خانه » عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟
عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟

عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟

توسط پرنوش اردویی

خودروهای برقی برای به حرکت در آمدن به جای سوخت فسیلی نیاز به انرژی الکتریکی دارند که از موتور الکتریکی آنها تامین می گردد. در این خصوص عمر باتری خودرو برقی موضوع مهمی در این نوع از خودروهاست.

عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟
جهان امروز مدام در حال پیشرفت است و این پیشرفت ها گاهی به نفع محیط زیست و گاهی هم به ضرر آن بوده است. سوزاندن سوخت های فسیلی برای به راه انداختن چرخ صنعت، سالهاست که در حال انجام است و این موضوع از یک جهت موجب پیشرفت و حرکت به سمت جلوگردیده و از طرفی دیگر کره زمین را با تهدیدهای خطرناکی روبرو نموده است. از جمله مهم ترین این تهدیدها میتوان به تمام شدن منابع سوخت های فسیلی در سالهای آینده و آلوده شدن هوا، بالا رفتن دمای کره زمین و سوراخ شدن لایه ازن اشاره نمود. موارد فوق سالهاست که دانشمندان و محققان جهان را درگیر این موضوع نموده که چطور می توان استفاده از سوخت های فسیلی را کم و کمتر نمود تا هم از مابقی ذخیره باقی مانده محافظت نمود و هم از بالا رفتن دما و آلوده شدن کره زمین جلوگیری کرد. همان طور که همه ما می دانیم بیشترین مصرف کنندگان سوخت های فسیلی خودروها هستند که برای به حرکت در آمدن از این سوخت ها استفاده می کنند. همین موضوع محققان جهان را بر آن داشت تا خودروهایی بسازند که برای به حرکت در آمدن منبع انرژی دیگری به غیر از سوخت های فسیلی داشته باشند. سرانجام پژوهش ها منجر به ساخت خودروهای برقی گردید که این دست خودروها کم کم در سالهای اخیر در حال گرفتن جایگاه خودروهای عادی در بازار خودرو جهان هستند. در ادامه مطلب ” عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟ ” ابتدا شما را با خودروهای برقی آشنا می سازیم و سپس درباره عمر باتری این خودرو ها با شما صحبت خواهیم نمود. با ما همراه باشید.
خودرو برقی چیست؟
همان طور که از نام این دست خودروها پیداست، خودروهای برقی برای به حرکت در آمدن به جای سوخت فسیلی نیاز به انرژی الکتریکی دارند که از موتور الکتریکی آنها تامین می گردد. خودروهای الکتریکی برای تامین انرژی و شارژ مورد نیاز باتری هایشان باید یا در خانه یا در ایستگاه های شارژ آنها را به برق زد تا شارژشان تکمیل گردد.
آشنایی با انواع خودروهای برقی
خودروهای برقی خود به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه مطلب قصد داریم شما را با آنها آشنا سازیم:
• خودروهای الکتریکی هیبریدی Hybrid Electric Vehicles: این دست خودروها فقط موتور برقی ندارند و در داخل موتورشان یک خودروی احتراقی نیز تعبیه گردیده تا در صورت اتمام باتری، خودرو امکان حرکت نمودن داشته باشد. موتور احتراقی انرژی خود را از سوخت فسیلی و موتور الکتریکی، انرژی خود را از طریق باتری تامین می کند. یک ژنراتور در داخل موتور این دست خودروها قرار دارد که در زمان ترمز یا در زمانی که موتور بیش از نیاز خود کار می کند، برای شارژ نمودن باتری ها وارد عمل می شود. سیستمی به نام Regenerative Braking در این خودروها وجود دارد که بیش از 90 درصد انرژی ترمز را به انرژی الکتریکی تبدیل می نماید.
• خودروهای پلاگین هیبرید یا Plug-in Hybrid: در خودروهای هیبریدی موتور الکتریکی از طریق ژنراتور موجود در موتور شارژ می شد اما در این خودروها امکان شارژ مستقیم باتری موتور الکتریکی نیز وجود دارد. یعنی این خودروها می توانند مستقیما به برق متصل شوند.
• خودروهای فول الکتریک Full Electric: این دست خودروها موتور احتراقی ندارند و انرژی خود را فقط از باتری ها بدست می آورند. لازم به ذکر است این باتری ها فقط با شارژ و اتصال به برق پر می شوند و از امکانات موجود در خودروهای هیبریدی بی بهره هستند.
مزایا و معایب خودروهای برقی چیست؟
بسیاری معتقد هستند که خودروهای برقی از خودروهای احتراقی بهتر هستند و بسیاری نیز عکس این عقیده را دارند. مخالفان این خودروها می گویند برای پر کردن باک خودرو از بنزین، گازوئیل یا دیگر سوخت های فسیلی در هر مکان و محله ای پایانه ای وجود دارد در صورتی که برای شارژ خودروهای الکتریکی پایانه های زیادی وجود ندارد و به طور مثال اگر فردی بخواهد مسافت طولانی برود، قطعا در میانه راه برای شارژ مجدد دچار مشکلاتی خواهد شد.
موافقان خودروهای الکتریکی اما نظرات دیگری دارند و می گویند که وارد بودن این ایرادها به خودروهای الکتریکی نسبی است چرا که به کشوری که در آن از این خودروها استفاده می شود و همین طور توان باتری آنها وابسته است. در ادامه مطلب ” عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟ ” قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره باتری خودروهای برقی با شما در میان بگذاریم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
عمر باتری خودرو برقی
بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که احتمال خرابی خودروهای برقی به مراتب کمتر از خرابی خودروهای احتراقی است که همین موضوع می تواند برگ تایید اولیه ای بر خودروهای الکتریکی باشد. با این حال به عقیده بسیاری دیگر از کارشناسان این حوزه ایرادات دیگری به خودروهای برقی وارد است که از مهم ترین آنها میتوان به عمر باتری این خودروها اشاره نمود، چرا که باتری این خودروها پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا خواهند نمود. اما آیا واقعا چنین است و این کارشناسان درست فکر می کنند یا در اشتباه هستند؟
باتری خودروهای برقی از نوع لیتیومی هستند که با آنچه در خودروهای احتراقی نصب می شود بسیار متفاوت است. این باتری ها به این دلیل تفاوت اساسی دارند که می بایست سطح انرژی بسیار بالایی را تامین کنند و کارایی بالاتری داشته باشند. بسته های باتری لیتیوم یون که در خودروهای برقی به کار می رود دقیقا مشابه باتری هایی است که در گوشی های موبایل و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد، تنها تفاوت باتری خودروهای برقی، سایز بسیار بزرگ تر آنها نسبت به موارد یاد شده است.
به طور کلی باتری خودروهای برقی از سری نمودن سلول های باتری های متعدد در کنار یکدیگر بوجود می آیند. نکته مهمی که در ارتباط با باتری خودروهای برقی وجود دارد این است که این دست باتری ها اگر در طول مدت زمان زیادی شارژ نشوند کمتر شارژ از دست می دهند. این باتری ها بر خلاف باتری های خودروهای احتراقی در هنگام رانندگی و حرکت در سرعت های بالا زودتر تخلیه می شوند و نیاز به شارژ پیدا می کنند. همچنین افزایش دمای خودرو بر طول عمر باتری خودروهای برقی موثر است و می تواند در مدت زمان کوتاه تر باعث خرابی این دست باتری ها شود.
طول عمر باتری خودرو الکتریکی چقدر است؟
طول عمر باتری خودروی الکتریکی در این دست خودروها از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. این موضوع به دلیل اهمیت بالایی که دارد مانند باتری های تلفن همراه برای کمپانی های سازنده خودروهای برقی یک مزیت رقابتی محسوب می گردد. به طور مثال گارانتی خودروهای برقی عموما 8 تا 10 سال و معادل 160 هزار کیلومتر است. در این میان شرکت هایی مانند هیوندای نیز هستند که با گارانتی نمودن مادام العمر خودروهای برقی خود، خیال خریداران را راحت نموده اند.
اعدادی که بالاتر ذکر شد نشان می دهد که با خیال راحت می توان حدودا تا 8 سال و 160 هزار کیلومتر از سالم ماندن باتری خودروهای برقی اطمینان حاصل نمود و پس از آن با تعویض باتری ها 10 سال دیگر را نیز تضمین نمود. خودروسازها عموما توان نگه داشتن شارژ باتری این خودروها را گارانتی می کنند چرا که با هر سیکل شارژ در باتری ها، از عمر آنها کاسته می شود. به همین دلیل کمپانی هایی که خودروی برقی تولید می کنند عموما برای سالم تر ماندن و بالا بردن طول عمر خودروهای برقی توصیه هایی ارائه می کنند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.
چه مواردی بر طول عمر باتری خودروهای برقی موثر است؟
یکی از مهم ترین عواملی که در طول عمر خودروهای برقی تاثیر بسزایی دارد شرایط آب و هوایی است. محققان ثابت نموده اند که در شرایط آب و هوایی گرم، ظرفیت باتری خودروها در مدت زمان کوتاه تری افت می کند. پژوهشگران می گویند که افزایش دما مانند آنچه در باتری گوشی های تلفن همراه رخ می دهد، قاتل باطری های لیتیوم یونی است. از طرفی شارژی که در هوای سرد بر روی باتری انجام می شود، زودتر از حالت عادی تخلیه می شود.
یکی از اتفاقاتی که می توان در کاهش ظرفیت باتری های لیتیومی موثر باشد، استفاده از بخاری در خودروهای برقی است. در خودروهای برقی توان روشن شدن و کار کردن بخاری ها بر خلاف خودروهای بنزینی از باتری خودرو تامین می شود که مجموعه هوای سرد بیرون و هوای گرم داخل در کنار استفاده همزمان از باتری باعث کاهش 41 درصدی قدرت باتری در طول زمان می شود. البته استفاده از کولر نیز در طول زمان باعث کاهش 17 درصدی ظرفیت باتری خودروهای برقی می گردد.
یکی از موارد دیگری که در طول عمر باتری خودروهای برقی موثر است، شارژرهایی است که برای شارژ نمودن باتری این خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که ما گوشی تلفن همراه خود را به هر شارژری نمی زنیم تا باتری آن نیز آسیب نبیند، در مورد باتری خودروهای الکتریکی نیز باید همین کار را انجام دهیم. اما بسیاری از پایانه هایی که برای شارژ این دست خودروها وجود دارد دستگاه هایی دارند که باتری این خودروها را در طول مدت زمان کوتاهی تا 80 درصد شارژ می کند که همین موضوع باعث بالا رفتن دمای باتری در زمان شارژ و در نهایت آسیب دیدن آن می شود.
خودروهای هیبریدی و برقی بازار ایران
همانند بازارهای جهانی پای خودروهای هیبریدی و برقی به بازار ایران نیز باز شد و چندین دستگاه از این خودروها وارد کشور شدند که به طور مثال می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• میتسوبیشی اوتلندر PHEV
• هیوندای سوناتا هیبرید
• تویوتا کمری هیبرید XLE
• تویوتا پریوس
اگر مطالعه مطلب ” عمر باتری خودرو برقی چقدر است؟ ” برای شما مفید بود، با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید