نکات مهم و ضروری آماده ‌کردن خودرو در زمستان

نکات مهم و ضروری آماده ‌کردن خودرو در زمستان

نکات مهم و ضروری آماده ‌کردن خودرو در زمستان:
به سیستم ترمز خودرو توجه کنید
سیستم ترمز خودرو یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های هر خودرو است که معمولا به دلیل سرما تحت تاثیر قرار می گیرد.
مایعات داخل خودرو را مورد بررسی قرار دهید
همان طور که می دانید مایعات متعددی در درون موتور خودروها وجود دارند که در زمستان و با سردتر شدن هوا ممکن است فشرده شده و به راحتی در قسمت های که می باید پخش نشوند. توصیه این است که در فصل زمستان و پیش از آغاز سفرهای روزانه خود، مایعاتی نظیر روغن خودرو، روغن هیدرولیک، روغن ترمز، ضدیخ و روغن گیربکس خود را بررسی کنید
خودرو را به صورت مرتب به معاینه فنی ببرید
خودروها نیز مانند انسان ها که مدام باید مورد چک آپ قرار بگیرند، می بایست به صورت روتین و منظم مورد معاینه فنی قرار بگیرند تا اگر عیب و ایرادی وجود دارد، پیش از ایجاد هرگونه مشکل یا حادثه، مشخص گردد.
برف پاک کن ها را از یاد نبرید
شاید به عقیده بسیاری برف پاک کن ها خیلی عضو مهمی در خودرها نباشند، اما همین عضو کوچک اگر مشکل داشته باشد، نمی تواند دید شما را در زمان بارندگی و بارش برف باز کند .
چراغ های داخلی و خارجی را کنترل کنید
قطعا حرکت بدون چراغ در چنان وضعیتی یک ریسک بزرگ است و بسیار خطرناک می باشد. به همین دلیل توصیه این است که همواره چراغ های خودرو خود را چک کنید

چهارشنبه 20 اردیبهشت | ارسال شده توسط:

صاحبین خودروها جهت آماده ‌کردن خودرو در زمستان نکاتی را رعایت نمایند تا خودروشان سالم مانده و مانند تابستان بازدهی داشته باشد. یکی از مهم ترین این موارد چک کردن ضد یخ خودرو در شهرها و کشورهایی است که دمای هوا در زمستان به زیر صفر می رود. در چنین مواردی صاحبین خودروها باید ضد یخ خودروهای خود را چک کنند تا زمانی که خودرو خود را در فضاهای بیرونی پارک می کنند، آب موجود در رادیاتور خودروها دچار یخ زدگی نشده و به موتور آسیب جدی وارد نگردد.

نکات مهم و ضروری آماده ‌کردن خودرو در زمستان
با سلام خدمت شما همراهان گرامی. با یک مطلب آموزشی دیگر در حوزه خودرو در خدمت شما هستیم. هر ساله زمانی که دمای هوا شروع به کاهش پیدا می کند و هوا سردتر می شود، صاحبین خودروها می بایست مواردی را رعایت نمایند تا خودروشان سالم مانده و مانند تابستان بازدهی داشته باشد. یکی از مهم ترین این موارد چک کردن ضد یخ خودرو در شهرها و کشورهایی است که دمای هوا در زمستان به زیر صفر می رود. در چنین مواردی صاحبین خودروها باید ضد یخ خودروهای خود را چک کنند تا زمانی که خودرو خود را در فضاهای بیرونی پارک می کنند، آب موجود در رادیاتور خودروها دچار یخ زدگی نشده و به موتور آسیب جدی وارد نگردد. نکات متعدد دیگری نیز مانند ضد یخ وجود دارد که در زمستان باید توجه ویژه ای به آنها نمود. در ادامه مطلب ” نکات مهم و ضروری آماده‌کردن خودرو در زمستان ” قصد داریم بیشتر در این باره صحبت کنیم و اطلاعات کاربردی فراوانی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.
حتما شما هم مانند ما شنیده اید که عده ای عقیده دارند در زمستان به دلیل اینکه هوا سرد است، خودرو را پس از استارت زدن درجا گرم کنند. این موضوع از موضوعاتی است که به قول یکی از دوستان همواره درباره اش بین علما اختلاف است. این موضوع یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در زمستان باید به آن توجه داشت چرا که درجا کار کردن خودرو در فصل زمستان و پس از استارت، یک اشتباه بزرگ است و به موتور خودرو آسیب می زند. حال ممکن است سوال کنید که پس چاره چیست و راه درست کدام است؟ نحوه گرم کردن صحیح خودرو در فصل زمستان بدین صورت است که پس از استارت زدن اجازه دهید خودرو به مدت یک دقیقه درجا کار کند، سپس با سرعت پایین شروع به حرکت نمائید تا زمانی که خودرو شما گرم گردد. در این زمان باید از فشارهای ناگهانی بر روی پدال گاز خودداری شود. همچنین حرکت باید با دنده سنگین شروع شده و پس از گرم شدن بصورت عادی رانندگی نمود.
اگر شما نیز مانند اکثر رانندگان دغدغه هایی در مورد خودرو خود در زمینه نگهداری از آن در فصل سرما دارید لطفا با ما همراه باشید. در ادامه 10 نکته مهم و ضروری در مورد نگهداری از خودرو در فصل زمستان را برای شما بازگو می کنیم.
به سیستم ترمز خودرو توجه کنید
سیستم ترمز خودرو یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های هر خودرو است که معمولا به دلیل سرما تحت تاثیر قرار می گیرد. ایرادها و مسائل کوچکی که ممکن است در سیستم ترمز خودرو ها وجود داشته باشد عموما در فصل تابستان و در خیابان های خشک، مشکلی برای راننده ایجاد نمی کند اما زمانی که هوا سرد می شود و بارش برف و باران در میان است، ممکن است این ایرادات باعث ایجاد حوادث ناگوار گردد. به طور مثال اگر فشار تزمر به درستی به چرخ ها منتقل نشود یا پدال ترمز به درستی تنظیم نشده یا مشکل داشته باشد، ممکن است باعث لغزش خودرو شده و تعادل خودرو از دست برود. بنابراین توصیه می شود حتما قبل از زمستان سیستم ترمزهای خودرو را به یک مکانیک نشان دهید تا از سلامت آن اطمینان داشته باشید.
مایعات داخل خودرو را مورد بررسی قرار دهید
همان طور که می دانید مایعات متعددی در درون موتور خودروها وجود دارند که در زمستان و با سردتر شدن هوا ممکن است فشرده شده و به راحتی در قسمت های که می باید پخش نشوند. توصیه این است که در فصل زمستان و پیش از آغاز سفرهای روزانه خود، مایعاتی نظیر روغن خودرو، روغن هیدرولیک، روغن ترمز، ضدیخ و روغن گیربکس خود را بررسی کنید تا از نبود مشکل در آنها اطمینان حاصل کنید. به همین دلیل است که توصیه می شود تا مدت کوتاهی خودرو در جا کار کند تا مایعات در فضاهای مورد نظر جاری شوند. یکی دیگر از مایعاتی که می بایست به آن توجه داشته باشید، مایع شیشه شور است که باید به مقدار کافی در مخزن مورد نظر موجود باشد چرا که در زمان بارندگی و بارش برف بسیار مورد استفاده خواهد بود. همچنین توصیه می شود که از شیشه شور ضدیخ استفاده گردد تا مایع داخل مخزن شیشه شور به دلیل سرمای هوا یخ نزند.
خودرو را به صورت مرتب به معاینه فنی ببرید
خودروها نیز مانند انسان ها که مدام باید مورد چک آپ قرار بگیرند، می بایست به صورت روتین و منظم مورد معاینه فنی قرار بگیرند تا اگر عیب و ایرادی وجود دارد، پیش از ایجاد هرگونه مشکل یا حادثه، مشخص گردد. بسیاری عادت دارند که خودشان دست به آچار شوند و خودشان خودروشان را مورد بررسی قرار دهند که این مورد همانند خوددرمانی در پزشکی اصلا توصیه نمی شود. توصیه این است که بصورت روتین و مرتب خودرو توسط یک مکانیک خبره مورد بررسی قرار بگیرد.
برف پاک کن ها را از یاد نبرید
شاید به عقیده بسیاری برف پاک کن ها خیلی عضو مهمی در خودرها نباشند، اما همین عضو کوچک اگر مشکل داشته باشد، نمی تواند دید شما را در زمان بارندگی و بارش برف باز کند که به همین دلیل می توان گفت اتفاقا برعکس، برف پاک کن یکی از مهم ترین اعضای هر خودرو است. بسیاری تصور می کنند برف پاک کن ها که نباید تعویض شوند. این تصور کاملا اشتباه است چرا که برف پاک کن ها عموما عمر مفیدی دارند و به دلیل اینکه در معرض سرما و گرما قرار دارند، زودتر خراب می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. توصیه این است که برف پاک کن ها هر ماه یکبار تعویض شوند تا همیشه از سلامت برف پاک کن ها اطمینان داشته باشیم. همچنین توصیه می شود تا در انتهای فصل تابستان حتما موتور برف پاک کن ها تست شود تا اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد پیش از فصل سرما این مشکلات برطرف گردد.
چراغ های داخلی و خارجی را کنترل کنید
چراغ ها یکی از مهم ترین عناصر موجود در خودروها هستند چرا که اگر نتوانند وظیفه خود را درستی انجام دهند باعث ایجاد حوادثی ناگوار خواهند شد. تصور کنید در یک شب برفی در یک جاده کوهستانی در حال حرکت هستید که چراغ های خودرو را از دست می دهید. قطعا حرکت بدون چراغ در چنان وضعیتی یک ریسک بزرگ است و بسیار خطرناک می باشد. به همین دلیل توصیه این است که همواره چراغ های خودرو خود را چک کنید و زمانی که لامپ های آن را تعویض نموده اید، یاددشات کنید تا در زمان صحیح آنها را تعویض کنید.
از وجود مایع ضدیخ به میران کافی اطمینان حاصل کنید
همان طور که در ابتدای مطلب نیز توضیح داده شد، یکی از مهم ترین و البته ابتدایی ترین کارهایی که با فرا رسیدن فصل زمستان باید انجام داد، چک نمودن وجود ضد یخ در رادیاتور خودرو است. بهتر است هر ساله یا هر دو سال یکبار ضد یخ خودرو تعویض شود تا کارایی مورد نظر را داشته باشد چرا که پس از مدت زمانی، ضدیخ کارایی خودش را از دست می دهد و نمی تواند خواص اولیه اش را داشته باشد.
به باد تایرها توجه ویژه داشته باشید
همان طور که مستحضر هستید، باد تایرها با تغییر فصول کم و زیاد می شود. برای اینکه همیشه باد تایر خودروهای شما در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد باید به صورت منظم و دوره ای به تنظیم آنها بپردازید. توصیه این است هر ماه باد تایر خودروی خود را چک کنید. در فصل زمستان باد تایرها را متناسب با فصل زمستان و در تابستان متناسب با آن تنظیم کنید. به باد تایرها همیشه دقت داشته باشید چرا که باد کم تایر ها می تواند در زمستان مسائل و موارد بسیاری را برای شما بوجود بیاورد. به طور مثال اگر در زمستان خیابان لغزنده باشد و باد تایرهای شما هم کم، کارایی ترمزهای شما به شدت کاهش می یابد و کنترل خودرو بسیار سخت می شود. همچنین کم بودن باد تایرها در هوای سر و گرم باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود.
از سلامت باتری اطمینان حاصل کنید
باتری یکی از مهم ترین بخش های هر خودرو است که با کاهش دما بیش از هر قطعه دیگری دچار مشکل می شود، بنابراین باید مدام مورد مراقبت قرار گیرد. به طور مثال باتری در زمانی که دما زیر صفر درجه است، نیمی از قدرت خود را برای استارت از دست می دهد. ضمنا باتری خودرو ها عموما بین 3 تا 4 سال عمر مفید دارد که می بایست پیش از ایجاد مشکل یا رسیدن سر رسید، تعویض گردد. توصیه این است که عمر باتری خود را مرتبا مورد بررسی قرار دهید. عموما باتری ها با استفاده از یک نشان گر عمرشان را به کابران نشان می دهند.
روغن موتور را در هوای سرد مدام کنترل کنید
استفاده از یک روغن موتور مناسب و متناسب با نوع خودرو می تواند تاثیر بسیزایی در عملکرد خودرو داشته باشد. توصیه ما این است که با تغییر فصل حتی اگر کیلومتر خودرو نیاز به تغییر روغن را به شما آلارم نمی دهد، روغن آن را تعویض کنید. بهتر است در خودروهای قدیمی تر در فصل سرما از روغن های رقیق تر مانند روغن های 40-10 استفاده شود.
امیدواریم مطالعه مطلب ” نکات مهم و ضروری آماده‌کردن خودرو در زمستان ” برای شما مفید بوده باشد. با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

مفقودی پلاک خودرو
راهنمای چراغ‌های اخطار خودرو‌ ها
نشانه‌های خرابی ای ‌سی ‌یو (ECU)
کارشناسی خودرو
خودرو صفر بخریم یا دست دوم
مقایسه بسترن B30 با جیلی GC6
مقایسه و بررسی لکسوس RX200t و بی ام و X4
مقایسه فولکس واگن تیگوان و بی ام و x4
مقایسه بی وای دی S6 و جک S5
مقایسه تخصصی سراتو کوپه با هیوندای ولستر
مهم ترین دلایل خاموش شدن موتور خودرو
بهترین خودروهای دارای کروز کنترل
نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو
بهترین خودروهای آفرودی
تفاوت خودروی دیفرانسیل عقب و جلو
سیستم پارک اتوماتیک
مقایسه سانتافه 2018 و اوتلندر 2018
مقایسه وراکروز و میتسوبیشی اوتلندر
مقایسه هوندا CRV با ولوو XC60
مدارک لازم و مراحل انتقال سند خودرو
قیمت خودرو ایران خودرو و سایپا
علل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو
بهترین خودرو ایرانی 99
بهترین خودرو چینی در بازار ایران
شایع ترین ایرادات خودروها
بچه غول های چینی؛ ام وی ام x55 یا هاوال h2؟
سیر تا پیاز تعویض پلاک خودرو
مشخصات فنی دیگنیتی