خانه » قیمت قطعی و زمان عرضه خودرو دیگنیتی اعلام شد
قیمت قطعی و زمان عرضه خودرو دیگنیتی اعلام شد

قیمت قطعی و زمان عرضه خودرو دیگنیتی اعلام شد

توسط مهدی عابدی

خودروی دیگنیتی که توسط بهمن موتور در بهمن ماه 99 معرفی شد به دلیل  و ظاهر زیبا توجه تعداد زیادی از فعالان عرصه خودرو را به خود جلب کرده است. این خودرو در قیمت گذاری اولیه در زمستان 760 میلیون تومان ارزش گذاری شد. اما نکته جالب توجه این است که در پیش فروش ویژه فروردین 1400 این خودرو با قیمت 749.500.000 تومان توسط بهمن موتور برای علاقه مندان قیمت گذاری شد و زمان تحویل آن خرداد ماه 1400 اعلام شده است.

اما نکته دیگری که بهمن موتور در مورد این خودرو اعلام کرده این است که نسخه فول آپشن این ماشین با نام پرستیژ در سال 1400 رونمایی و عرضه خواهد شد که طبیعتا از قیمت بالاتری نسبت به نسخه فعلی پرایم برخوردار خواهد بود. همچنین آقای علیمرادلو مدیر عامل بهمن موتوردر حاشیه افتتاحیه کارخانه موتور سازی تیوان به این نکته اشاره کردند که قیمت قطعی خودرو دیگنیتی مشخص نیست و برای تعیین ارزش نهایی این خودرو باید منتظر اعلام تعرفه های گمرکی برای قطعات CKD باشیم.

قیمت خودروی دیگنیتی در بازار آزاد

قیمت خودروی دیگنیتی در بازار آزاد

صرف نظر از قیمت اعلام شده از ناحیه خودرو سازان بازار آزاد در اکثر مواقع با ارزش گذاری های صاحبان صنایع همسو نیست. این اختلاف قیمت دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که یکی از این دلایل ورود دلالان به این عرصه می باشد.

دلیل دیگری که به این نوسان قیمت ها دامن می زند، تقاضای زیاد در مقابل عرضه کم می باشد که این یک قاعده بنیادین در بازار اقتصاد است و نه تنها در بازار خودرو موثر می باشد، بلکه در بازار بقیه کالاها نیز اثر گذار هست.

چرا که با کمبود یک محصول، افراد خواهان آن کالا به این جهت سوق پیدا می کنند که با پرداختن مبلغ بیشتری نسبت به بقیه افراد مالک آن کالا شوند.

خودروی دیگنیتی هم از این قاعده مستثنا نمی باشد. هرچند که قیمت این خودرو تقریبا 750 میلیون تومان اعلام شده است. اما با نگاهی به بازار آزاد به این نکته می رسیم که تفاوت قیمت بالایی در این میان موجود می باشد. قیمت هایی که در بازار آزاد از علاقه مندان به این خودرو درخواست شده است، مابین 870 میلیون تومان تا  980 میلیون تومان می باشد. که این اختلاف قیمت به شدت حس می شود.اما اگر بهمن موتور تولید و عرضه این محصول را تسریع کند، به احتمال زیاد شاهد نزدیک شدن قیمت آزاد و قیمت کارخانه باشیم.

سوالی که شاید ذهن بسیاری را درگیر کند این است که چه خصوصیات فنی باعث می شود که این محصول حداقل 750 میلیون تومان ارزش داشته باشد.

خودرویی که در ایران آن را نام دیگنیتی می شناسیم، در بازارهای خارجی با نام ix5 شناخته شده است. این محصول با سه مدل GDI به مشتریان خارجی عرضه می شود. اما بهمن موتور از این میان کم حجم ترین این موتور را با ظرفیت 5/1 لیتری توربو شارژ و 4 سیلندر را در بمهن دیگنیتی به کار برده است. که این پیشرانه با کد فنی SFG15T دارای قدرت 148 اسب بخار در 5600 دور در دقیقه و 220 نیوتن متر گشتاور در بازه بین 1800 تا 4000 در  هر دقیقه می باشد که این نیرو به وسیله یک گیربکس CVT اوتومات به چرخ های جلو منتقل می شود. همچنین این خودرو دارای مخزن بنزینی 58 لیتری است و میانگین مصرف آن 5/7 لیتر در هر صد کیلو متر تقریب زده شده است.

دیگنیتی تولید داخل یا خارج؟

قیمت خودروی دیگنیتی در بازار آزاد

این خودرو برخلاف ادعا های فراون در مورد داخلی بودن این محصول یک خوردرو چینی می باشد که فقط 20 درصد داخلی سازی شده است. دیگنیتی که یک کراس اوور سایز متوسط محسوب می شود. در واقع  محصولی است که به عنوان جایگزین خودروهای دانگ فنگ چینی است که به دلیل تحریم های همه جانبه ایران  راه واردات این محصولات به ایران بسته شده است. بنابراین سرمایه گذاران چینی به دنبال راهی برای برون رفت از این مشکل بودند زیرا به هیچ وجه نمی خواستند بازار ایران را از دست بدهند به همین جهت با همکاری شرکت بهمن موتور اقدام به طراحی این خودرو نمودند.  خودروی بهمن دیگنیتی در مقایسه با دیگر خودرو های چینی داری ظاهری زیباتر و مدرن تر می باشد و از نمای رو به رو بیشتر شبیه محصولات اروپایی است که این امر باعث شده تا توجه فعالان عرصه خودرو سازی به این محصول جلب شود.

یکی از جذابیت های ظاهری این خودرو از نمای جانبی نمایان می شود. چرا که طراحی کوپه مانند سقف این خودرو از نمای جانبی جلب توجه می کند. علاوه براین خطوط برجسته ای که روی درها و گلگیرها وجود دارد باعث شده تا این خودرو بیشتر از نمونه های مشابه اسپرت گونه دیده شود که این امر باعث علاقه مندی افراد زیادی مخصوصان جوانان به این خودرو می شود.

با در نظر گرفتن قیمت نمونه های موجود این خودرو در  بازار های خارجی که تقریبا بین 14 هزار دلار  تا 20 هزار دلار ارزش گذاری شده است به احتمال قوی محصولاتی نظیر جکS5،هایماS7  نیز در این محدوده قیمتی ارزش گذاری خواهند شد. این در حالی است که خودروی دیگنیتی در مقایسه با محصولات فوق، مدرن تر و با کیفیت تر می باشد.

زمان فروش مجدد خودروی دیگنیتی

رئیس سازمان فروش و خدمات پس از فروش بهمن موتور ضمن تشکر از استقبال علاقه مندان اعلام کردند که فروش مجدد این محصول اردیبهشت ماه  انجام می شود.

همچنین خاطر نشان کردند که این خودرو همانند سری قبل با قیمت تقریبی 750 میلیون تومان و در شش رنگ قرمز روناسی، آبی اطلسی، خاکستری کهکشانی، سربی، مشکی و سفید  عرضه خواهد شد. و همچنین در ادامه استقبال گسترده مردم را نشانه اعتماد افراد به بهمن موتور و این محصول جدید دانست.

معاون مدیر عامل بهمن موتور به این امر نیز اشاره کردند که هرچند مجوز پیش فروش این خودرو در کمیته خودرو در اواخر سال 99 به تصویب رسیده است لکن به جهت عدم ابلاغ کتبی موافقت نامه مذکور از جانب وزارت صنعت، معدن و تجات به گروه بهمن موتور، خودروهای تولید شده فقط به صورت فروش فوری  در تاریخ 27 اردیبهشت ماه عرضه می شود تا هموطنان عزیز به سرعت بتوانند خودرو های خود را تحویل بگیرند. با عنایت خداوند به مشتریان گرامی این اطمینان را می دهیم که شرکت بهمن موتور تولید و عرضه این محصول را استمرار خواهد بخشید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید