مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو

مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو

مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
نبودی انرژی برقی کافی برای جرقه زنی و سوخت رسانی در پیشرانه
روشن نمودن و به کار انداختن یک موتور احتراقی که اکثر خودروها نیز در همین گروه جای می گیرند، اگر وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، پیشرانه خودرو خاموش شده و خودروی روشن به طور ناگهانی متوقف خواهد شد.
کمبود یا نبود سوخت کافی در موتور
موتورهایی که به موتورهای احتراقی معروف هستند، برای اینکه بتوانند به حرکت در بیایند به خوراک مورد نیاز خود احتیاج دارند تا بتوانند انرژی لازم را برای حرکت بدست بیاورند.
بنابراین یکی از مهم ترین دلایل خاموش شدن خودروی در حال حرکت، کمبود سوخت و خوراک مورد نیاز پیشرانه است.
تامین نشدن هوای مورد نیاز موتور
موتورهای احتراقی به عوامل متعددی نیاز دارند تا بتوانند احتراق مورد نظر را ایجاد نموده و این احتراق را تبدیل به انرژی برای حرکت نمودن خودرو بکنند. یکی از مهم ترین این عوامل، هوا یا اکسیژن است که در صورتی که به موقع و به میزان مورد نیاز تامین نشود، مفهوم سوختن زیر سوال می رود و خودرو از حرکت باز می ایستد.
خرابی ایسیو خودرو
ای سی یو که به عنوان واحد کنترل الکترونیکی خودرو شناخته می شود، در واقع مغز خودروهای انژکتوری است و تمامی سنسورهای خودرو از جمله سنسورهایی که در بخش سوخت رسانی فعالیت می کنند
خرابی سنسور اکسیژن
سنسور اکسیژن خودرو یکی از مهم ترین بخش های سیستم سوخت رسانی است که وظیفه دارد گازهای خروجی از خودرو را مورد تجزیه تحلیل قرار دهد و اطلاعاتی را که بدست می آورد به ECU منتقل کند تا میزان پاشش سوخت خودرو توسط این قطعه تنظیم شود.
مشکل دار شدن یا سوختن پمپ بنزین خودرو
یکی از مشکلات شایعی که برای اکثر خودروها پیش می آید سوختن پمپ بنزین است. پمپ بنزین یکی از مهم ترین قطعات فعال در سیستم سوخت رسانی است که وظیفه دارد سوخت را از باک خودرو به محفظه سیلندر خودرو انتقال دهد. اگر این بخش از مدار خارج شود، سوخت به درون موتور خودرو راه نمی یابد و خودرو ناگهان خاموش می شود.
جمع بندی
در صورتی که موتور خودرو در حال حرکت خاموش شد، اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که در کمال خونسردی خودرو خود را به سمت راست هدایت کنید و در محلی امن متوقف کنید. سپس با استفاده از چک نمودن موارد احتمالی و سناریوهای موجود، ایراد موجود در خاموش شدن خودرو را پیدا نمائید.

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

خاموش شدن خودرو در حین حرکت یا پس از استارت زدن است. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که همه این دلایل می توانند ناشی از وجود یک ایراد در سیستم موتوری یا برقی خودرو باشند.
در ادامه مطلب ” مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو ” با ما همراه باشید

مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
با سلام با یک مطلب آموزشی دیگر در حوزه خودرو در خدمت شما هستیم. یکی از مشکلات شایعی که برای اکثر خودروها پیش آمده و قطعا همه ما نیز تجربه آن را نیز داشته ایم، خاموش شدن خودرو در حین حرکت یا پس از استارت زدن است. این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که همه این دلایل می توانند ناشی از وجود یک ایراد در سیستم موتوری یا برقی خودرو باشند. البته همیشه هم این موضوع یک اتفاق مهم نیست و می تواند تنها به دلیل جدا شدن یک سوکت یا موارد این چنینی پیش آمده باشد. در ادامه مطلب ” مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو ” با ما همراه باشید تا تمامی دلایلی که ممکن است خودرو شما بنا بر آن دلایل خاموش شود را مورد بررسی قرار دهیم.
همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، خاموش شدن خودرو یکی از شایع ترین و البته دردسر ساز ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای یک خودرو بیفتد. این موضوع می تواند دلایلی بسیار ساده و یا بسیار جدی داشته باشد. دلایل جدی خاموش شدن خودرو عموما به شرح زیر هستند:
نبودی انرژی برقی کافی برای جرقه زنی و سوخت رسانی در پیشرانه
روشن نمودن و به کار انداختن یک موتور احتراقی که اکثر خودروها نیز در همین گروه جای می گیرند، نیازمند انرژی الکتریکی است و این انرژی الکتریکی توسط مجموعه ای از دستگاه ها در خودروها تامین می شود. ارسال جریان الکتریسیته را بخش های برقی خودر مانند، استارت، شمع ها، کوئل، دینام و دیگر موارد بر عهده دارند که اگر هر کدام از بخش های یاد شده وظیفه خود را به خوبی انجام ندهند، پیشرانه خودرو خاموش شده و خودروی روشن به طور ناگهانی متوقف خواهد شد.
کمبود یا نبود سوخت کافی در موتور
موتورهایی که به موتورهای احتراقی معروف هستند، برای اینکه بتوانند به حرکت در بیایند به خوراک مورد نیاز خود احتیاج دارند تا بتوانند انرژی لازم را برای حرکت بدست بیاورند. پر واضح است که خوراک یک پیشرانه درون سوز آب و دیگر خوراک موجود در طبیعت نیست و سوخت فسیلی خوراک آن است که این خودروها بدان نیاز دارند. در صورتی که در زمان مورد نظر به مقدار کافی از این سوخت در باک خودرو موجود نباشد و این سوخت به موتور نرسد موتور از کار می افتد و دیگر نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد. بنابراین یکی از مهم ترین دلایل خاموش شدن خودروی در حال حرکت، کمبود سوخت و خوراک مورد نیاز پیشرانه است. بدیهی است که در خودروهای برقی که خوراک و انرژی مورد نیاز برای حرکت از باطری ها تامین می شود، در صورت به اتمام رسیدن شارژ باطری خودروی برقی از حرکت باز می ایستد و نمی تواند به حرکت خود ادامه دهد.
تامین نشدن هوای مورد نیاز موتور
از همان روزهای اول تحصیل همه ما به ما آموزش داده شده است که هر ماده ای که بخواهد بسوزد به هوا نیاز دارد و بدون هوا احتراق صورت نمی گیرد. موتورهای احتراقی به عوامل متعددی نیاز دارند تا بتوانند احتراق مورد نظر را ایجاد نموده و این احتراق را تبدیل به انرژی برای حرکت نمودن خودرو بکنند. یکی از مهم ترین این عوامل، هوا یا اکسیژن است که در صورتی که به موقع و به میزان مورد نیاز تامین نشود، مفهوم سوختن زیر سوال می رود و خودرو از حرکت باز می ایستد. پس یکی از مهم ترین عواملی که ممکن است باعث از حرکت ایستادن خودرو شود، کمبود یا نبود هواست.
تامین هوای مورد نیاز پیشرانه یکی از اصولی ترین و بنیادی ترین نیازها جهت کارکرد خودروهای احتراقی درون سوز است، بنابراین هر زمان خودروی شما خاموش شد می توانید یکی از سناریوهای احتمالی نرسیدن هوا به موتور را در نظر بگیرید و دلایل آن را مورد بررسی قرار دهید.
همان طور که پیش تر نیز توضیح داده شد، دلایل خاموش شدن خودروها می تواند جزئی یا کلی باشد که 3 مورد از دلایل اصلی خاموش شدن خودرو توضیح داده شد و این بار نوبت به دلایل جزئی یا به اصطلاح فرعی خاموش شدن خودروهاست.
خرابی ایسیو خودرو
ای سی یو که به عنوان واحد کنترل الکترونیکی خودرو شناخته می شود، در واقع مغز خودروهای انژکتوری است و تمامی سنسورهای خودرو از جمله سنسورهایی که در بخش سوخت رسانی فعالیت می کنند، انژکتورها و دیگر متعلقات این بخش، همگی بر اساس فرمان هایی که از سوی ECU صادر می شود فعال می گردند و موتور خودر را روشن نموده و روشن نگه می دارند. چنانچه دستورات لازم از سوی ای سی یو صادر نشود و به عبارت دیگر مرکز فرماندهی خودرو فرمانی صادر نکند یا فرمان های ناقص اعلام کند، تمامی زیر مجموعه های این خودرو از کار می افتند و خودرو پس از مدتی کوتاه خاموش خواهد شد. پس یکی از سناریوهای احتمالی برای پیدا نمودن دلیل خاموش شدن خودرو می تواند خرابی ECU باشد.
خرابی سنسور اکسیژن
سنسور اکسیژن خودرو یکی از مهم ترین بخش های سیستم سوخت رسانی است که وظیفه دارد گازهای خروجی از خودرو را مورد تجزیه تحلیل قرار دهد و اطلاعاتی را که بدست می آورد به ECU منتقل کند تا میزان پاشش سوخت خودرو توسط این قطعه تنظیم شود. اگر این قطعه مهم خراب شود، فرمان های اشتباه به ECU منتقل می شود که باعث می گردد فرمان های صادره از ای سی یو نیز اشتباه صادر شود و خودرو دریابد که دستورات صادره اشتباه است و ناگهان خاموش شود. بنابراین یکی از دلایل خاموش شدن خودرو می تواند خرابی سنسور اکسیژن باشد که می توان با زدن دستگاه دیاگ این ایراد را پیدا و رفع نمود.
مشکل دار شدن یا سوختن پمپ بنزین خودرو
یکی از مشکلات شایعی که برای اکثر خودروها پیش می آید سوختن پمپ بنزین است. پمپ بنزین یکی از مهم ترین قطعات فعال در سیستم سوخت رسانی است که وظیفه دارد سوخت را از باک خودرو به محفظه سیلندر خودرو انتقال دهد. اگر این بخش از مدار خارج شود، سوخت به درون موتور خودرو راه نمی یابد و خودرو ناگهان خاموش می شود. این قطعه عموما طول عمری دارد و به دلیل کارکرد طولانی مدت از کار افتاده و به تعویض نیاز خواهد داشت.
گاهی اوقات اما این بخش از خودرو از کار می افتد اما دلیلش خرابی آن نیست چرا که ممکن است به دلیل در آمدن یک فیوز از جا، سوختن آن و همین طور خرابی سوکت آن یا رله پمپ بنزین اتفاق بیفند. بنابراین اگر خودروی شما زمانی که روشن است ناگهان خاموش شد یکی از سناریوهای احتمالی می تواند خراب شدن پمپ بنزین یا متعلقات آن باشد.
خرابی دینام خودرو
همان طور که می دانیم دینام یکی از مهم ترین قطعات موجود در سیستم برق رسانی خودروهاست که در سمت یک ژنراتور وظیفه تامین برق خودرو و شارژ باتری را بر عهده دارد. اگر دینام خودرو کار نکند یا به هر دلیلی از کار بیفتد برق اتومبیل به طور کامل قطع می شود و این موضوع باعث خاموشی موتور خودرو خواهد شد. بنابراین یکی از دلایلی که می تواند باعث خاموش شدن خودرو شود، خراب شدن دینام یا از کار افتادن متعلقات آن است. به طور مثال اگر تسمه دینام گشاد کرده یا پاره شده باشد، به دلیل عدم تامین نیروی محرکه، این قطعه از کار می افتد و نمی تواند برق مورد نیاز خودرو را تامین کند که در نهایت خاموشی خودرو را به دنبال خواهد داشت.
خراب شدن رله دوبل
رله دوبل قطعه ای است که وظیفه توزیع نمودن انرژی الکتریکی به سنسورها و عملگرها را دارد. اگر هر گونه اتصال یا نوسان برقی در مدار خودرو وجود داشته باشد رله دوبل آسیب می بیند و در نتیجه نمی تواند برق را به درستی در میان بخش های حیاتی خودرو از جمله سیستم سوخت رسانی، انژکتورها و بقیه قطعات توزیع کند و در نهایت به دلیل اینکه این قطعات، انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را دریافت ننموده اند، موتور خودرو خاموش خواهد شد. هر زمان رله دوبل خودرو دچار مشکل شود، چراغ چک سریعا روشن می شود و پیام خرابی این قطعه را به شما می دهد.
وجود ایراد در استپر موتور یا دریچه گاز خودرو
اگر به هر دلیلی دریچه برقی گاز خودرو دچار مشکل شود، ورود هوا به داخل موتور خودرو دچار مشکل می شود و همین موضوع باعث می شود موتور خودرو خاموش شود. در خودروهای انژکتوری سیستم دیگری به نام استپر موتور وجود دارد که زمانی که پای رانده از روی پدال گاز برداشته می شود، وظیفه دارد هوای مورد نیاز احتراق را تامین کند. بنابراین اگر هر کدام از این دو قطعه مهم دچار مشکل شوند، ورود هوا به داخل موتور درون سوز با مشکل مواجه می شود و بنابراین موتور از کار خواهد افتاد.
جمع بندی
در صورتی که موتور خودرو در حال حرکت خاموش شد، اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که در کمال خونسردی خودرو خود را به سمت راست هدایت کنید و در محلی امن متوقف کنید. سپس با استفاده از چک نمودن موارد احتمالی و سناریوهای موجود، ایراد موجود در خاموش شدن خودرو را پیدا نمائید. در گام اول با چک کردن مواردی چون، سوکت های حسگرهای دور موتور، سوکت کوئل، سوکت پمپ بنزین و یا چک نمودن فیوز ها از جمله فیوز پمپ بنزین و دیگر موارد این چنینی شروع به پیدا نمودن ایراد موجود در خودرو بنمائید. اگر با چک نمودن موارد فوق ایراد موجود در خاموش شدن خودرو رفع نشد، نیاز است تا با یک مکانیک یا امداد خودرو تماس بگیرید تا مشکل شما را مرتفع سازند. اگر مطالعه این مطلب برای شما مفید بود، با دیگر مطلب آموزشی ما نیز همراه باشید.

تگ ها: برچسب‌ها
مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی
پوشش نانو سرامیک بدنه خودرو