مشکل در سیستم جرقه زنی، نبود هوای کافی و موارد دیگر باشد.
دود آبی رنگ
هرگاه مشاهده نمودید که دود آبی از اگزوز خارج می شود، نشان دهنده وجود نشتی در مهروموم سوپاپ یا فرسوده شدن حلقه های پیستون است. این ایراد باعث می گردد تا روغن به درون محفظه احتراق وارد شده و روغن با سوخت بسوزد که این موضوع باعث ایجاد دود آبی رنگ می گردد.
دود سفید یا خاکستری
دود سفید یا خاکستری رنگ زمانی ایجاد می شود که مایع خنک کننده موتور با سوخت در حال احتراق باشد. این ایراد عموما به دلیل وجود نشتی در یک قسمت از سر سیلندر یا واشر سر سیلندر رخ می دهد.
کلام آخر
همه خودروها برای کار کردن بدون ایراد، نیازمند تعمیر و نگهداری هستند و اگر این موارد سر زمان های مشخص و بصورت دوره ای انجام پذیرد قطعا ایرادات خودرو سریعا شناسایی شده و برطرف می گردند. امیدواریم از مطالعه مطلب ” شایع ترین ایرادات خودروها ” لذت برده باشید. با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی
پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو