خانه » معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020
معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020

معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020

توسط پرنوش اردویی

معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020

 

بیش از یک دهه پیش، بحران اقتصادی اروپا و آمریکا معادلات بسیاری از فعالان حوزه صنعت و تجارت و حتی شهروندان عادی را به هم ریخت. پس از آن شاید بازارهای جهانی هیچ گاه به اندازه سال 2020 متلاطم نبوده اند.

همه گیری کرونا در سطح جهان، یک بار دیگر بازارهای اقتصادی، تجاری و صنایع گوناگون را تحت تأثیر قرار داد و افراد و گروه های بسیاری از این وضع متضرر شدند. صنعت خودروسازی هم از این قاعده مستثنی نبود. در سال 202 بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک با مشکلات بسیاری از جمله افت میزان فروش دست و پنجه نرم می کردند.

حتی خودروسازان باسابقه و نامدار هم نسبت به سال های پیش، فروش کمتری را به ثبت رساندند. با این حال، باز هم بودند برندهایی که موفق شدند در مقایسه با رقبایشان مشتریان بیشتری را ترغیب به خرید خودروهایشان کنند و در رده پرفروش ترین خودروسازان این سال بحران زده جای بگیرند. در ادامه همراه این مطلب باشید تا به بررسی موفق ترین و پرفروش ترین خودروسازان 2020 بپردازیم.

 

تویوتا

سال 2020 برای تویوتا سال قدرت نمایی در مقابل غول های اروپایی بود. این کمپانی علی رغم رکود بازار توانست علاوه بر آسیا در آمریکا و اروپا هم فروش موفقی را تجربه کند. این گروه خودروسازی ژاپنی در 2020 برای اولین بار از رقبایی چون فولکس واگن آلمانی هم عملکرد بهتری را از نظر میزان فروش به ثبت رساند.

کرولا یکی از مدل های اقتصادی و کم مصرف تویوتاست که به فروش بالای این کمپانی کمک کرد. تویوتا راو4 نیز تنها خودروی آسیایی است که با فروش 430387 دستگاه در ایالات متحده توانسته پس از پیکاپ های محبوب آمریکایی در رده چهارم پرفروش ترین های سال قرار بگیرد.

تویوتا کمری هم علی رغم کاهش فروش 12 درصدی نسبت به 2019، توانست با موتور قدرتمندترش در نسخه های جدید فروش قابل قبولی را تجربه کند. تاکوما و هایلندر از دیگر محصولات تویوتا هستند که توانستند جایی در لیست برترین های سال به ویژه در آمریکا برای خود دست و پا کنند. لکسوس هم از جمله تولیدات موفق گروه تویوتاست که در بریتانیا بیش از هر برند دیگری رضایت مشتریان را در سال 2020 جلب کرده است.

 

معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020

فولکس واگن

گروه خودروسازی فولکس واگن سال هاست که به واسطه تنوع و گستردگی محصولاتش جای خود را در میان ارزشمندترین و پرفروش ترین های صنعت خودروسازی تحکیم کرده. در 2020 هم غیر از خود فولکس واگن برندهایی مانند آئودی، اشکودا و پورشه هم از نام های پرفروش و محبوب سال بوده اند. این گروه در سالی که گذشت در اتحادیه اروپا به تنهایی بیش از 3 میلیون خودرو را به فروش رساند که در این بین گلف، پولو و تیگوان از بقیه پرطرفدارتر بوده اند.

در میان مهم ترین بازارهای فروش خودرو در جهان، چین و اروپا مناطقی بودند که محصولات این گروه آلمانی در آنها به بیشترین میزان فروش خود در 2020 رسید. در سالی که گذشت بیش از 6 میلیون دستگاه از تولیدات فولکس واگن از این دو بازار عمده خودرو خریداری شد. نکته قابل توجه اینجاست که در چین و سایر مناطق آسیا کمترین میزان افت فروش محصولات این شرکت به ثبت رسیده است.

 

هوندا

هوندا آکورد هم علی رغم افت فروش در سال 2020 همچنان یکی از محبوب ترین سدان های سایز متوسط در سطح جهان است. این مدل هوندا فروش موفق خود را تا حد زیادی به لطف کیفیت و عملکرد فنی بالا در کنار هندلینگ و سواری مناسبش به دست آورده. در کنار همه اینها، خریداران معمولاٌ به این اتومبیل به عنوان گزینه ای اقتصادی نگاه می کنند و این قضیه موجب شده هوندا آکورد انتخاب اول بسیاری از خانواده ها باشد.

هوندا سیویک در مقایسه با آکورد با افت فروش کمتری مواجه شد و در بازارهای جهانی فروش بیشتری را نسبت به نسخه آکورد تجربه کرد. مدل CR-V را هم نباید از قلم انداخت که به عنوان یکی از محبوب ترین کراس اورهای جمع و جور این کمپانی ژاپنی توانست در زمره تولیدات پرفروش ترین خودروسازان 2020 قرار بگیرد.

 

فورد

افت میزان فروش گریبان گیر محصولات فورد هم شد، اما در این میان، فورد اکپسلورر فروش نسبتاً موفقی داشت. این اتومبیل در ایالات متحده، که یکی از مهم ترین بازارهای فروش خودرو در جهان است، توانست 20 درصد افزایش فروش نسبت به 2019 را به ثبت برساند. فورد اسکیپ هم مانند اکسپلورر با ایجاد تغییراتی در طراحی مدل 2020 توانست دوباره نظر خریداران را جلب کند.

با تصمیم شرکت فورد برای توقف تولید سدان ها و اختصاص منابع برای تولید شاسی بلند و پیکاپ، تولید فیوژن دیگر ادامه نیافت. با این حال فورد فیوژن باز هم یکی از پرفروش ترین های 2020 بود. از فورد سری اف هم نباید غافل شد. این پیکاپ باسابقه با اختلاف زیاد نسبت به رقبایش برای سی و نهمین سال پیاپی بر سکوی اول پرفروش ترین خودروها در آمریکا ایستاد. فورد ترانزیت از دیگر محصولات محبوب این شرکت آمریکایی در سالی که گذشت بود.

در اروپا هم این کمپانی یکی از پرفروش ترین خودروسازان 2020 لقب گرفت، اما در مقایسه با سال 2019 فروش محصولات آن بیش از 30 درصد کاهش داشت. در منطقه اروپا فورد فیستا و فوکس با استقبال بیشتری از سوی خریداران رو به رو شده اند.

 

نیسان

نیسان روگ که با عنوان نیسان ایکس تریل هم شناخته می شود، علی رغم تلاش طراحان برای بهبودش نتوانست عملکردی موفق تر از رقبایی چون هوندا CR-V و تویوتا راو4 از خود به ثبت برساند. با این حال، این کراس اوور جمع و جور هنوز هم یکی از پرفروش ترین های نیسان است. نیسان آلتیما و سنترا هم از دیگر محصولات این کمپانی ژاپنی هستند که توانستند در 2020 فروش خوبی را تجربه کنند.

در مجموع می توان گفت در سالی که گذشت، تولیدات نیسان با وجود کاهش فروش در مقایسه با سال های پیش، در آمریکای شمالی و چین پرطرفدارتر از سایر نقاط دنیا بوده اند. اعداد و ارقام گویای این هستند که طی سال 2020 بیش از 2 میلیون و 600 هزار دستگاه از محصولات نیسان در این نواحی به فروش رسیده است.

 

جنرال موتورز

می توانیم شورولت سیلورادو را پرفروش ترین مدل شورولت سال 2020 لقب دهیم. این پیکاپ آمریکایی توانست حدود 3 درصد افزایش فروش را در بازارهای نا به سامان خودرو به نام خود ثبت کند. GMC سیرا نیز دیگر محصول جنرال موتورز است که نسبت به سال 2019 حدود 9 درصد فروش بیشتر داشت. در واقع جنرال موتورز از معدود کمپانی هایی است که موفق شد در سال پر بحرانی که گذشت افزایش نرخ فروش را تجربه کند.

شورولت اکوئیناکس را علی رغم افت فروشش، همچنان می توانیم یکی از محبوب ترین کراس اوورهای جمع و جور سال 2020 بدانیم. همچنین برند شورولت در برزیل، که یکی از مهم ترین بازارهای فروش خودرو در سطح جهان است، توانست یک بار دیگر جایگاه پرفروش ترین برند سال را از آن خود کند.

 

هیوندای

گروه هیوندای هم با برندهای کیا و هیوندای یکی از پرفروش ترین خودروسازان 2020 بود. در میان محبوب ترین تولیدات این خودروساز کره ای نام هیوندای النترا، سانتافه، سوناتا، کونا، کیا اسپورتیج و سراتو به چشم می خورد.

توسان کراس اوور جمع و جور هیوندای است که علی رغم افت و خیزهای فراوانش در بازارهای جهانی، در ایالات متحده فروش قابل قبولی را به ثبت رساند و به عنوان محبوب ترین محصول هیوندای در آمریکا شناخته شد. در اروپا و به ویژه بریتانیا محصولات کیا هم از استقبال و رضایت بالای مشتریان بهره مند شدند.

 

دایملر

این خودروساز آلمانی را این روزها بیشتر به واسطه مرسدس بنزش می شناسیم و در 2020 پس از فولکس واگن دومین تولیدکننده پرفروش ژرمن ها بود. با وجود افت فروشی که این کمپانی هم در سال بحران زده گذشته از سر گذراند، باز هم تولیداتی مانند مرسدس GLC را در میان پرفروش ترین های این برند می بینیم.

این کراس اوور جمع و جور و لوکس به ویژه در ایالات متحده آمریکا با استقبال خوبی مواجه شد. نام مرسدس بنز کلاس A و B هم بین محصولات محبوب دایملر در سال 2020 دیده می شود.

 

FCA (فیات کرایسلر)

در سالی که گذشت، جیپ گرند چروکی با افت فروش 13 درصدی در مقایسه با 2019 مواجه شد. البته با وجود تمامی مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا، این شاسی بلند متوسط باز هم توانست در سال 2020 خود را به عنوان محبوب ترین خودروی برند جیپ معرفی کند.

دیگر محصول پرفروش این کمپانی، جیپ چروکی است که در رده کراس اوورهای جمع و جور قرار می گیرد و توانسته با تغییرات فنی و ظاهری در مدل های جدید ترش به خوبی نظر مشتریان را جلب کند.

جیپ رانگلر در مقایسه با مدل چروکی افت فروش کمتری داشت و با شکل و شمایل جذاب و کلاسیکش توانست دوباره جایگاهی در میان پرفروش ترین های سال برای خود دست و پا کند. رم پیکاپ هم از دیگر تولیدات محبوب فیات کرایسلر در سال 2020 و پیش از ادغام این مجموعه با PSA در 2021 بود.

 

جمع بندی

این نوشته را به معرفی پرفروش ترین خودروسازان 2020 اختصاص دادیم. در بررسی فعالیت خودروسازان نامدار در سال پر بحرانی که گذشت، دیدیم که برخی از آنها علی رغم مشکلات اقتصادی توانستند آمار فروش نسبتاً بالایی را به ثبت برسانند.

شاید بتوان گفت پدیده سال 2020 کمپانی تویوتا بود که از نظر میزان فروش در سراسر جهان توانست از رقبای قدرتمند اروپایی و آمریکایی خود پیشی بگیرد و در لیست برترین خودروسازان سال بالاتر از نام هایی چون فولکس واگن و فورد بایستد.

از جمله دیگر کمپانی های آسیایی که موفق شدند در این فهرست جایگاه خود را تثبیت کنند می توان به هوندا، نیسان و هیوندای اشاره کرد. در میان خودروسازان اروپایی، فولکس واگن با برندهایی چون آئودی، اشکودا و پورشه باز هم فروش بالایی را در بازارهای جهانی تجربه کرد. به این ترتیب در سالی که گذشت، مجموعه عظیم فولکس واگن با اختلاف بالاتر از دیگر رقبای آلمانی خود، یعنی دایملر و BMW ایستاد.

در سال 2020 خودروسازان آمریکایی هم فروش قابل توجهی را تجربه کردند و فورد برنده بی چون و چرای این رقابت در ایالات متحده بود. جنرال موتورز هم با شورولت و GMC خوش درخشید. در فهرست پرفروش ترین کمپانی های فعال در صنعت خودروسازی نام هایی چون FCA (فیات کرایسلر)، PSA -با محصولاتی مانند پژو، اوپل واکسول و سیتروئن-، گروه خودروسازی رنو، ولوو، تسلا و مزدا هم به چشم می خورد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید