مفقودی پلاک خودرو

مفقودی پلاک خودرو

مفقودی پلاک خودرو یکی از اتفاقات شایعی که ممکن است برای هر خودرویی پیش بیاید مفقود شدن پلاک آن خودرو است. ممکن است زمانی که شما خودروی خود را در کنار یک خیابان پارک کرده اید یا به مهمانی رفته اید، پس از بازگشت متوجه شوید که خودروی شما پلاک ندارد. معمولا اولین چیزی که […]

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

مفقودی پلاک خودرو

یکی از اتفاقات شایعی که ممکن است برای هر خودرویی پیش بیاید مفقود شدن پلاک آن خودرو است. ممکن است زمانی که شما خودروی خود را در کنار یک خیابان پارک کرده اید یا به مهمانی رفته اید، پس از بازگشت متوجه شوید که خودروی شما پلاک ندارد. معمولا اولین چیزی که در این دست مواقع به ذهن افراد می رسد این است که سارقی پلاک یا پلاک های خودروی خود را دزدیده است اما ممکن است لزوما این اتفاق توسط سارقین رخ نداده باشد و در حین حرکت پرچ های پلاک باز شده و پلاک افتاده باشد.

البته اگر هر دو پلاک مفقود شده باشد که قطعا سرقتی صورت گرفته است اما اگر فقط یکی از پلاک ها مفقود شده باشد، می توان احتمال اینکه سرقت نشده باشد را داد. اما در هر صورت، زمانی که با خودروی بدون پلاک خود مواجه شدید، باید یک سری اقدامات انجام دهید که قصد داریم در ادامه مطلب ” مفقودی پلاک خودرو ” این اقدامات را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید در صورت رخ دادن این اتفاق آمادگی لازم را داشته باشید. با ما همراه باشید.

وسایل نقلیه در زندگی روزمره ما نقش مهم و اساسی دارند چرا که بسیاری از امور روزمره ما با استفاده از وسایل نقلیه انجام می شود. در کنار مزایای فراوانی که وسایل نقلیه برای بشر دارند اما متاسفانه در اعمال مجرمانه نقش اساسی دارند و یک پای ثابت این اعمال مجرمانه هستند. خودرو به دلیل اینکه از اجزای گران قیمت بسیاری تشکیل شده است، معمولا گزینه های بسیاری برای سرقت سارقان دارد. مشخصه اصلی خودرو که می توان با استفاده از آن سو استفاده های فراوانی انجام داد، پلاک خودرو است. در دهه های اخیر به دلیل اینکه اعمال مجرمانه آمار بالاتری نسبت به گذشته دارند، آمار سرقت پلاک خودرو نیز داغ تر از گذشته شده است.

سارقین پلاک های سرقت شده را بر روی خودروهای خود نصب می کنند و با استفاده از آنها دست به اعمال مجرمانه دیگری می زنند و پلیس و نیروهای امنیتی را گمراه می کنند. پس از صورت گرفتن عمل مجرمانه نیز انگشت اتهام به سمت مالک واقعی خودرو دراز می گردد. از همین رو اعلام این موضوع که پلاک خودرو به سرقت رفته است بسیار ضرورت دارد.

همان طور که پیش تر نیز گفته شد، چنانچه روزی متوجه شدید پلاک خودروی شما به سرقت رفته یا گم شده است، باید اقداماتی را انجام دهید که در ادامه به تفصیل به این اقدامات خواهیم پرداخت:

اقدامات لازم برای اعلام مفقودی یا سرقت پلاک خودرو

در اولین گام پس از مشاهده اینکه پلاک خودرو مفقود گردیده است، باید سرقت پلاک خودرو به مراجع انتظامی گزارش شود. جزئیات و نحوه اعلام مفقودی به موارد متعددی از جمله مفقودی یک یا دو پلاک و محل زندگی مالک دارد که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت:

اگر در مرکز استان ها زندگی می کنید، مالک خودرو باید به مرکز تعویض پلاک استان خود مراجعه نماید و سرقت پلاک را گزارش کند. در تمامی مراکز تعویض پلاک، غرفه آگاهی وجود دارد که استعلام سرقت پلاک خودرو با اظهارات شفاهی مالک خودرو با استفاده از ثبت کتبی و در قالب یک تعهد نامه صورت می گیرد. پس از انجام این کار، مسئول مربوطه در غرفه آگاهی پلاک مفقودی را ثبت می کند و به اصطلاح آن را وارد لیست سیاه می نماید.

از لحظه ای که پلاک مفقود شده به عنوان پلاک سرقت شده در سیستم راهنمایی رانندگی ثبت می شود، مالک مربوطه دیگر مسئولیتی در قبال اتفاقاتی که برای پلاک خودرو رخ می دهد ندارد که این موضع می تواند خیال مالک را از بابت رخ دادن اعمال مجرمانه با استفاده از پلاک خودرویش راحت کند. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که اگر تنها یکی از پلاک های خودرو مفقود شده باشد، مالک باید پلاک دیگر را تحویل پلیس دهد.

اگر در مراکز استان ها زندگی نمی کنید، در دیگر شهرستان ها قضیه متفاوت است چرا که دفاتر تعویض پلاک شهرستان ها فاقد غرفه آگاهی هستند و زمانی که چنین اتفاقاتی می افتد، مالک باید برای اعلام سرقت پلاک خودرو خود به پلیس آگاهی خود مراجعه کند. البته اگر فقط یکی از پلاک های خودرو مفقود شده باشد ضرورتی ندارد که به پلیس آگاهی مراجعه شود و با مراجعه به یکی از کلانتری ها می توان اعلام مفقودی را انجام داد.

اقدامات مورد نیاز برای دریافت پلاک جدید

امیدواریم تا به اینجای مطلب برای شما مفید بوده باشد. پس از اینکه اعلام مفقودی پلاک یا پلاک های خودرو، انجام گردید، مالک خودرو باید در گام بعدی به دنبال دریافت پلاک جدید برای خودرویش باشد چرا که نمی توان بدون پلاک در سطح شهر تردد نمود و اگر پلیس با چنین صحنه ای مواجه شود قطعا خودرو را متوقف و به پارکینگ منتقل خواهد نمود. همچنین به دلیل اینکه پلاک قبلی وارد لیست سیاه شده است، دیگر نمی توان از آن دوباره استفاده نمود و برای همیشه غیر قابل استفاده شده است. حتی اگر پس از مدتی نیز مالک خودرو آن پلاک را پیدا کند باز هم هیچ وقت نمی تواند از آن پلاک استفاده نماید و پلاک باید در اسرع وقت به پلیس تحویل شود تا مراحل امحای آن انجام گیرد.

مراحل دریافت پلاک جدید برای خودرویی که پلاکش پیش تر مفقود گردیده، دقیقا مانند مراحل دریافت پلاک برای یک خودروی جدید است. یعنی تفاوتی بین خودرویی که پلاکش مفقود شده یا به سرقت رفته با خودروی معمولی وجود ندارد و تنها مدارک مفقودی باید ضمیمه مدارک لازم برای صدور پلاک گردد.

برای این منظور مالک خودرو یعنی همان فردی که مدارک شناسایی خودرو به نام اوست باید در حالی که اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، برگ سبز، کارت شناسایی و معاینه فنی خودرو را در اختیار دارد به مراکز تعویض پلاک مراجعه نماید. همان طور که مستحضر هستید در هر شهری که ساکن باشید برای اینکه بتوانید پلاک آن منطقه را دریافت کنید باید مدارک احراز محل سکونت خود را به همراه داشته باشید و در کنار دیگر مدارک به مسئول مربوطه در مرکز تعویض پلاک تحویل دهید.

پس از اینکه روال عادی و امور اداری مربوط به تعویض پلاک خودرو ها در مراکز تعویض پلاک انجام و خودرو توسط کارشناسان فنی پلیس راهنمایی و رانندگی بازدید گردید، توسط این افراد اصالت خودرو تایید یا رد می شود. برای تایید اصالت خودرو باید شماره موتور، شماره شاسی و رنگ بدنه کاملا با آنچه در مدارک خودرو درج گردیده هم خوانی داشته باشد. پس از اینکه اصالت خودرو مورد تایید قرار گرفت، شماره پلاک جدید برای خودرو صادر می شود و در اختیار وی قرار می گیرد. کارت خودرو نیز با توجه به اطلاعات مالک خودرو صادر گردیده و به آدرس ملکی او ارسال می شود.

جمع بندی

در پایان و برای جمع بندی این مطلب مروری بر مطالب گفته شده خواهیم داشت. زمانی که ملاحظه نمودید پلاک یا پلاک های خودروی شما مفقود شده یا به سرقت رفته است باید سریعا به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و در غرفه آگاهی مفقود شدن پلاک خود را گزارش کنید. اگر فکر می کنید که مفقودی پلاک و گرفتن پلاک جدید زمان فراوانی می گیرد و شما بسیار درگیر آن خواهید شد دقیقا در اشتباه هستید چرا که این کار پروسه زمان بری ندارد و شبیه به دریافت پلاک جدید برای خودروی جدید است.

بنابراین بهتر است در صورت مفقودی هرچه سریع تر موضوع مفقودی پلاک گزارش و مراحل دریافت پلاک جدید آغاز گردد. همچنین اگر یکی از پلاک ها مفقود گشته زمانی که به مرکز تعویض پلاک برای گزارش نمودن مفقودی مراجعه می کنید، پلاک دیگر را نیز همراه داشته باشید تا برای امحا به پلیس تحویل دهید. توصیه ما این است که مفقودی را هر چه سریع تر به پلیس اعلام کنید تا در سریع ترین زمان ممکن جلوی سو استفاده های احتمالی و ارتکاب اعمال مجرمانه گرفته شود و به عبارت دیگر مسئولیت اتفاقاتی که خودرو با آن پلاک مرتکب می شود، از شما سلب شود.

اگر مطالعه مطلب ” مفقودی پلاک خودرو ” برای شما مفید واقع گردید با دیگر مطالب ما نیز همراه باشید.

 

تگ ها: برچسب‌ها
مقایسه هیوندای سوناتا و کیا اپتیما 2017
خلافی خودرو چیست؟
دلایل ترکیدن باتری خودرو
رنگ های مختلف پلاک‌ خودروها
برق دزدی ماشین
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران