خانه » مقایسه خودرو hyundai sonata 2017 و kia optima 2017
مقایسه خودرو hyundai sonata 2017 و kia optima 2017

مقایسه خودرو hyundai sonata 2017 و kia optima 2017

توسط مهدی عابدی

با سلام خدمت مخاطبین محترم Auto360 با یک مطلب مقایسه ای دیگر در خدمت شما هستیم. این بار نوبت به مقایسه خودرو Hyundai Sonata 2017 و Kia Optima 2017  رسیده است. مقایسه ای که برای بسیاری جذاب است چرا که این دو سدان در یک کلاس قرار دارند و رقبای دیرینه یکدیگر محسوب می شوند. دو خودروی هیوندای سوناتا و کیا اپتیما، خودروهایی هستند که توانسته اند سهم قابل قبولی از بازار خودروی ایران را به خود اختصاص دهند. مقایسه کردن این دو سدان از آن دست مقایسه هایی است که از نظر کارشناسان دشوار است و بر خلاف تفکر بسیاری اصلا آسان نیست. در یک سوی این میدان سوناتا با کارنامه ای درخشان و در سوی دیگر، کیا اپتیمای پر طرفدار قرار دارد که به لطف ظاهر جذاب و تکنولوژی بالایی که دارد توانسته توجهات بسیاری را به سوی خود جلب کند. در ادامه مطلب مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 با ما همراه باشید تا به مقایسه این دو خودرو بپردازیم.

مقایسه این دو خودرو را با معرفی هیوندای سوناتا آغاز می کنیم. هیوندای سوناتا اولین بار در سال 1985 میلادی توسط هیوندای معرفی گردید. در آن زمان که هیوندای، سوناتا را تولید می نمود، این سدان ها بازار داغی نداشتند و هیوندای با هدف ورود به بازار آمریکا این خودرو را در خط تولید خود قرار داد و موفق هم شد. سوناتا توانست هیوندای را پس از ورود به بازار، موفق و سربلند کند. ما قرار است در این مطلب، نسل هفتم این خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. در سوی دیگر این مقایسه کیا اپتیما قرار دارد که از سال 2000 به بعد توسط کیا تولید و عرضه گردید. نسل سوم کیا اپتیما TF یکی از پر فروش ترین سدان های بازار ایران است و استقبال چشمگیر مشتریان ایرانی از این خودرو مزید بر علت شد تا نسل چهارم آن یعنی JF نیز وارد ایران شده و فروش خوبی را نیز تجربه نماید.

مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 از لحاظ طراحی

طراحی ظاهری همیشه اولین موردی است که در مورد خودرو ها دیده می شود و برای بسیاری، ظاهر خودرو عاملی مهم برای خرید است. برای این دست افراد اهمیتی ندارد که یک خودرو چند اسب بخار قدرت دارد یا این که شتاب صفر تا صدش چقدر است. در مقابل آنها معتقدند که باید با نگاه کردن به خودرو از ظاهر آن لذت برد. اگر بخواهیم دو خودرو را از نظر ظاهری بررسی کنیم، هر دو خودرو، خودروهای بسیار زیبایی هستند. نسل هفتم هیوندای سوناتا از زبان جدیدی در طراحی بهره برده، طوری که با نگاه به نمای پشتی این خودرو شاهد طراحی جسورانه هستیم. چراغ های کشیده پشت سوناتا شباهت زیادی بین آن و بنز CLS w218 ایجاد نموده. سوناتای نسل 7 که با کد اتاق LF شناخته می شود، به عقیده بسیاری پیرمردی است که یک لباس جوان پسند و اسپرت بر تن کرده. جسارت در طراحی این خودرو در بخش های دیگر نیز قابل مشاهده است، از دی لایت ها گرفته تا کاپوت بلند و جلوپنجره کرومی.

اما در آن سوی میدان، طراحان کیا تصمیم گرفتند تا همان ظاهر پر فروش را با کمی تغییر به عنوان نسل جدید اپتیما معرفی کنند. نسل چهارم اپتیما که با کد JF شناخته می شود توانست با طراحی جذاب و البته خشن خود، فروش بهتری نسبت به هیوندای سوناتا در بازار ایران داشته باشد. در نگاه کلی تر می توان گفت که کیا برای این نسل از اپتیما طراحی ساده تری نسبت به هیوندای سوناتا در نظر گرفته. به طور مثال اگر نیم نگاهی به اپتیما داشته باشید به آسانی در خواهید یافت که در طراحی این خودرو از خطوط شکسته خبری نیست.

در کل اگر طراحی متفاوتی را میخواهید پیشنهاد ما به شما سوناتا است و اگر به دنبال جلب توجه هستید بی شک ما اپتیما را به شما پیشنهاد خواهیم نمود.

مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 از لحاظ مشخصات فنی

مقایسه خودرو hyundai sonata 2017 و kia optima 2017

اما نوبت به بخش اصلی و با اهمیت خودروها یعنی مشخصات فنی می رسد. در میان افرادی که ماشین باز هستند همیشه بحث موتور، بحث داغ و همیشگی است. در این بخش از مقایسه باید خدمت شما عرض کنیم که مقایسه چندانی در کار نیست چرا که این دو خودرو از یک پلتفرم و موتور مشترک برای ساخت این دو محصول استفاده نموده اند.

هر دوی این خودروها از پیشرانه 2400 سی سی بهره می برند اما تفاوت این دو خودرو در ECUهای آنهاست. اپتیما می تواند 172 اسب بخار و سوناتا نیز می تواند 171 اسب بخار قدرت تولید کند. اپتیما دارای وزن 1528 کیلوگرمی و سوناتا 1585 کیلوگرمی است. عملکرد فنی این دو خودرو در اکثر موارد شبیه یکدیگر است به همین دلیل بصورت قاطع نمی توان گفت کدام بهتر یا برتر است.

 

مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 از لحاظ امکانات رفاهی

در ادامه این مطلب قصد داریم، هیوندای سوناتا 2017 و کیا اپتیما 2017 را با یکدیگر مقایسه کنیم. تا چندی پیش که خودروسازان آلمانی بر بازارهای خودرو حکومت می نمودند، سعی داشتند تا امکانات را بر اساس کلاس خودرو دسته بندی کنند. اما این قانون به سرعت زیرپا گذاشته شد و خودروسازان کره ای تلاش نمودند تا هر چه در چنته دارند ارائه کنند و فروش خود را افزایش دهند. به همین دلیل است که خودروهای میان رده ای را می بینیم که از آپشن های فوق العاده ای بهره مند هستند.

چنانچه در مقایسه فنی این دو خودرو بررسی شد، این دو خودرو بسیار به هم نزدیک بودند. در مقایسه آپشن ها نیز همین طور است و این دو خودرو بسیار به هم نزدیک هستند اما تفاوت هایی دارند که از جمله این موارد می توان به آپشن های اسپرت کیا اپتیما اشاره نمود.

کیا اپتیما از سیستم صوتی مجهز به 10 اسپیکر به همراه یک ساب ووفر بهره می برد که ساخت شرکت هارمن کاردن است. همچنین در پشت فرمان این خودرو بر خلاف سوناتا شیفترهای دنده را می بینیم که حس رانندگی اسپرت را به راننده القا می کند. همچنین نمونه های فول وارداتی اپتیما  JF آپشن های جذاب دیگری نیز دارند که از جمله آن ها می توان به کروز کنترل تطبیق پذیر، رادار نقطه کور، رادار تغییر لاین، رادار جلوگیری از تصادف در جلو و عقب خودرو اشاره نمود. این در حالی است که سوناتا LF در نسخه های وارداتی تنها از رادار نقطه کور بهره می برد.

نکته ای که در مورد این دو خودرو وجود دارد این است که امکانات یاد شده در فول ترین حالت ممکن سوناتا و اپتیما وجود داشته و آپشن های خودروهای شرکتی و وارداتی نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

اگر بخواهیم دیگر آپشن های این دو خودرو را برای شما نام ببریم می توانیم به رینگ های 18 اینچی، تهویه مطبوع اتوماتیک، صندلی های برق سرنشینان جلو، گرم کن و سرد کن صندلی های جلو، شیشه دودی عقب، شیشه بالابرهای آنتی ترپ جلو، سنسورهای جلو و عقب، سنسور باد تایر، سیستم کنترل کشش، سیستم کنترل پایداری و ایستایی و دیگر موارد این چنینی اشاره نمود.

اگر بخواهیم یکی از این دو خودرو را برنده بخش مقایسه امکانات رفاهی معرفی کنیم، می توان گفت کیا اپتیما 2017 عملکرد بهتری داشته است. علاوه بر داشتن امکانات بیشتر، متریال به کار رفته در کیا اپتیما مرغوب تر از سوناتا است. در بخش بعدی به مقایسه ایمنی این دو خودرو خواهیم پرداخت.

مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 از لحاظ ایمنی

مقایسه خودرو hyundai sonata 2017 و kia optima 2017

اگر بخواهیم در این بخش نیز به بررسی این دو بپردازیم نکته ای که قابل توجه است، مجددا تشابه بالای این دو خودرو به یکدیگر است. هر دوی این خودروها در تست ایمنی یوروانکپ موفق به دریافت 5 ستاره ایمنی شده اند. در واقع این دو خودروساز به همگان ثابت نموده اند که خودروهای ایمن تولید می کنند که در مورد سوناتا و اپتیما نیز به همین شکل است. از جمله تجهیزات ایمنی این دو خودرو می توان به ورود بدون کلید، قفل مرکزی، کمربندهای ایمنی برای همه سرنشینان، 7 عددایربگ، سیستم های ترمز ABS، EBD، ESP، TCS و ASR اشاره نمود.

 

 

 

مقایسه خودرو Hyundai sonata 2017 و Kia optima 2017 از لحاظ تجربه رانندگی

در نهایت نوبت به تجربه رانندگی این دو خودرو می رسد. در ابتدا نوبت به بررسی رانندگی سوناتا می رسد. زمانی که پشت فرمان سوناتا می نشینید، حس می کنید با یک خودروی سالخورده رانندگی می کنید. شاید بر روی کاغذ شتاب هر دو خودرو برابر باشد اما در تست های واقعی سوناتا شتاب شگفت انگیزی را به شما ارائه نمی دهد. اما در نقطه مقابل، کیا اپتیما حس رانندگی اسپرت و جوان پسند را به شما القا می کند و شیفتر های پست فرمان نیز بر این حس افزوده اند. البته سوناتا تلاش کرده تا با سه حالت رانندگی اسپرت، اکونومیک و معمولی کمی جوان پسند ظاهر شود، اما نباید توقع تفاوت بسیار زیادی از این سه حالت داشته باشید.

در بخش هندلینگ، سوناتا ضربات و فشار های وارده را بهتر دفع می کند و کمترین موردی در داخل کابین حس می شود. اما اپتیما در بخش سیستم تعلیق ضعیف تر عمل می کند و به عبارت عامیانه کمی سفت تر است که البته بسیاری این موضوع را به ذات اسپرت این خودرو و هدف کیا از ساخت این خودرو نسبت می دهند. با تغییر حالت رانندگی اپتیما به حالت اسپرت خواهید دید که فرمان سفت تر شده و راندمان سیستم موتور و گیربگس بالاتر می رود که همین موضوع بر لذت رانندگی آن می افزاید.

اپتیما همچنین از فرمان جذاب تری بهره می برد و سیستم موتوری آن هماهنگی بسیار بالاتری دارد.

کلام آخر

در انتهای این مقایسه جذاب باید گفت که تفاوت های میان این دو خودرو بسیار کم است و به سختی می توان پیروز این میدان را معرفی نمود. در چنین مواردی سلیقه و حسی که خریدار از رانندگی می خواهد، نکات مهم هستند. چنانچه به دنبال یک سدان نرم، بی صدا و جادار هستید، سوناتا LF گزینه بسیار مناسبی برای شماست اما اگر امکانات جذاب تر و رانندگی اسپرت تر می خواهید، کیا اپتیما گزینه بهتری خواهد بود.

اگر به این دست مطالب مقایسه ای علاقمند هستید، توصیه می کنیم با دیگر مقالات این چنینی که در وب سایت Auto360 موجود است، نیز همراه باشید.

 

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید