معرفی و مشخصات فنی تارا

معرفی و مشخصات فنی تارا

معرفی و مشخصات فنی تارا
این خودروی زیبای ایرانی که ایران خودرو به آن افتخار می کند در واقع اصلیتی فرانسوی دارد. این خودرو دقیقا برادر کوچک تر خودرو پژو 301 است که قرار بود برای مدت طولانی در بازار ایران تولید و عرضه شود.
مشخصات فنی تارا از ایران خودرو
مهم ترین نقطه از این خودرو قلب تپنده آن یعنی پیشرانه این خودرو می باشد. ایران خودرو در این خودرو از پیشرانه 1.6 لیتری 16 سوپاپ پژو 206 تیپ 5 که به TU5 معروف است استفاده نموده است.
آشنایی با تارا MT:
تارا با دو گیربکس دستی و اتوماتیک به بازار عرضه می شود که به همین دلیل پسوندهای MT و AT به انتهای نام این دو دستگاه اضافه گردیده است. منظور از تارا MT، تارا با گیربکس دستی است که می تواند صفر تا صد کیلومتر را در مدت 9.5 ثانیه بپیماید.
آشنایی با تارا AT
منظور از تارا AT نیز خودروی تارا با گیربکس اتوماتیک است که این گیربکس 6 سرعته می باشد و می تواند در مدت زمان 11.5 ثانیه از حالت سکون کامل به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

تارا که نام سابقش بر روی پروژه پژو 301، پروژه 132 Kنام داشت، امسال توسط ایران خودرو معرفی گردید و ستاره تولیدات داخلی در صنعت خودروسازی لقب گرفت. این خودرو قرار است از همین امسال بر روی خط تولید قرار بگیرد و به دست طرفدارانش برسد.

معرفی و مشخصات فنی تارا
با سلام خدمت شما همراهان گرامی. با یک مطلب دیگر این بار در ارتباط با یکی از تولیدات جدید ایرانی که توسط ایران خودرو مهندسی و طراحی گردیده است، در خدمت شما هستیم. زمانی که برجام مورد توافق واقع شد، کمپانی های خودروسازی داخلی احساس کردند که می توانند برای مدتی هم شده نفسی بکشند و بر اساس توافق ها و مشارکت هایی که با کمپانی های بزرگ خودروسازی انجام می دهند، راه پیشرفت را سریع تر بپیمایند. اما زمانی که برجام از بین رفت، تمام نقشه های کشیده شده تقریبا نقش بر آب شد و همه می پنداشتند که ایران خودرو در این زمینه شکست خورده و دیگر حرفی برای گفتن ندارد اما در همین بین ایران خودرو پرچم پیروزی خود را بر افراشت و یک خودرو جذاب با نام تارا روانه بازار نمود. فوق ستاره ای که به عقیده بسیاری نوید پیشرفت های بزرگ تر در صنعت خودروسازی کشور را می دهد. در ادامه مطلب ” معرفی و مشخصات فنی تارا ” با ما همراه باشید تا این خودرو جذاب را به شما معرفی نمائیم.
اصلیت تارا، خودروی تازه وارد ایران خودرو
این خودروی زیبای ایرانی که ایران خودرو به آن افتخار می کند در واقع اصلیتی فرانسوی دارد. این خودرو دقیقا برادر کوچک تر خودرو پژو 301 است که قرار بود برای مدت طولانی در بازار ایران تولید و عرضه شود، اما به دلیل تحریم ها این کار غیر ممکن شد و طراحان هنرمند ایران خودرو تصمیم گرفتند تا تغییراتی بر آن ایجاد کنند و این خودرو را با چهره ای متفاوت روانه بازار نمایند. قلم طراحان ایران خودرو چهره ای متفاوت و خشن تر از برادر بزرگترش را برای این خودرو رقم زدند که از دل آن یک یوزپلنگ ایرانی به بیرون می جهد.
تارا که نام سابقش بر روی پروژه پژو 301، پروژه 132 Kنام داشت، امسال توسط ایران خودرو معرفی گردید و ستاره تولیدات داخلی در صنعت خودروسازی لقب گرفت. این خودرو قرار است از همین امسال بر روی خط تولید قرار بگیرد و به دست طرفدارانش برسد.
مشخصات فنی تارا از ایران خودرو
از طراحی این خودرو که بگذریم، مهم ترین نقطه از این خودرو قلب تپنده آن یعنی پیشرانه این خودرو می باشد. ایران خودرو در این خودرو از پیشرانه 1.6 لیتری 16 سوپاپ پژو 206 تیپ 5 که به TU5 معروف است استفاده نموده است. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که این پیشرانه کشش این خودرو را دارد یا خیر. پاسخ بله است چرا که ایران خودرو با اعمال تغییراتی بر روی پیشرانه تنفس طبیعی این خودرو و با به روز رسانی و تقویت جزئی، قدرت آن را افزایش داده و پسوند پلاس را به همین علت در انتهای نام آن اضافه نموده است.
پیشرانه ای که درباره آن سخن گفتیم TU5+ یا EC5 نام دارد که می تواند قدرتی معادل 160 اسب بخار با گشتاور 150 نیوتن متر ایجاد کند. همچنین جهت انتقال قدرت به چرخ های جلوی این اتومبیل از گیربکس دستی 5 سرعته یا جعبه دنده اتوماتیک 6 سرعته استفاده گردیده است.
آشنایی با تارا MT:
همان طور که گفته شد تارا با دو گیربکس دستی و اتوماتیک به بازار عرضه می شود که به همین دلیل پسوندهای MT و AT به انتهای نام این دو دستگاه اضافه گردیده است. منظور از تارا MT، تارا با گیربکس دستی است که می تواند صفر تا صد کیلومتر را در مدت 9.5 ثانیه بپیماید. تارا MT همچنین در هر 100 کیلومتر 6.7 لیتر سوخت می سوزاند که این عدد آن را در رده خودروهای کم مصرف قرار می دهد.
آشنایی با تارا AT
منظور از تارا AT نیز خودروی تارا با گیربکس اتوماتیک است که این گیربکس 6 سرعته می باشد و می تواند در مدت زمان 11.5 ثانیه از حالت سکون کامل به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. این عدد نشان می دهد که جعبه دنده اتوماتیکی که بر روی این خودرو نصب می شود خیلی هم سریع نیست و کندی قابل توجهی در برابر گیربکس دنده ای تارا دارد. همچنین مصرف سوخت این خودرو با استفاده از جعبه دنده اتوماتیک نیز حدود 7.15 لیتر در هر 100 کیلومتر است که نشان می دهد مصرف سوخت این نسخه از نسخه دنده ای بیشتر است.
طبق اطلاعاتی که ایران خودرو درباره نسخه اتوماتیک این خودرو ارائه داده است، تارا اتوماتیک می تواند نیازهای یک خانواده ایرانی را از یک خودرو در مبحث چالاکی و بدون مشکل بودن، برطرف نماید. اما این نسخه در مقابل نسخه دنده ای کمی کند می باشد، چرا که نسخه دنده ای تارا بسیار سریع تر است و میزان شتاب گیری آن نیز فرارتر از هر خودوریی در کلاس خودش قرار دارد.
امکانات رفاهی و آپشن های تارا
از بحث پیشرانه این خودرو که بگذریم، نوبت به امکانات رفاهی این خودرو می رسد. تارا همان طور که می دانید یک خودرو سدان است که در دو تیپ MT و ATدر لیست فروش ایران خودرو قرار گرفته است. امکانات رفاهی این دو خودرو نیز بر طبق همین دسته بندی متفاوت است. به طور مثال تفاوت امکانات رفاهی این دو خودرو در روکش چرمی صندلی ها، تنظیم برقی صندلی های جلو، آینه های تاشونده برقی، سنسور باران، سنسور نور و رینگ آلومینیومی است و از این موارد فراتر نمی رود.
این طور که به نظر می رسد، خودروی تارا حداقل میزان امکانات رفاهی مورد نیاز خانواده ها را در اختیارشان قرار می دهد، اما به طور کلی امکانات رفاهی تارا موارد بسیار خاص و قابل توجهی نیستند، چرا که این آپشن ها سال هاست بر روی دیگر خودروهای هم رده خارجی وجود دارد.
از دیگر آپشن های خودروی تارا می توان به چراغ روز، مه شکن های عقب و جلو، تنظیم ارتفاع چراغ های جلو، سیستم روشنایی ترک خودرو، سیستم صوتی تصویری بلوتوث، نمایشگر 7 اینچی لمسی، سیستم هشدار دهنده مرکزی ورود غیر مجاز، سنسور دنده عقب، سانروف اتوماتیک، ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، فرمان جمع شونده، نمایشگر دمای محیط، سیستم قطع سوخت خودکار، سیستم کنترل بخار بنزین و دوربین دنده عقب اشاره نمود.
مبحث امنیت خودروی تارا یا K132
خودروی تارا که پیش تر درباره دیگر امکاناتش صحبت کردیم با نام سابق K132 در واقع نمونه ای فیس لیفت شده از خودروی پژو 301 است. پلتفرم تارا دقیقا با پلتفرم پژو 301 یکی است. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که پلتفرم خودروی پژو 301 از موسسه استاندارد انکپ موفق به دریافت سه ستاره ایمنی شده است که همین موضوع مهر تاییدی بر ایمنی بالای تارا است. بنابراین می توان به راحتی به ایمنی مناسب تارا ایمان پیدا نمود و از آن به عنوان یک خودروی کاملا امن یاد کرد.
امکاناتی که برای ایمنی بر روی این خودرو قرار داده شده است، شامل 4 عدد کیسه هوا (در نسخه اتوماتیک)، سامانه های کنترل پایداری، ترمزهای دیسکی ABS و ترمزهای کمکی می باشد که این موارد ایمنی این خودرو را در سطح بسیار مناسبی قرار داده است. امکانات ایمنی این خودرو با تفصیل به شرح زیر است:
قفل مرکزی، کنترل توقف در سر بالایی، سیستم کنترل پایداری، ایموبیلایزر، چهار کیسه هوا برای نسخه اتوماتیک و 2 کیسه هوا برای نسخه دستی، ترمزهای عقب و جلو دیسکی و دارای تکنولوژی های ABS، EBD، HSA و ESC
جمع بندی درباره خودرو تارا ایران خودرو
تارا محصول جدید ایران خودرو است که بر پایه برادر بزرگ تر خود یعنی پژو 301 طراحی و ساخته شده است. این خودرو از لحاظ امکانات رفاهی و فنی خودرویی قابل قبول است، اما نمی توان گفت که ایران خودرو با طراحی و تولید این خودرو غوغا نموده است، چرا که این امکانات چندین و چند سال است برای روی خودروهای دیگر کمپانی ها نصب و ارائه می شود اما در کل تارا یک خودرو جذاب و دوست داشتنی، قدرتمند و ایمن است که می تواند تمام نیازهای شما را برطرف کند.
با توجه به وجود رقبایی همچون دنا پلاس توربو در بازار یکی از مهم ترین عواملی که می تواند موفقیت این خودرو را تضمین کند، قیمت آن است. اگر قیمت این خودرو مناسب باشد به راحتی می تواند جایگاه مناسبی در بازار پیدا کند اما اگر قیمت این خودرو معقول نباشد باعث خواهد گردید تا بسیاری عطای آن را به لقایش ببخشند و به سوی محصولات چینی و یا دیگر محصولات داخلی که امتحان خودشان را پس داده اند مانند Cherry Arizzo 5 یا Mvm X22 روی بیاورند که اگر این اتفاق بیفتد می تواند یک اتفاق تلخ برای ایران خودرو و نوبرانه اش یعنی تارا باشد.
در مجموع اگر ایران خودرو برای تارا که امکانات قابل قبول و مناسبی دارد و از یک پیشرانه نسبتا قوی نیز بهره می برد، قیمت مناسبی قرار دهد، به آسانی می تواند فروش و موفقیت این خودرو را در بازارهای داخلی و بعضا در بازارهای خارجی تضمین کند. بنابراین اگر این خودرو قیمتی منطقی داشته باشد، می تواند با توجه به امکانات و پیشرانه ای که از آن بهره می برد و با خودروهایی همچون پژو 206 و پژو 207 اشتراکات فراوانی دارد، نمره ای قابل قبول به خود اختصاص دهد و آینده خود را در بازار تضمین کند.
اگر مطالعه مطلب ” معرفی و مشخصات فنی تارا ” برای شما مفید واقع گردید، با دیگر مطالب آموزشی ما در حوزه خودرو و صنعت خودروسازی همراه باشید.

تگ ها: برچسب‌ها, ,
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی