خانه » چه موقع باید لنت ها را تعویض کرد؟
چه موقع باید لنت ها را تعویض کرد؟

چه موقع باید لنت ها را تعویض کرد؟

توسط پرنوش اردویی

چه موقع باید لنت ها را تعویض کرد؟

مدت هاست که ترافیک سنگین خیابان ها دیگر به پایتخت محدود نبوده و همه شهر های بزرگ کشور با خیابان های شلوغ دست و پنجه نرم می کنند. ترافیک های سنگین و طولانی مدتی که مدام ما را مجبور گرفتن ترمز کرده و نه تنها بدنمان را خسته می کند بلکه سیستم ترمز خودرومان را نیز فرسوده و مستهلک می سازد.

شاید شنیده باشید که می گویند ترافیک قاتل لنت ترمز است. با وجود ترمز های زیادی که به ناچار در ترافیک شهری می گیریم احتمالاً همین حالا لنت های ترمز عده ای از ما در وضعیت مناسبی قرار ندارند. اما آیا اصلاً با نقش لنت ها در سیستم ترمز خودرو و اهمیت آن ها در عملکرد صحیح ماشین خود آشنایی دارید؟ از نشانه های زمان تعویض لنت چه می دانید؟

سیستم ترمز خودرو، یکی از مهم ترین بخش هایی است که توجه به سلامت و کارایی صحیح اش شوخی بردار نبوده و مستقیماً با امنیت و سلامت خودمان ارتباط دارد. پس اگر برای طول عمر خودرو و سلامت سرنشینان اش اهمیت قائل اید بد نیست تا یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در خصوص تعویض لنت کامل کنید.

در ادامه هر آنچه لازم است از لنت ترمز، زمان تعویض و چگونگی تعویض آن بدانید را با شما در میان خواهیم گذاشت، از این که با اتو 360 همراهی می کنید بسیار متشکریم.

 

لنت ترمز چیست و چه نقشی دارد؟

سیستم ترمز خودرو، مجموعه ای پیچیده و تشکیل شده از چندین عضو مجزا بوده که در کنار یکدیگر وظیفه کاهش سرعت و در نهایت توقف کامل خودرو را بر عهده دارد. همانطور که می دانید ایجاد اصطکاک موجب کاهش سرعت هر نوع جسم متحرکی می شود و ترمز خودرو نیز مطابق با همین قاعده اصلی عمل می کند.

به غیر از این سیستم اصلی، اغلب خودروهای نسل جدید از سیستم های کمکی ترمز مثل ABS نیز بهره می برند. البته سیستم ترمز اصلی انواع مختلفی دارد و در هر نوع وسیله نقلیه ای شاهد نوع متفاوتی از سیستم ترمز هستیم.

سیستم ترمز به طور کلی دو نوع دیسکی یا کاسه ای را در بر می گیرد که این مورد برای هر چرخ از خودرو به صورت مجزا تعریف می گردد. ترمزهای کاسه ای اغلب در خودروهای سنگین مثل کامیون مورد استفاده قرار می گیرند و این در حالی است که ترمزهای دیسکی در خودروهای شهری دیده می شوند.

رایج ترین نوع ترمزی که در تولید خودروهای سواری شهری مورد استفاده قرار می گیرد، ترمز هیدرولیکی است که در آن فشار وارد آمده بر پدال، موجب حرکت روغن ترمز به سمت پیستون های چرخ شده و میان دیسک ترمز و لنت ترمز اصطکاک ایجاد می کند.

گرچه اصطکاک میان لنت و دیسک ها به طور مداوم وجود دارد و بخشی از روند عملکرد سیستم ترمز است، اما این اصطکاک به مرور زمان موجب استهلاک و فرسودگی لنت می شود.

به همین جهت نیز پس از گذشت مدت زمانی مشخص و با مشاهده نشانه هایی معین باید به فکر تعویض لنت ترمز باشیم. در ادامه این مطلب شیوه تشخیص زمان تعویض لنت های ترمز خودروتان را با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

آشنایی با انواع لنت

رایج ترین لنت های ترمز به طور کلی به 4 دسته لنت های ارگانیک، سرامیکی، نیمه متالیک و کم متالیک تقسیم می شوند. لنت های ارگانیک به دلیل مواد سازنده شان بسیار نرم هستند و این موضوع صدای تولیدی آن ها را به کم ترین مقدار ممکن رسانده. گرچه این لنت ها در سکوت فعالیت می کنند اما با افزایش دما قابلیت انتقال حرارت مناسبی را از خود به نمایش نمی گذارند و به همین دلیل نیز طول عمر کوتاهی دارند.

لنت های سرامیکی نیز تا حدودی ساختاری مشابه به لنت های ارگانیک یا Nao داشته اما قیمت پایین تری دارند و معمولاً سر و صدای بیشتری را ایجاد می کنند. به هنگام خرید لنت های سرامیکی حتماً باید به درصد سرامیک موجود در لنت توجه ویژه ای شود.

در طرف دیگر ماجرا لنت های نیمه متالیک و کم متالیک قرار دارند که شاید اغلب خودروهای سطح شهر نیز از همین دو نوع لنت استفاده می کنند. لنت های نیمه متالیک همانطور که از نام آن ها نیز پیداست، نیمی از ساختارشان را فلزات تشکیل داده اند و به همین جهت انتقال حرارت ایجاد شده ناشی از اصطکاک به خوبی به دیسک صورت می گیرد.

بنابراین استفاده از این نوع لنت ها برای خودروهای شهری که مدام در ترافیک قرار می گیرند بهترین گزینه است. لنت های کم متالیک نیز درصد کمتری از مواد فلزی را شامل می شوند و اغلب در سیستم ترمز خودروهای خاص و گران قیمت به کار می روند.

 

انتخاب مناسب ترین لنت برای خودرو

اگر از نوع لنت های استفاده شده در سیستم ترمز خودروتان بی اطلاعید و نمی دانید چه نوع لنتی برای شما مناسب تر است، در ادامه شما را راهنمایی خواهیم کرد. مهم ترین نکته برای انتخاب یک لنت ترمز مناسب برای خودرو آن است که تا جای ممکن نوع لنتی که تهیه می کنید با لنت فابریک کارخانه تطابق داشته باشد.

اگر بدون بررسی فنی به تعویض لنت های خود اقدام کنید ممکن است طول عمر دیسک ها تحت تأثیر قرار گیرند و حتی عملکرد سیستم ترمز خودروتان با مشکل مواجه گردد. اما اگر بررسی های فنی لازم را انجام داده اید، با توجه دمای محل زندگی و شلوغی مسیر های ترددتان لنت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر در شهر های شلوغ و پر ترافیک زندگی کرده و اغلب ماه های سال را در گرما سپری می کنید احتمالاً لنت های نیمه متالیک انتخاب مناسبی برایتان خواهند بود. یا اگر از سر و صدای لنت های فعلی خود ناراضی هستید پس احتمالاً باید لنت های ارگانیک را امتحان کنید.

اما توجه کنید که اگر کارخانه، خودروی شما را به لنت های ارگانیک یا سرامیک مجهز کرده بوده است، پس همچنان باید از همین نوع لنت ها استفاده کنید و به کارگیری لنت های متالیک به هیچ عنوان به شما پیشنهاد نمی شود.

 

نشانه های تمام شدن لنت ترمز

از آن جایی که میزان لنت ترمز در عملکرد و کارایی سیستم ترمز خودرو نقش کلیدی دارد، پس بهتر است با نشانه های حاکی از رسیدن زمان تعویض لنت آشنا شوید.

1- روشن شدن چراغ هشدار دهنده ترمز دستی

روشن ماندن چراغ ترمز دستی دلایل مختلفی دارد که یکی از آن ها تمام شدن لنت ترمز است. اغلب اوقات و در خودروهای نسل جدید این چراغ زمانی روشن می شود که لنت های جلویی خودرو نیاز به تعویض داشته باشند. بنابراین اگر ترمز دستی تان بالا نیست و این چراغ همچنان روشن مانده است، این نشانه را جدی بگیرید به دنبال علت باشید.

ابتدا لنت های خودروتان را کنترل کنید و اگر مشکل از لنت ها نبود اجازه دهید تا یک فرد تعمیرکار سیستم ترمز خودرو را بررسی کند.

2- بیش از حد بالا آمدن ترمز دستی

ترمز دستی اغلب خودرو ها با سه پله کاملاً بالا آمده و بیش از این به عقب نمی رود. اما اگر احساس کردید مدتی است که ترمز دستی بیش از حد عادی و حتی تا 4 الی 5 پله بالا می آید پس نباید از این علامت به سادگی بگذرید.

این مورد به ویژه در ترمز های کاسه ای، مربوط به لنت های عقبی خودرو می شود و نشان دهنده آن است که زمان تعویض این لنت ها فرا رسیده یا سیم کشی های مربوط به ترمز دستی با مشکل مواجه است.

3- لرزیدن پدال ترمز

زمانی که با شدت زیادی ترمز می گیرید، احتمال دارد لرزشی را در پدال ترمز احساس کنید که این نشانه بسته میزان شدت لرزش باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر این لرزش را نه تنها در پدال بلکه در کل بدنه خودرو نیز حس می کنید، باید این نشانه را کاملا جدی بگیرید.

چرا که این لرزش می تواند به معنی تاب برداشتن دیسک ها و یا سایش و فرسودگی لنت ها باشد. بنابراین در صورت احساس لرزیدن پدال ترمز حتماً این مورد را با تعمیرکار خود در میان بگذارید.

 

4- کاهش سطح روغن ترمز

یکی دیگر از دلایلی که موجب روشن شدن چراغ ترمز دستی می شود، کاهش میزان سطح روغن ترمز است. کاهش سطح روغن ترمز به دلایل مختلفی رخ می دهد که از جمله آن ها می توان به نشتی از سیلندر های جلو و عقب و لوله های روغن ترمز و همچنین تمام شدن لنت ها اشاره کرد.

بنابراین اگر پس از بررسی روغن ترمز متوجه افت غیر عادی سطح آن شدید، باید خودرو را برای بررسی سیستم ترمز، سیلندرها و همچنین وضعیت لنت ها به تعمیرگاه ببرید. توجه داشته باشید که کاهش سطح روغن ترمز در عملکرد سیستم ترمز خودرو اختلال جدی ایجاد می کند و بنابراین باید حتماً کنترل گردد.

 

5- طولانی شدن زمان ایست کامل پس از گرفتن ترمز

اگر برای ایست کامل و گرفتن ترمز تا آخرین حد آن نیاز به فشار زیادی وجود داشت و حتی با به فشردن پدال ترمز تا آخرین حد ممکن باز هم تا توقف کامل زمان بیشتری نسبت به گذشته صرف می شود پس این مورد را نیز باید جدی بگیرید. چرا که یکی از نشانه های رسیدن زمان تعویض لنت کاهش قدرت ترمز گیری است.

بنابراین با مشکل فشردن پدال ترمز دست و پنجه نرم نکنید و با سهل انگاری از کنار آن نگذرید. ادامه به رانندگی در حالی که می دانید لنت ها تمام شده اند، آسیب زیادی را به دیسک و کاسه ترمز وارد می آورد و سلامت خودرو را تهدید می کند.

 

چه راه هایی برای کاهش مصرف لنت ترمز وجود دارد؟

شاید بپرسید پس اگر فرسودگی و ساییدگی لنت ها تا این حد برای سیستم ترمز مشکل ایجاد می کند، پس چه راه هایی برای جلوگیری از استهلاک آن وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت فرسودگی و تمام شدن لنت های ترمز امری است اجتناب ناپذیر و لنت ها پس از گذشت مدت زمانی چه بخواهید چه نخواهید باید تعویض شوند.

اما برای افزایش طول عمر آن ها و کاهش میزان استهلاک آن ها کافی است تا از موارد زیر اجتناب کنید تا پس از مدت زمان کوتاهی دوباره ناچار به تعویض لنت ها نباشید:

  • رانندگی مداوم در مسیرهای شلوغ و پر ترافیک
  • گرفتن ترمز های ناگهانی و با شدت زیاد
  • حمل بار یا سرنشینان زیاد و به طور کلی بالا رفتن وزن خودرو
  • انتخاب لنت های بی کیفیت و ارزان غیر استاندارد

جمع بندی

در انتها و برای جمع بندی هر آنچه تا به اینجا گفته شد باید بگوییم فرسودگی، ساییدگی بیش از حد و به عبارتی تمام شدن لنت ها تأثیر مستقیمی بر کارایی سیستم ترمز خودرو دارد و ایمنی رانندگی ما را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

به همین دلیل نیز اگر از آخرین باری که لنت ها را تعویض کردید زمان زیادی می گذرد باید به هنگام رانندگی دقت خود را بالاتر ببرید تا در صورت مشاهده هر کدام از نشانه های یاد شده در بخش های قبل، برای تعویض لنت ها اقدام کنید.

در این مطلب تلاش داشتیم تا تمام آنچه باید از لنت ترمز، نحوه عملکرد و زمان تعویض آن بدانید را با شما در میان بگذاریم. امیدواریم مطالب گفته شده برایتان مفید واقع شده باشد، از اینکه تا انتها با اتو 360 همراه بودید بسیار متشکریم.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید