خانه » نکات فنی درباره خرید و فروش خودرو های هیوندای در ایران

نکات فنی درباره خرید و فروش خودرو های هیوندای در ایران

توسط پرنوش اردویی

خرید و فروش خودروهای هیوندای سوناتا، هیوندای آزرا، هیوندای سانتافه، هیوندای توسان و هیوندای اکسنت و نکات فنی درباره خرید و فروش خودرو های هیوندای در ایران

با توجه به نوسانات نرخ ارز در کشورمان و تغییرات قیمتی که در سالهای اخیر به همین دلیل در بازار خودرو کشور رخ داده است، خرید خودرو صفر کیلومتر بسیار سخت تر از گذشته شده و همین موضوع باعث گردیده تا خریداران به سمت خرید خودروهای دست دوم سوق داده شوند. اما خرید خودرو دست دوم از گذشته تا به امروز بسیار نگران کننده بوده و خریداران کمتر تمایل به خرید خودرو دست دوم دارند زیرا از پیشینه کارکرد این دست خودروها خبر ندارند و همین موضوع یک مانع بزرگ برای آنها برای خرید خودرو دست دوم بوده است. یکی دیگر از مواردی نیز که مانع خرید خودروهای دست دوم توسط مردم بوده است، کلاهبردارانی است که در این بازار مشغول به فعالیت هستند که گرچه تعداد بسیار اندکی دارند اما ممکن است که در زمان خرید خودرو دست دوم به دلیل اقبال بد با یکی از آنها معامله کنید و ضرر بزرگی را در آینده متحمل شوید. اما خوب با توجه وضعیت کنونی کشور، خرید خودرو دست دوم با رعایت نهایت دقت، می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد. حال که صحبت از خودروهای دست دوم به میان آمد، یکی از بهترین گزینه هایی که می تواند جلوی روی هموطنان باشد، خودروهای دست دوم هیوندای است. خودروهایی مانند هیوندای سوناتا، هیوندای آزرا، هیوندای سانتافه، هیوندای توسان و هیوندای اکسنت. در ادامه مطلب ” نکات فنی درباره خرید و فروش خودرو های هیوندای در ایران ” با ما همراه باشید تا شما را کمی بیشتر با این خودروها آشنا سازیم و کمکی بکنیم تا شما بتوانید خودرو دست دوم ایده آل خود را تهیه کنید.
بررسی نکات فنی خودرو دست دوم هیوندای
پر واضح است که هر فردی که قصد خرید خودروی دست دوم دارد، نگران مسائل فنی خودرویی باشد که قصد خرید آن را نموده است چراکه همانطور که گفته شد خرید خودروی دست دوم در کنار مزایایی که می تواند داشته باشد، خطرات خاص خودش را نیز دارد. زمانی که فردی برای خرید خودروی دست دوم مراجعه می کند، خودروهایی که امکان خرید دارند، عموما از سوی فروشنده سالم معرفی معرفی می شوند، اما واقعیت چنین نیست و حداقل نیمی از این خودروها دچار مشکلات فنی در بدنه، موتور و یا هردو هستند.
دقت به رنگ خودرو دست دوم هیوندای
یکی از نکات مهمی که همه خریداران در زمان خرید خودرو می بایست نسبت به آن حساس شوند، بدنه خودرو و رنگ آن است. بسیاری از اوقات از دیگران می شنویم که نسبت به رنگ خودرو حساس نباشید و بیشتر به مسائل فنی آن دقت کنید، اما توصیه ما این است که از این موضوع چشم پوشی نکنید و بدانید که درصد بالایی از خودروهایی که برای فروش گذاشته می شوند در قسمت های مختلف از جمله گلگیر، سقف، کاپوت، درب صندوق و دیگر نقاط بدنه، رنگ شدگی دارند.
خودروهای هیوندای به دلیل کیفیت بالایی که در ساخت دارند، خودروهایی کاملا قابل اعتماد هستند و می توان به تک تک قطعات آنها حتی پس از چند صد هزار کیلومتر نیز اطمینان نمود. به طور مثال خودرو هیوندای سوناتا یکی از بهترین و پر فروش ترین خودروهای کمپانی سوناتا است که می تواند سالها به عنوان یک خودرو قابل اعتماد به شما سرویس بدهد و نیازهای شما را کاملا برطرف نماید.
رنگ بدنه نیز یکی از مواردی است که در خودروهای هیوندای از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و اگر رنگ شدگی در خودروی دست دوم هیوندای مورد نظر شما وجود نداشته باشد، می توانید برای یک عمر از سالم ماندن و زیبایی رنگ این خودرو خود اطمینان داشته باشید. اما زمانی که بخشی از بدنه یک خودرو دست دوم هیوندای دچار رنگ شدگی باشد، باید نسبت به آن نگران شد و دقت بالایی را در بررسی آن به خرج داد.
با توجه یه اینکه در شهرهای بزرگ تردد خودروها بسیار است، امکان تصادف نیز درصد بالایی دارد و تصادف های کوچک در بخش های گلگیر و سپر و دیگر نقاط نه چندان حساس، تقریبا امری بدیهی است و می توان از رنگ شدگی این نقاط چشم پوشی کرد. اما زمانی که قصد خرید خودرو دست دوم هیوندای را دارید و این خودرو در نقاط حساسی چون کاپوت و سقف ها دچار رنگ شدگی است، نسبت به آن بیشتر حساس شوید چراکه یک نقطه رنگ شدگی که ممکن است در نقاط یاد شده این دست خودروها وجود داشته باشد، می تواند گاها تا صدها میلیون تومان از قیمت خودروها بکاهد.
بررسی آسیب به بدنه و شاسی در خودروهای دست دوم هیوندای
یکی از مهم ترین مواردی که در خرید خودرو دست دوم هیوندای شرط است و حتما می بایست مورد بررسی قرار گیرد، آسیب به شاسی خودرو است. از آنجایی که خودروهایی مانند هیوندای سانتافه و هیوندای توسان از استادارد ایمنی بالایی برخوردارند، شاسی این خودروها بسیار قوی طراحی شده و با تصادف های جزئی و کوچک شاسی خودروی هیوندای شما آسیب نخواهد دید، اما توصیه این است که در زمان خرید به این بخش خودرو توجه ویژه ای داشته باشید.
زمانی که قصد خرید خودرو دست دوم از خانواده هیوندای را دارید حتما آسیب هایی از قبیل ترک خوردگی، پوسیدگی، فرورفتگی در بدنه و در نهایت از همه مهم تر آسیب موجود در شاسی خودرو را بررسی کنید.
آسیب به شاسی خودروهای هیوندای فقط در ضربات شدید و تصادف های سنگین رخ می دهد که این موضوع تاثیر بسیار بسیار بالایی بر قیمت آن خودرو دارد چرا که آسیب در این نقطه می تواند باعث خارج شدن خودرو از فرم استاندارد اولیه گردد که در نهایت حتی پس از با کیفیت ترین تعمیرات هم مشکلات بسیاری خواهد داشت که از جمله آن می توان به تغییر زاویه چرخ ها، لاستیک سابی و پایین آمدن توان خروجی خودرو اشاره نمود.
بررسی مشکلات فنی در خودروهای دست دوم هیوندای
از رنگ بدنه و موارد این چنینی که بگذریم، مشخصات فنی خودرو دست دوم هیوندای از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است چرا که با توجه به افزایش چشمگیر قیمت ها هزینه تعمیرات نیز بسیار بالاتر رفته و اگر خودروی دست دومی که خریداری می کنید، دچار مشکلات فنی باشد، قطعا هزینه های ثانویه سنگینی برای شما خواهد داشت، بنابراین حتما باید نسبت به مسائل فنی خودروی دست دوم هیوندای دقت بالایی داشته باشید.
به طور مثال اگر قصد خرید خودروی هیوندای سانتافه دست دوم را دارید، یکی از مهم ترین مواردی که می بایست مورد توجه قرار دهید، گیربکس خودرو است. اکثر خودروهای هیوندای موجود در کشور با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه می شوند، بنابراین در زمان خرید خودرو دست دوم هیوندای باید از سلامت گیربکس خودرو اطمینان حاصل نمائید. گیربکس خودروهای دست دوم هیوندای از جمله هیوندای اکسنت می بایست به طور منظم مورد بررسی قرار بگیرد و سرویس های دوره ای آن انجام گردد چرا که در صورت عدم انجام این سرویس ها، گیربکس خودروهای هیوندای دچار مشکلات اساسی خواهند شد که از جمله آن می توان به تقه زدن گیربکس اشاره نمود.
از موارد دیگری که در زمان خرید این دست خودرو ها باید مورد بررسی قرار دهید، عملکرد سیستم تعلیق و ترمز خودرو می باشد. قبل از خرید، حتما ترمز های جلو و همین طور ترمز دستی خودرو را تست کنید و از فرمان پذیری خودرو اطمینان حاصل کنید، چرا که خودروهای هیوندای از لحاظ فرمان پذیری خودروهای فوق العاده حرفه ای هستند و بهترین فرمان پذیری را دارند.
در مرحله بعدی نوبت به مهم ترین قسمت خودرو یعنی قلب تپنده آن می رسد.
خودروهای هیوندای از جمله هیوندای سانتافه yfموتور بسیار قوی دارند و کیفیت ساخت بالای آنها می تواند به شما این اطمینان را بدهد که خودرو شما یک عمر بدون دردسر به شما خدمت رسانی کند.
همان طور می دانید موتور خودرو بی شک مهم ترین بخشی است که می بایست برای خرید هر خودرو دست دوم از جمله خودروهای دست دوم هیوندای مورد بررسی قرار بگیرد. کاپوت خودرو را که باز می کنید، نسبت به جای تعمیرات، پیچ ها، لحیم کاری ها حساس شوید. اگر موتور خیلی کثیف یا خیلی تمیز بود هم نسبت به سلامت موتور شک کنید و حتما جهت حصول اطمینان بررسی های لازم را انجام دهید. در مرحله بعدی حتما به صدای کارکرد خودرو دقت کنید. اگر صدای غیر عادی و یا ناهنجاری شنیدید حتما از یک متخصص بخواهید تا موتور خودرو را مورد بررسی قرار دهد.
مرحله بعدی این است که به رنگ دود اگزوز خودرو دقت کنید. اگر دود سفید رنگ، سیاه رنگ یا آبی رنگ دیدید حتما نسبت به سلامت موتور شک کنید و از کارشناس بخواهید تا موتور را مورد ارزیابی قرار دهد. در ادامه رادیاتور خودرو و اتصالات آن را مورد بررسی قرار دهید تا نشتی نداشته باشند. ضمنا اگر درب رادیاتور یا محفظه آب را باز کردید و چربی و روغن در آن دیدید یا پس از بیرون آوردن میله اندازه گیری روغن خودرو در آن قطرات آب مشاهده نمودید، شک نکنید که خودرو دچار مشکلات خطرناکی است و باید توسط یک کارشناس خبره مورد بررسی قرار گیرد.
در مرحله بعدی چک مسائل فنی خودرو دست دوم هیوندای موارد کم اهمیت تری مانند بوغ، چراغ ها و موارد این چنینی را بررسی کنید و در نهایت یک نتیجه گیری در مورد مسائل فنی خودرو داشته باشید.

بررسی کارکرد خودروی دست دوم هیوندای
یکی از موارد مهمی که بسیاری از اوقات ملاک تشخیص خوب یا بد بودن و سلامت یک خودروی دست دوم هیوندای است، کیلومتر کارکرد آن می باشد. این موضوع همچنین یکی از نکاتی است که اکثر کلاهبرداران دست روی آن می گذارند. همان طور که پیش تر نیز گفته شد، خودروهای دست دوم هیوندای مانند هیوندای اکسنت از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند و همین موضوع می تواند دلیلی بر این موضوع باشد که خرید خودروی دست دوم هیوندای یک انتخاب صحیح و درست است. از این موضوع که بگذریم، کیلومتر خودروی دست هیوندای دوم می تواند یکی از مهم ترین ملاک ها برای انتخاب و در نهایت خرید باشد.
برای اینکه بتوانیم از صحیح بودن کیلومتر خودرو دست دوم اطمینان حاصل کنیم، راه های بسیاری وجود دارد و از جمله این راه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• سالم بودن با نبودن داخل کابین خودرو، از جمله رفتگی صندلی ها، چرم ها، شکستگی ها و موارد این چنینی
• خوردگی چرخ ها و پیچ های مرتبط به آنها که در اثر کارکرد زیاد و باز و بسته شدن زیاد چرخ ها صورت می گیرد.
• خوردگی پیچ های اجزای موتور خودرو که در اثر باز و بست زیاد به جا می ماند.
متاسفانه آمارها حاکی از این است که کیلومتر یک خودرو از هر پنج خودروی فروشی دستکاری شده است. به همین دلیل باید در خرید خودروی دست دوم هیوندای حتما به این موضوع دقت بالا داشت.
لیست خودورهای دست دوم هیوندای در بازار ایران
• هیوندای سوناتا فیس قدیم
• هیوندای سوناتا YF
• هیوندای سوناتا LF
• هیوندای سوناتا فیس جدید
• هیوندای آزرا فیس قدیم
• هیوندای آزرا فیس جدید
• هیوندای سانتافه فیس قدیم
• هیوندای سانتافه فیس جدید
• هیوندای توسان ix35 فیس قدیم
• هیوندای توسان فیس جدید
• هیوندای جنسیس
• هیوندای جنسیس کوپه
• هیوندای آزرا فیس قدیم
• هیوندای آزرا فیس لیفت
• هیوندای اکسنت
• هیوندای الانترا
• هیوندای آزرا گرنجور فیس جدید
• هیوندای i30 فیس قدیم
• هیوندای i30 فیس جدید
• هیوندای i20 فیس قدیم
• هیوندای i20 فیس جدید
• هیوندای i10
• هیوندای سنتنیال
• هیوندای ix55
• هیوندای ورنا
• هیوندای آوانته

نتیجه گیری
در طول متن مطلب ” نکات فنی درباره خرید و فروش خودرو های هیوندای در ایران ” در این باره صحبت شد که در زمان خرید خودرو دست دوم می بایست به موارد متعددی دقت داشت. از موارد مهمی که باید در خرید یک خودروی دست دوم نسبت به آن حساس بود، رنگ خودرو، فرورفتگی، پوسیدگی و به طور کلی مشکلات بدنه ای خودرو می باشد.
از موارد مهم دیگر، سالم بودن شاسی خودرو است که اهمیت بسیار بالایی نیز دارد چرا که خرابی شاسی خودرو به دلیل تصادف های شدید رخ می دهد و بعدها در خودرو مشکلات عدیده ای ایجاد می کند. بنابراین نسبت به این موضوع نیز حساس باشید و ترجیحا خودرویی که شاسی ضربه خورده دارد، خریداری نکنید.
از موارد بدنه ای و شاسی خودرو که بگذریم نوبت به مهم ترین بخش خودرو یعنی موتور آن می رسد. موتور خودرو قلب تپنده آن است و اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که خرابی موتور و داشتن ایرادات فنی خطرناک، می تواند تبعات مالی و غیر مالی متعددی داشته باشد که هیچ خریداری علاقه ندارد متحمل این موارد شود.
اگر مطالعه مطلب ” نکات فنی درباره خرید و فروش خودروهای هیوندای در ایران ” برای شما مفید بود، با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید