خانه » چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟
چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟

چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟

توسط مهدی عابدی

رنگ خودرو بسیار در زیبایی ماشین تأثیر گذار است. عوامل مختلفی چون شیمیایی و فیزیکی می‌تواند به رنگ خودرو آسیب وارد کند. در اینجا شما را با این دو دسته عواملی که رنگ خودرو را ازبین می‌برد آشنا می‌کنیم، بیشترین آسیب مربوط به عواملی شیمیایی است که رنگ بدنه خودرو ر ا خراب می‌کند. این عوامل شیمیایی شامل: باران اسیدی، اشعه ماورای بنفش، اکسید شدن، مواد شتسشوی بی‌کیفیت و به کار بردن واکس و پولیش بی‌کیفیت می‌باشد. در ادامه مطلب به توضیح کامل آن‌ها می‌پردازیم.

عوامل شیمیایی که به رنگ خودرو آسیب می زنند

باران اسیدی

بعد از بارندگی مشاهده می‌کنیم که خودرو بسیار کثیف شده است. قطره‌های بارانی که بر روی بدنه خودرو می‌مانند بعد از خشک شدن شما آن‌ها را مشاهده می‌کنید، اینها همان باران اسیدی هستند. باران و برف، آلاینده‌ها و همه آلودگی‌های محیط را جذب خود می‌کنند؛ مانند، اسید سولفوریک و اسید نیتریک که قطرات این اسیدها بر روی همه اشیاء و همچنین بدنه خودرو نشسته و شما اول صبح این اسیدها را به صورت شبنم خواهید دید. در انتهای قطرات باران و برف ، آلایندها به دلیل سنگینی قرار می‌گیرند و به راحتی با سطح رنگ بدنه خودرو در تماس هستند. این قطرات بر اثر تابیدن نور خورشید بخار شده و اسید بر سطح خودرو باقی می‌ماند. در صورتی که بعد از باران این قطرات شسته نشود رنگ خودرو را خراب می‌کند. پس توجه داشته باشید حتماً بعد از باریدن باران خودرو را بشویید تا قطرات باران اسیدی به رنگ خودرو شما لطمه وارد نکند.

اشعه ماورای بنفش

نور خورشید یکی از بدترین مواردی است که شفافیت رنگ خودرو را به عنوان عوامل محیطی به راحتی نابود می‌کند. نور خورشید لایه شفاف بدنه خودرو را زرد می‌کند و زیبایی ظاهری اتومبیل را کمتر نشان می‌دهد. حتماً در روز مخصوصا در فصل‌های گرم که تابش خورشید و گرما بیشتر است، خودرو را در زیر سایبان قرار دهید یا از روکش برای خودرو استفاده کنید.

شما می‌توانید از پوشش نانو سرامیک برای محافظت از بدنه خودرو استفاده کنید. نانو سرمایک با توجه به تکنولوژی تولید و نوع برند آن از نظر ماندگاری متفاوت هستند.

اکسید شدن

خودروهایی که دارای لایه شفاف در بدنه نیستند بسیار مشاهده می‌شود، سطح رنگ پیگمنت به راحتی اکسید و مات می‌کند. سطح مات بدنه خودرو را می‌توانید با انجام پولیش و از بین بردن لایه اکسیدی دوباره سطح رنگ بدنه را دوباره به حالت براق برگرداند.

استفاده از مایع شوینده بی‌کیفیت

ما باید در انتخاب مایع شوینده برای خودرو دقت لازم را داشته باشیم. بسیاری از افراد هستند به این نکته توجه نکرده و از مایع ظرفشویی برای شستشو خودرو استفاده می‌کنند. مایع ظرفشویی، قسمت‌های لاستیکی و پلاستیکی و همچنین رنگ خودرو را خراب می‌کند. به کار بردن شوینده‌های بسیار قوی در کارواش‌ها بدون توجه به رنگ خودرو‌ها یکی دیگر از عوامل خرابی رنگ ماشین می‌باشد. به موارد زیر که نکات مهم در انتخاب شوینده خودرو است توجه کنید:

۱-از شوینده‌هایی استفاده کنید که مقداری حالت قلیایی داشته باشد تا اسیدی که از طریق سطح جاده بر روی خودرو قرار می‌گیرد را خنثی کند. مایعی برای شستشو خودرو خریداری کنید که خواص روان‌کنندگی داشته و سطح خودرو را از هر گونه خط و خش و ماپیچی بودن حفاظت کند.

۲-از مواد شوینده‌ای استفاده نکنید که پس از شستشو اثراتش بر روی بدنه مشخص شود. مایع شوینده خودرو باید دارای موادی باشد که خاصیت براق‌کنندگی داشته و سریع بدنه را خشک کند.

3-استفاده از واکس و پولیش بی‌کیفیت. برخی از واکس و پولیش‌ها به دلیل اینکه از مواد نفتی تولید می‌شوند، به رنگ خودرو آسیب وارد می‌کنند. حتماً در زمان خرید واکس و پولیش دقت لازم داشته و از مواردی خریداری کنید که کیفیت بالایی دارند.

عوامل فیزیکی که به رنگ خودرو آسیب می زنند؟

 شستشوی نادرست

شستشوی نادرست خودرو از جمله موارد خراب کردن رنگ ماشین هستند. برس‌هایی که در کارواش برای شستشو به کار می‌برند به دلیل مارپیچی بودن بر روی لایه شفاف بدنه خودرو آسیب وارد می‌کند. سعی کنید برای شستشوی خودرو به کارواش‌هایی بروید که از آب پر فشار برای شستشو استفاده می‌کنند. از دستمال میکروفایبر برای خشک کردن بدنه خودرو پس از شستن استفاده کنید. به دلیل اینکه این دستمال‌هایی که تار و پود آن‌ها تراکم ندارد، باعث می‌شود سنگ‌های ریز به درون آن‌ها رفته و خط بر روی لایه شفاف رنگ ایجاد می‌کند.

اثر مخرب فضولات پرندگان بر روی بدنه خودرو

بیشتر مواقع ما فضولات پرندگان را بر روی سطح خودرو مشاهده می‌کنیم، به دلیل اسیدی بودن این فضولات به مرور زمان رنگ خودرو را از بین میبرد. حتماً بلافاصله پس از دیدن فضولات اقدام به پاک کردن کنید تا موجب خرابی رنگ بدنه خودرو نشود. شما دو روز فرصت دارید فضولات به جای مانده پرندگان را تمیز کنید. البته این زمان به شرایط اقلیمی و نوع پرنده و نوع غذایی که پرنده خورده بستگی دارد. شما هر چه زودتر این فضولات را پاک کنید آسیب دیدگی به رنگ خودرو هم کمتر می‌شود. پس شما سریع برای پاک کردن آن اقدام کنید. راه مناسب برای تمیز کردن فضولات پرندگان بخار شویی است؛ زیرا به رنگ خودرو آسیب نمی‌رساند و به راحتی فضولات را پاک می‌کند. بخار، دما و فشار زیادی دارد و دیگر نیاز به مواد شوینده نیست و هر چیزی را به راحتی تمیز می‌کند.

ایجاد خط و خش روی بدنه خودرو

چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟

عوامل انسانی وجود دارد که باعث ایجاد خط و خش بر روی خودرو می‌شود. کشیدن تیزی و کلید در اطراف بدنه بر روی رنگ خودرو اثر می‌گذارد. حتماً برای جلوگیری از هر خط و خش بر روی بدنه، خودرو را در جایی امن پارک کنید. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد حتماً بررسی کرده تا به رنگ اصلی آسیب وارد نشده باشد. اگر مشاهده کردید که لایه فلزی بدنه دیده می‌شود، یعنی رنگ اصلی هم آسیب وارد شده است. با کشیدن انگشت بر روی خط متوجه میزان فرو رفتگی می‌شوید که نشان می‌دهد چه میزان بر روی رنگ آسیب وارد شده است. در صورتی که با لمس انگشتان متوجه شدید رنگ عمق زیادی ندارد به وسیله پولیش و واکس و همچنین بخار درست می‌شود.

 

اثر شیره درختان و حشرات بر روی رنگ خودرو

حشرات و شیره درختان از جمله مواردی هستند که رنگ خودرو را خراب می‌کنند. این را بیشتر زمانی مشاهده می‌کنید که در جاده خارج از شهر رفته‌اید. این حشرات به دلیل داشتن اسید در بدن خود می‌توانند با قرار گرفتن بر سطح خودرو به رنگ اتومبیل آسیب وارد کنند. شیره درختان هم به همین منوال می‌توانند بر رنگ اثر بگذارند. شما باید قبل از خشک شدن شیره آن را پاک کنید تا خشک نشود و به رنگ آسیب وارد کند. اگر شیره درخت را از روی خودرو پاک نکنید عامل تجمع حشرات بر روی بدنه بوده و زودتر رنگ خودرو را خراب می‌کند.

اثر لکه بنزین بر روی بدنه خودرو

سعی کنید به هیچ عنوان بنزین بر روی بدنه خودرو ریخته نشود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید حتماً سریع آن را پاک کرده و برای تمیز کردن بنزین از یک دستمال پاک و یا بخارشویی استفاده کنید.

اثرات مضر گرد و خاک

درست است که به نظر می‌رسد گرد و خاک ضرری ندارند، اما اگر مدت طولانی بر بدنه خودرو باشند خش ایجاد می‌کند. سعی کنید در اسرع وقت گرد و خاک را بشویید و نگذارید در مدت زمان طولانی بر بدنه بماند و به رنگ خودرو آسیب وارد کند.

اثر مخرب نوشتن با انگشت بر بدنه خودرو

نوشتن با انگشت بر روی خودرویی که بر روی آن گرد و غبار نشسته بسیار ضرر دارد. شاید ما تا کنون متوجه این مسئله نشده باشیم. وقتی با انگشت بر روی بدنه خودرو می‌کشید این گرد و غبار به سمت شیشه رفته و ایجاد خش هم در بدنه و هم بر روی شیشه می‌کند. درست است که این خش به راحتی با چشم دیده نمی‌شود اما موجب از بین رفتن براقیت رنگ خودرو می‌شود

نکات مهم برای شستشوی خودرو با کمترین آسیب به رنگ

۱-در زمان شستشوی خودرو سعی کنید اول چرخ‌ها را شسته بعد به سراغ بدنه بروید. حتماً دستمال شستشو را شسته و ظرف آب را هم تعویض کنید. به دلیل اینکه غبارهایی که از ترمز گرفتن به وجود می‌آید بسیار حالت خورندگی داشته و به رنگ خودرو آسیب وارد می‌کند.

۲-خودرو شما باید خنک باشد تا آن را بشویید و در سایه حتی‌الامکان این کار را انجام دهید. وقتی خودرو داغ باشد آب سریع بخار می‌شود و اضافه املاح بر سطح خودرو باقی مانده و بر روی رنگ تأثیر می‌گذارد.

۳-وقتی که شستشوی چرخ‌ها به پایان رسید، هم دستمال و هم آب را عوض کنید. ادامه شستشو را از بالا به پایین انجام دهید.

۴-وقتی که کار شستشوی خودرو به پایان رسید تمامی سطح خودرو را دوباره با آب شسته و آن را با دستمال مناسب خشک کنید تا قطرات آب بر روی خودرو نماند.

۵-برای خشک کردن سطح خودرو از الیاف متراکم و ریز و یا حوله مناسب استفاده کنید. برای خشک کردن الیاف یا حوله را بر روی بدنه پهن کرده و به طرف خود بکشید و بعد از اینکه آب جمع شد آب الیاف را بگیرید. با این شیوه به راحتی سطح مارپیچی بر روی لایه شفاف خودرو را به راحتی کمتر می‌کنید.

۶-برای از بین بردن اکسید و براق شدن رنگ بدنه خودرو در طول سال یک الی دو بار به لایه شفاف پولیش بزنید و برای حفظ شدنش از واکس استفاده کنید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید