مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو

مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو

مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
مراحل انتقال سند خودرو
نقل و انتقال سند خودرو سه مرحله اصلی دارد که اولین آنها تنظیم قرارداد است. پس از آن نوبت به تعویض پلاک می رسد که اتمام فرایند اداری و قانونی آن، به معنای این است که خودرو با پلاکی جدید به خریدار تازه اش تعلق پیدا کرده. با ثبت این انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی، این معامله از دید پلیس راهنمایی و رانندگی هم کاملاً به رسمیت شناخته می شود
. تنظیم و عقد قرارداد
اولین گام در جهت رسمیت بخشیدن به انتقال خودرو، تنظیم قرارداد بین خریدار و فروشنده است.
. تعویض پلاک
پس از تنظیم قولنامه نوبت به تعویض پلاک می رسد. در این مرحله ابتدا باید از سامانه نوبت دهی اینترنتی پلیس راهور نوبت تعویض پلاک رزرو کنید. سپس در روز و ساعت معین شده، باید هر دو طرف معامله (یا فقط خریداری که از سوی فروشنده وکالت دارد) برای تعویض پلاک در پارکینگ مرکز تعویض پلاک حضور یابند
ثبت در دفتر اسناد رسمی
در آخرین مرحله نقل و انتقال رسمی خودرو، طرفین معامله طبق تاریخی که در قولنامه قید شده، سند نهایی را در دفترخانه به ثبت می رسانند.
نکات حیاتی در خصوص انتقال سند خودرو
همه چیز را کاملاً مکتوب کنید و به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسانید.
طرف معامله خود را بشناسید. بهتر است تا حد امکان خودرو را از خود فروشنده و مالک اصلی آن خریداری کنید.
اهمیت سند رسمی و برگ سبز خودرو را از یاد نبرید. اینها در حکم اسناد رسمی وسیله نقلیه ای که خریداری کرده اید هستند و نشان می دهند که حالا شما به صورت رسمی مالک خودرو هستید.
اسناد و مدارک لازم از روند قانونی کار و پرداخت هزینه ها را پیش خودتان نگه دارید. مواردی مثل رسید های بانکی، برگ تعویض پلاک، مبایعه نامه و هر گونه مدارک مربوط به پرداخت انواع وجوه
این نکته را فراموش نکنید که در صورت خرید اقساطی خودرو از نمایندگی ها، وکالت نامه ای از فروشنده دریافت خواهید کرد.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

نقل و انتقال سند خودرو سه مرحله اصلی دارد که اولین آنها تنظیم قرارداد است. پس از آن نوبت به تعویض پلاک می رسد که اتمام فرایند اداری و قانونی آن، به معنای این است که خودرو با پلاکی جدید به خریدار تازه اش تعلق پیدا کرده.

مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو

علی رغم فراز و نشیب های گاه و بی گاه وضعیت اقتصادی در طول زمان، خرید و فروش خودرو همواره یکی از انواع رایج معاملات در جامعه امروزی است. وسایل نقلیه ای از این دست تا حد زیادی به آسان تر شدن رفت و آمد های ما کمک کرده اند، اما اگر هنگام معامله آنها از اصالت خودرو و اسناد انتقال آن اطمینان حاصل نکنیم، مشکلات حقوقی و قانونی دیر یا زود گریبان گیرمان خواهند شد.
کم نبوده اند کسانی که هنگام خرید، صرف آشنا بودن با فروشنده، به قول و قرار های شفاهی بسنده کرده و بعد ها دچار مشکلات فراوانی شده اند. این در حالی است که طی کردن فرایند قانونی انتقال سند خودرو به معامله رسمیت می بخشد و از هرگونه مشکل احتمالی در آینده جلوگیری می کند.
بر همین اساس، در این نوشته قصد داریم مراحل انتقال سند خودرو، از تنظیم قولنامه گرفته تا ثبت رسمی را بررسی کنیم. علاوه بر این خواهیم دید که برای انتقال سند چه مدارکی لازم است و با رعایت چه نکاتی می توان از بروز مشکلات قانونی در خصوص انتقال سند خودرو پرهیز کرد.

مراحل انتقال سند خودرو
نقل و انتقال سند خودرو سه مرحله اصلی دارد که اولین آنها تنظیم قرارداد است. پس از آن نوبت به تعویض پلاک می رسد که اتمام فرایند اداری و قانونی آن، به معنای این است که خودرو با پلاکی جدید به خریدار تازه اش تعلق پیدا کرده. با ثبت این انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی، این معامله از دید پلیس راهنمایی و رانندگی هم کاملاً به رسمیت شناخته می شود و این به معنای پایان روند انتقال سند وسیله نقلیه است. در ادامه نگاهی موشکافانه تر به هر یک از این سه مرحله می اندازیم.

 1. تنظیم و عقد قرارداد
  اولین گام در جهت رسمیت بخشیدن به انتقال خودرو، تنظیم قرارداد بین خریدار و فروشنده است. در این قرارداد که اغلب آن را با نام قولنامه یا مبایعه نامه می شناسیم، موارد خاصی ذکر می شود که در نهایت باید به امضای هر دو طرف معامله برسد. مواردی که در سند انتقال خودرو ثبت می شوند از این قرارند:
 • مشخصات کامل طرفین معامله
 • مشخصات کامل خودرو (اعم از مدل، رنگ، سال تولید و شرکت سازنده، شماره شاسی و بدنه، نوع سوخت خودرو، میزان کارکرد ماشین، وسایل موجود در خودرو و آپشن ها، اطلاعات بیمه ماشین و تخفیف آن و…)
 • قیمت نهایی خودرو و شیوه پرداخت آن از سوی خریدار (به صورت نقد، چک یا اقساط)
 • زمان تحویل خودرو و مدارک آن از سوی فروشنده
 • زمان و شیوه تعویض پلاک خودرو
 • تعیین تکلیف پرداخت بدهی های خودرو (شامل مالیات، جریمه تخلفات و عوارض سالانه شهرداری) از سوی فروشنده
 • تعیین زمان دقیق برای مراجعه طرفین معامله به دفتر اسناد رسمی و انتقال نهایی سند خودرو

علاوه بر مواردی که گفته شد، بهتر است هر موضوعی که ممکن است بعد ها ایجاد ابهام یا اشکال کند را هم در قرارداد قید کنید تا به توافق هر دو طرف معامله برسد.

 1. تعویض پلاک
  پس از تنظیم قولنامه نوبت به تعویض پلاک می رسد. در این مرحله ابتدا باید از سامانه نوبت دهی اینترنتی پلیس راهور نوبت تعویض پلاک رزرو کنید. سپس در روز و ساعت معین شده، باید هر دو طرف معامله (یا فقط خریداری که از سوی فروشنده وکالت دارد) برای تعویض پلاک در پارکینگ مرکز تعویض پلاک حضور یابند. در طول فرایند تعویض پلاک، پس از استعلام و تأیید اصالت خودرو، پلاک قدیمی فک و پلاک جدید روی خودروی خریدار نصب می شود.
  هنگام مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک باید چنین مدارکی را همراه خود داشته باشید:
 • اصل شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
 • اصل سند مالکیت و کارت شناسایی خودرو
 • مدرک احراز محل سکونت خریدار
 • گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی خودرو
 • بیمه شخص ثالث
 • معاینه فنی معتبر

همان طورکه پیش تر هم اشاره شد، فروشنده می تواند برای تعویض پلاک خودرو و حتی ثبت نهایی انتقال سند در دفتر به خریدار وکالت بدهد تا خود او در ادامه پیگیر این امور شود. توجه داشته باشید که تنظیم هر دوی این وکالت نامه ها هزینه هایی در بر دارند که پرداخت آنها بر عهده فروشنده خودرو است. بهترین راه برای کاهش این هزینه ها و جلوگیری از هر گونه اشکال و ابهام در روند انتقال سند، آن است که هم فروشنده و هم خریدار در این دو مرحله پایانی هم حضور داشته باشند.

 1. ثبت در دفتر اسناد رسمی
  در آخرین مرحله نقل و انتقال رسمی خودرو، طرفین معامله طبق تاریخی که در قولنامه قید شده، سند نهایی را در دفترخانه به ثبت می رسانند. مدارک لازم برای ثبت نهایی سند خودرو از این قرارند:
 • اصل شناسنامه و کارت ملی هر دو طرف معامله
 • برگ سبز (شناسنامه) جدید خودرو به همراه تأییدیه نقل و انتقال که در مرکز تعویض پلاک صادر شده
 • بنچاق قبلی خودرو (برگ کمپانی) که به نام فروشنده است
 • مدارک خودرو (شامل بیمه شخص ثالث، کارت سوخت، برگ مفاصا حساب پرداخت بدهی هایی چون جرایم و عوارض سالانه)

هزینه های انتقال سند خودرو به طور معمول در دو بخش قابل پرداخت هستند. بخش اول، هزینه حق الثبت و مالیات انتقال اتومبیل است که از سوی فروشنده به حساب دولت واریز خواهد شد. دومین بخش، حق التحریر دفترخانه و هزینه انجام امور اداری است که فروشنده و خریدار به طور مشترک پرداخت می کنند. البته چنانچه طرفین معامله پیش خود توافق های دیگری بر سر این هزینه ها کرده باشند می توانند بر همان اساس عمل کنند. این نکته را از یاد نبرید که هزینه های این مرحله بسته به سال تولید و مدل خودرو ممکن است متفاوت باشند.

نکات حیاتی در خصوص انتقال سند خودرو
1- همه چیز را کاملاً مکتوب کنید و به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسانید. حتی هنگام معامله با افراد قابل اعتماد و آشنایان به توافقات شفاهی بسنده نکنید. حتماً تمامی موارد لازم را در قالب مبایعه نامه (قولنامه) مکتوب کنید تا از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود.
2- طرف معامله خود را بشناسید. بهتر است تا حد امکان خودرو را از خود فروشنده و مالک اصلی آن خریداری کنید. در صورتی که طرف معامله شما واسطه یا دلال است، حتماً از اصالت و اعتبار وکالت نامه او اطمینان حاصل کنید. چرا که فروش خودروی مالک بدون اجازه و وکالت رسمی او غیر قانونی است و در این صورت شما حق شکایت دارید.
3- اهمیت سند رسمی و برگ سبز خودرو را از یاد نبرید. اینها در حکم اسناد رسمی وسیله نقلیه ای که خریداری کرده اید هستند و نشان می دهند که حالا شما به صورت رسمی مالک خودرو هستید. پس حتماً در پایان، انتقال خودرو را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید. علاوه بر این، هنگام معامله تا حد امکان از خرید خودرویی که سند رسمی آن در دفترخانه ثبت نشده خودداری کنید. اکتفا به برگ سبز یا شناسنامه خودرو می تواند در آینده مشکلاتی برایتان در پی داشته باشد.
4- اسناد و مدارک لازم از روند قانونی کار و پرداخت هزینه ها را پیش خودتان نگه دارید. مواردی مثل رسید های بانکی، برگ تعویض پلاک، مبایعه نامه و هر گونه مدارک مربوط به پرداخت انواع وجوه می توانند در صورت بروز مشکلاتی مثل بدقولی ها و عدم همکاری فروشنده برای پیگیری قانونی در مراجع قضایی به کارتان بیایند.
5- این نکته را فراموش نکنید که در صورت خرید اقساطی خودرو از نمایندگی ها، وکالت نامه ای از فروشنده دریافت خواهید کرد. در این وکالت نامه مشخص شده که شما پس از پرداخت اقساط در بازه زمانی معین اجازه انتقال سند به نام خود را دارید.

جمع بندی
هر گاه پای معاملات کلانی مثل خرید و فروش خودرو در میان بوده، افراد سود جو هم برای ماهی گرفتن از آب گل آلود دندان تیز کرده اند. اشخاصی هم بوده اند که نا آگاهانه و صرفاً به دلیل نداشتن مدارک رسمی و قانونی انتقال خودرو به دام سود جویان افتاده اند. همه اینها در حالی است که با ثبت رسمی سند انتقال خودرو می توان جلوی دوندگی های قانونی و زیان های مالی را گرفت.
انتقال سند خودرو برای رسمیت بخشیدن به معامله دقیقاً به همین منظور انجام می شود. به این ترتیب شما چه خریدار خودرو باشید و چه فروشنده آن، در طی فرایند انتقال خودرو، همه چیز کاملاً شفاف و قانونی پیش خواهد رفت و دیگر راه سوء استفاده ای برای دیگران باقی نمی ماند.
پس از طی تمامی مراحل رسمی و قانونی انتقال سند خودرو، اگر فروشنده باشید و مالک جدید خودرو خلافی مرتکب شود، شما در قبال آنها هیچ گونه مسئولیتی نخواهید داشت. اگر خریدار خودرو باشید و فروشنده هر گونه ادعای نادرستی داشته باشد، می توانید با اسناد و مدارکی که به ثبت رسانده اید از طریق مراجع قانونی پیگیر رفع مشکل شوید. به همین دلایل است که اهمیت فرایند ثبت رسمی انتقال سند چندین برابر می شود.
در این نوشته تلاش کردیم تمامی مراحل نقل و انتقال سند خودرو را به همراه مدارک لازم برای این کار توضیح دهیم. در هر سه مرحله یعنی تنظیم قولنامه، تعویض پلاک و ثبت سند در دفترخانه، توجه به نکاتی لازم است که به شفافیت بیشتر روند انتقال سند کمک می کند. اقدام به موقع و آگاهانه شما برای رسمیت بخشیدن به این کار از بروز زیان های احتمالی در آینده جلوگیری خواهد کرد. ممنون که تا پایان همراه ما بودید.

مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی
پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو