خانه » فیس لیفت خودرو چیست؟
فیس لیفت خودرو چیست؟

فیس لیفت خودرو چیست؟

توسط پرنوش اردویی

فیس لیفت خودرو چیست؟

اگر شما نیز از علاقمندان به خودرو و موارد پیرامونی این حوزه باشید، قطعا کلمه فیس لیفت بارها و بارها به گوش شما خورده است. اما شاید به طور دقیق ندانید که معنی این کلمه چیست و زمانی که گفته می شود بر روی فلان خودرو فیس لیفت صورت گرفته است، منظور دقیقا چیست؟ ممکن است بسیاری نیز وجود داشته باشند که معنی این لغت را بدانند اما ندانند که فیس لیفت به طور کلی به چه منظور و هدفی بر روی یک خودرو پیاده سازی می شود.

فیس لیفت یا بروز رسانی خودرو یکی از واژه های پر کاربرد در دنیای خودرو است که در ادامه مطلب ” فیس لیفت خودرو چیست؟ ” قصد داریم شما را بیشتر با این کلمه آشنا سازیم و توضیحاتی پیرامون دلیل این فعالیت به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی با فیس لیفت در صنعت خودروسازی

همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، کلمه فیس لیفت در صنعت خودروسازی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و معنای اولیه آن بروزرسانی خودرو است، اما اگر بخواهیم کمی دقیق تر بگوئیم، فیس لیفت به معنی تغییراتی کوچک و نه گسترده بر روی ظاهر خودرو و کابین آن است. کلمه لاتین فیس لیفت بصورت  Face lift نگارش می شود که به معنی ارتقا یافتن ظاهر خودرو است که عموما شامل اعمال تغییراتی بر روی بدنه خودرو و در ادامه آن در داخل کابین می گردد.

حتما شما هم مانند بسیاری دیگر شنیده اید که در بازار خودروی کشور، کلمه فیس لیفت به انتهای نام خودرو اضافه می شود. به طور مثال قطعا نام سانتافه فیس لیفت یا بنز c200 فیس لیفت را شنیده اید. زمانی که تغییراتی توسط کمپانی سازنده بر روی خودروهای نسل قبل ایجاد می شود، نام فیس لیفت بر روی آن نهاده می شود تا خریداران دریابند که این خودرو چه تفاوت هایی با نسل قبل نموده و نسبت به تغییرات ایجاد شده دقیق تر شوند.

چرا فیس لیفت بر روی خودروها اعمال می شود؟

فیس لیفت یکی از اموری است که از گذشته تا کنون در صنعت خودروسازی رواج دارد و در سالهای اخیر نیز رواج چشمگیرتری پیدا نموده است. اکثر برندهای خودروسازی در سالهای اخیر پس از اینکه چند سال یک خودرو را با یک شکل و شمایل تولید می کنند، نسخه فیس لیفت همان خودرو را روانه بازار می نمایند.

 

البته بازه زمانی که معمولا فیس لیفت بر روی یک خودرو انجام می شود رابطه مستقیمی با میزان فروش آن خودرو دارد چرا که اگر خودرو با همان شکل و شمایل قبلی فروش بالایی داشته باشد و این فروش افت نکرده باشد، کمپانی سازنده عموما با همان ظاهر به تولید ادامه می دهد تا زمانی که این فروش کمتر شده یا ثابت بماند. اگر بخواهیم یک مثال عینی برای شما بیاوریم باید خودروی نیسان جوک را مثال بزنیم.

از زمان عرضه اولین نسخه از این سری نیسان جوک حدود 10 سال می گذرد اما این خودرو همچنان با همان شکل و شمایل اولیه به بازار عرضه می شود. در یکی دو سال اخیر طراحان کمپانی نیسان ژاپن تصمیم گرفتند تا تغییرات کوچکی را بر روی بدنه و کابین اعمال کنند تا فروش خودرو در آینده و با توجه به عرضه شدن مدل های جدید هم کلاس خود، افت چندانی نداشته باشد.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا اصلا باید فیس لیفت انجام شود؟ چرا کمپانی خودروی جدیدی طراحی نمی کند تا به بازار عرضه کند و با استفاده از همین ترفند فروش بالاتری نیز داشته باشد؟

پاسخ اینجاست: ارائه نسل جدید از یک خودرو که در بازار جایگاهی برای خود کسب نموده و طرفداران بسیاری نیز دارد کار آسانی نیست. برای ارائه نسل جدیدی از یک خودرو عموما به بازه زمانی بین هشت تا ده سال زمان نیاز است، چرا که امور مختلف و گسترده ای می بایست انجام شود تا در نهایت منجر به یک طراحی جدید جهت ارائه به بازار گردد.

بنابراین تولید کنندگان خودرو جهت حفظ مزیت های رقابتی خود در طول زمان طراحی و تولید خودرو نسل جدید، تغییرات جزئی را بر روی ظاهر خودرو قبلی و با نگهداری همان پلتفرم قبلی، تحت عنوان فیس لیفت انجام می دهند تا مشتریان همچنان تمایل به خرید آن خودرو داشته باشند و خودروی مذکور تا زمان ارائه نسل جدید، همچنان با قدرت در بازار به حضور خود ادامه بدهد.

دلایل دیگر ارائه فیس لیفت برای خودروها

یکی دیگر از دلایل ارائه فیس لیفت برای یک خودرو نیز هزینه های سنگین تولید یک خودروی جدید است. خودروسازان برای اینکه بتوانند از تولید یک خودرو به سوددهی قابل قبولی برسند، آن خودرو باید مدتی طولانی در بازار حضور داشته باشد، لذا خودروسازان نمی توانند تا قبل از نیل به این هدف، خودروی دیگری را روانه بازار نمایند.

اما اینجا یک مساله وجود دارد که خودروسازان را وادار به اعمال تغییرات مداوم و در قالب فیس لیفت می کند و آن هم رقابت سنگینی است که در بازارهای جهانی وجود دارد. بنابراین بهترین راهی که جلوی پای خودروسازان وجود دارد تا بتوانند همیشه در بازار حضور داشته باشند، ارائه فیس لیفت برای خودروهای نسل قبل آنهاست.

تحول خودروها در طول زمان سیری را طی می کند که به نیازهای شرکت سازنده و پارامترهای مهم دیگری بستگی دارد. به طور مثال پارامترهایی مانند بالا رفتن تکنولوژی های مورد استفاده در خودروها، استفاده مفید از خط تولید، به خطر افتادن جایگاه یک نسل از آن خودرو در بازار، تغییرات ظاهری خودروهای برندهای رقیب و در نهایت تغییر سیاست های شرکت سازنده.

آشنایی با انواع فیس لیفت

خوب امیدوارم تا اینجای مطلب ” فیس لیفت خودرو چیست؟ “ برای شما مفید واقع شده باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره انواع فیس لیفت با شما صحبت کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

تا اینجا با مفهوم فیس لیفت و دلایلی که تولید کنندگان خودرو دست به فیس لیفت خودروهای خود می زنند، آشنا شدیم. در طول سالیان گذشته فیس لیفت خودروها به دلایل مختلف و البته به شکل های مختلف انجام گردیده که به علت پارامترهایی بوده که پیش تر خدمت شما عرض گردید. فیس لیفت انواع مختلفی دارد که به طور مختصر در ادامه آمده است:

مینور فیس لیفت یا تغییر جزئی ظاهر خودرو

در این نوع از فیس لیفت، معمولا ساختار اصلی که برای طراحی ظاهری خودرو نسل قبل تعریف گردیده ثابت می ماند و کابین نیز تغییرات عمده ای نمی کند. در اینگونه فیس لیفت شما با نگاه اولیه به ظاهر دو خودرو نسل قبل و نسل جدید تغییرات فاحشی را حس نخواهید نمود.

اما اگر کمی دقت بیشتری به خرج دهید، متوجه خواهد شد که تغییراتی در گرافیک داخلی چراغ ها ایجاد شده، قسمت هایی از سپرها یا جلو پنجره ها تغییر داشته و تغییرات بسیار جزئی در کابین رخ داده است.

به طور مثال از خودروهای فیس لیفتی که بسیار در بازار ایران دیده می شوند می توان به خودروهای بنز C CLASS و  E CLASSاشاره نمود. خودروی بنزC سال 2012 نسبت به مدل 2010 خود دچار فیس لیفت مینور گردیده بدین صورت که فقط طراحی سپرها و چراغ های جلوی این خودرو تغییر نموده است.

ماژور فیس لیفت یا تغییر عمده ظاهر خودرو

در این نوع فیس لیفت عموما تغییرات عمده و بزرگی در ظاهر خودرو و همین طور در کابین رخ می دهد. این دست فیس لیفت ها معمولا پنج سال بعد از ارائه یک خودرو به بازارهای جهانی رخ می دهد. این تغییر ممکن است به حدی باشد که به تغییر اساسی ظاهر خودرو منجر شود. در این نوع فیس لیفت به پلتفرم خودرو دست زده نمی شود و پلتفرم همان پلتفرم قبلی خودرو است.

برای مثال می توان به میتسوبیشی  ASX فیس لیفت اشاره نمود. برای خودروی میتسوبیشی ASX در سال 2019 فیس لیفتی ارائه گردید که تغییرات قابل توجهی را در جلوی خودرو شامل می شد. این تغییرات تا حدی بود که نمای ظاهری خودرو به طور کلی با مدل 2018 آن تفاوت داشت.

ریدیزاین یا طراحی مجدد خودرو

از فیس لیفت که بگذریم نوبت به ریدیزاین یا طراحی مجدد خودرو می رسد. در طراحی مجدد، خودروی جدید شباهت بسیار کمی با نسل قبلی خود دارد چرا که پلتفرم خودرو به طور کلی دستخوش تغییراتی می شود. به طور مثال مرسدس E CLASS سال 2016 یک ریدیزاین از مرسدس 2015 است، چرا که زمانی که به آن نگاه کنید کمتر نشانه ای از خودروی قبلی می بینید.

زمانی که از طراحان کمپانی های بزرگ درباره ریدیزاین سوال می شود که چرا این کار را انجام می دهند آنها عموما پاسخ می دهند که ریدیزاین یا طراحی مجدد به عوامل بسیاری بستگی دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تصمیم بر تولید بلند مدت یک خودرو و ماندن آن در خط تولید
 • ایجاد تغییر و تحول در طراحی یک مدل از خودرو
 • ارائه طراح های مختلف و متفاوت جهت رسیدن به یک طراحی خاص و آینده نگرانه

برخی خودروهای فیس لیفت موجود در بازار ایران و جهان

 • هیوندای سانتافه فیس لیفت
 • هیوندای آزرا فیس لیفت
 • هیوندای سوناتا فیس لیفت
 • هیوندای اکسنت فیس لیفت
 • هیوندای توسان فیس لیفت
 • هیوندای جنسیس کوپه فیس لیفت
 • هیوندای I20 فیس لیفت
 • هیوندای الانترا فیس لیفت
 • کیا سورنتو فیس لیفت
 • کیا اسپورتیج فیس لیفت
 • کیا ریو فیس لیفت
 • کیا سراتو فیس لیفت
 • کیا سراتو کوپه فیس لیفت
 • تویوتا کمری فیس لیفت
 • تویوتا لندکروزر فیس لیفت
 • تویوتا پرادو فیس لیفت
 • تویوتا یاریس فیس لیفت
 • میتسوبیشی اوتلندر فیس لیفت
 • میتسوبیشی ASX فیس لیفت
 • میتسوبیشی پاجرو فیس لیفت
 • بنز C200 فیس لیفت
 • بنز سری E فیس لیفت
 • بی ام و 320 فیس لیفت
 • بی ام و 530 فیس لیفت
 • بی ام و 740 فیس لیفت

 

امیدواریم از مطالعه مطلب ” فیس لیفت خودرو چیست؟ ” لذت برده باشید و به اطلاعات شما در ارتباط با مقوله فیس لیفت خودروها اضافه گردیده باشد. در ادامه با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید