خانه » کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو

توسط پرنوش اردویی

هر خریداری در زمان خرید خودروی دست دوم نسبت به کارشناسی خودرو و سالم بودن بدنه خودرو از جمله شاسی ها، ستون ها و دیگر نقاط بدنه، عملکرد موتور خودرو، عملکرد صحیح سیستم های الکترونیکی، عملکرد صحیح آپشن ها و امکانات رفاهی، اطمینان حاصل کند .

کارشناسی خودرو

خرید خودرو همواره از گذشته تا کنون یکی از مهم ترین و البته با ارزش ترین خرید هایی است که افراد در زندگی خود انجام می دهند. اما هر زمان سخن از خرید یک خودرو علی الخصوص خودرو دست دوم به میان می آید نگرانی ها نسبت به سلامت خودرویی که خریداری می شود، بیشتر می گردد. یکی از اموری که چند سالی است در کشورمان انجام می شود و کمک بزرگی به خریداران در هنگام خرید خودرو دست دوم می کند، کارشناسی خودرو است. اینکه هر خریداری در زمان خرید خودروی دست دوم نسبت به سالم بودن بدنه خودرو از جمله شاسی ها، ستون ها و دیگر نقاط بدنه، عملکرد موتور خودرو، عملکرد صحیح سیستم های الکترونیکی، عملکرد صحیح آپشن ها و امکانات رفاهی، اطمینان حاصل کند می تواند کمک بزرگی در خرید هر خودروی دست دوم باشد. در زمان های دور این کارشناسی ها بدین شکل انجام نمی شد و خریدار صرفا به حرف های فروشنده اطمینان می نمود، اما امروزه کارشناسی خودرو این امکان را به خریداران می دهد تا با اطمینان کامل نسبت به صحت و سلامت خودرو، خرید خود را انجام دهند. در ادامه مطلب ” کارشناسی خودرو ” با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه کارشناسی خودرو در اختیار شما قرار دهیم.

کارشناسی خودرو در قسمت بدنه

یکی از مهم ترین بخش های هر خودرو که می بایست مورد کارشناسی قرار بگیرد، بدنه اتومبیل است که یکی از فاکتورهای مهم در قیمت گذاری خودرو ها به شمار می رود. خودرویی که تصادف می کند عموما دچار مشکلاتی می شود که هیچ گاه حل نمی شوند و دیگر نمی توانند از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار باشند. کارشناسی بدنه خودرو همان طور که پیش تر ذکر شد از اهمیت بالایی برخوردار است و بخش های مختلفی را شامل می شود که سالم نبودن یکی از این بخش های مهم می تواند تفاوت قیمتی سنگینی را ایجاد کند. این بخش های مهم شامل شاسی ها، ستون و سقف خودرو می باشد که قسمت های اصلی بدنه خودرو را تشکیل می دهند. در بخش بعدی کارشناسی بدنه خودرو به بررسی قطعات صاف شده، قطعات رنگ شده، آبرنگ، قطعات تعویض شده، ماشین های چپی و دو تکه شده و دیگر موارد بدنه ای می پردازیم.

کارشناسی فنی خودرو در بخش موتور

کارشناسی موتوری خودرو شامل بررسی موتور خودرو از بابت قطعاتی مانند واشر سر سیلندر، روغن سوزی، جلوبندی و سیستم تعلیق، گیربکس خودرو، سیستم ترمزها، سیستم فرمان خودرو، تجهیزات دیگر، تست دیاگ و رانندگی خودرو می باشد. قطعا سلامت موتوری و قطعات خودرو یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل برای قیمت گذاری خودرو است. خودوریی که از لحاظ موتوری و تجهیزاتی دچار مشکل باشد قطعا یک انتخاب اشتباه است و نباید مورد خریداری قرار گیرد. یکی از مهم ترین المان های دیگری که بر قیمت گذاری خودرو ها تاثیر دارد، میزان کارکرد خودرو است. میزان کارکرد واقعی خودرو با استفاده از دستگاه مشخص می گردد اما این دستگاه ها همیشه نمی توانند صحیح بودن این کارکرد را تصدیق کنند و به همین دلیل نمی توان دقیقا به آنها اطمینان نمود. به همین دلیل کارشناسان خودرو ها با استفاده از المان های دیگری نیز به بررسی میزان کارکرد و صحت آن می پردازند. المان هایی مانند وضعیت ظاهری خودرو که آیا با کارکرد همخوانی دارد یا خیر، بررسی شمع ها، بررسی باتری خودرو، سیستم برقی خودرو و همین طور بررسی تجهیزات دیگری مانند قطعات موتور، جرم سیلندرها، دیسک های خودرو و موارد دیگر.

از دیگر قطعاتی که می بایست برای تشخیص کارکرد صحیح خودرو مورد بررسی قرار بگیرند، رینگ و لاستیک های خودرو هستند که به آسانی می توانند سرنخ هایی از کارکرد خودرو به کارشناس بدهند و ارتباط مستقیمی با قیمت گذاری خودرو داشته باشند.

 سلامت خودرو به عوامل مهم دیگری نیز بستگی دارد که می توان با بررسی آنها به این مهم پی برد. به طور مثال عواملی مانند رسوبات موتور، نحوه استارت خودرو، صدای موتور و دود اگزوز ها نیز سر نخ های مهمی از سلامت خودرو به دست می دهند که کارشناس می تواند براین اساس نیز قیمت خودرو را تعیین نماید.

کارشناسی خودرو در بخش رنگ بدنه

با توجه به آنچه در بازار خودروی ایران حاکم است، سلامت بدنه و ظاهر خودرو، در ارزش گذاری قیمتی خودرو ها بسیار موثر است. یکی از مهم ترین عواملی که بر روی قیمت خودرو تاثیر می گذارد وضعیتی است که رنگ بدنه خودرو دارد. به عبارت دیگر اینکه چه قطعاتی از خودرو مورد ترمیم قرار گرفته اند و چه قطعاتی رنگ شدگی دارند یا صافکاری شده اند، در قیمت خودرو تاثیر بسزایی دارد و هر چه تعداد این قطعات بیشتر باشد ارزش خودرو را پایین می آورد. اگر در شهرهایی مانند تهران، شیراز، مشهد، اصفهان یا دیگر شهرهای بزرگ زندگی می کنید قطعا می دانید که تصادفات جزئی یکی از موارد روزمره در چنین شهرهایی هستند و کمتر خودرویی را می توان یافت که هیچ گونه تصادف جزئی نداشته باشد. به همین دلیل تصادفات جزئی، صاف شدگی ها، قلم گرفتگی ها، رنگ شدگی ها و لیسه کشی ها عموما به آسانی قابل کشف هستند اما این قطعات ارزش کمتری در برابر رنگ شدگی و یا ترمیم قطعات دیگری چون ستون ها و سقف خودرو دارند.

از مهم ترین قطعاتی که ترمیم یا رنگ شدگی آنها در قیمت خودرو بسیار تاثیر گذار است ستون و سقف خودرو می باشد. اگر این دو قطعه رنگ شده باشند، بدین معناست که خودرو تصادف سنگین داشته و خودروی سالمی نیست و آسیب جدی دیده است به همین دلیل گزینه مناسبی برای خرید نیست یا افت قیمتی شدیدی دارد. پس از اینکه رنگ شدگی سقف و ستون مورد بررسی قرار گرفت، نوبت به تست رنگ شدگی درب ها و گلگیر ها می رسد. این دو قطعه از جمله قطعاتی هستند که مدام در معرض آسیب هستند و به همین دلیل کمترین اهمیت را در قیمت گذاری خودرو دارند. پس از درب ها و گلگیر ها نوبت به کاپوت و صندوق عقب خودرو می رسد. این دو قطعه نیز از اهمیت بالایی نسبت به دیگر قطعات برخوردار هستند چرا که با بررسی آنها می توان دریافت که آیا خودرو آسیب جدی دیده یا خیر. آخرین گزینه نیز رنگ شدگی یا تعویض سپر هاست که کمترین اهمیت را در قیمت گذاری خودرو دارند. با این حال می توان از فشار وارد شده به سپرها، دیاق ها و سینی خودرو دریافت که خودرو تصادف جدی داشته است یا خیر.

کارشناسی خودرو با استفاده از زدن دستگاه دیاگ

شاید شما نیز مانند بسیاری واژه دیاگ زدن به گوشتان خورده باشد اما ندانید دستگاه دیاگ چیست و دقیقا چه فعالتی را انجام می دهد. دستگاه دیاگ یک آنالیزور است که پس از اتصال به خودرو به بررسی وضعیت اکثر سیستم های داخلی اتومبیل می پردازد. این دستگاه با استفاده از یک کابل به کامپیوتر خودرو یا  ECU متصل می شود و از طریق آن وضعیت تمام سیستم های خودرو را به کارشناس نشان می دهد. فرآیند آنالیز کردن خودرو با استفاده از دستگاه دیاگ را  diagnosisمی نامند.

حال ممکن است سوال کنید که نحوه عملکرد دستگاه دیاگ چگونه است و چگونه خودروی شما را مورد بررسی قرار می دهد. زمانی که شما خودروی دست دوم خود را برای تست دیاگ در اختیار تعمیرکار قرار می دهید، او این دستگاه را به خودروی شما متصل می کند و دستگاه شروع به آنالیز خودروی شما می کند. در داخل دستگاه دیاگ مشخصات خودروی شما به صورت صفر کیلومتر تعریف شده است و این دستگاه در واقع خودروی شما را نسبت به یک خودروی صفر کیلومتر مقایسه می کند و ایرادات را استخراج می کند.

یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین اموری که برای سنجش یک خودروی دست دوم می بایست انجام شود اتصال دسنگاه دیاگ است. با اتصال این دستگاه به خودروی دست دوم مشخص خواهد شد که کدام یک از بخش های خودرو ایراد دارند و کدام نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. اگر خودروی مورد نظر شما پس از بررسی با استفاده از دستگاه دیاگ دارای ایرادات جزئی باشد یا به کل ایرادی نداشته باشد، می تواند گزینه ای مناسب برای خرید باشد اما اگر ایرادات کلی داشته باشد و دستگاه دیاگ این موضوع ها را به شما اطلاع دهد توصیه این است که خودروی مورد نظر را خریداری نکنید یا از فروشنده بخواهید که ایرادات موجود را برطرف نموده و سپس دوباره تست دیاگ را بر روی آن انجام دهید. توصیه این است که از دستگاه های دیاگی که خود کمپانی تولید یا توصیه نموده استفاده شود تا اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت خودرو به تست کننده منتقل شود.

جمع بندی

هر خریداری که قصد خرید خودروی دست دوم دارد باید پس از اینکه خودروی مورد نظر خود را انتخاب نمود، آن را کارشناسی نماید. این کارشناسی اصولا باید توسط افراد متخصص و کاربلد انجام شود. از جمله مواردی که در جلسه کارشناسی باید مورد توجه قرار گیرد، بررسی بدنه خودرو، رنگ شدگی ها، صاف شدگی ها، شاسی ها، ستون ها، سقف خودرو و دیگر موارد بدنه ای است. همچنین خودرو باید از لحاظ لاسیتک ها، رینگ ها، ترمز ها و همین طور قطعات موتوری از جمله تسمه ها، واشر سر سیلندر، رادیاتور، دینام، باتری، از لحاظ صحت و سلامت بخاری و کولر خودرو و قطعات متعدد دیگر مورد بررسی قرار گیرد تا ایرادات در صورت وجود مشخص شوند. میزان کارکرد خودرو نیز از مهم ترین عواملی است که باید توسط کارشناس بررسی شود و در نهایت هم با زدن دستگاه دیاگ صحت و سلامت تجهیزات و قطعات دیگر مورد تایید قرار گیرد. اگر کارشناس با بررسی این موارد خودرو را تایید نمود شک نکنید که خودروی مذکور یکی از بهترین خرید ها برای شما محسوب می گردد.

اگر مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع گردید، با دیگر مطالب آموزشی ما نیز همراه باشید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید