خانه » کروکی در تصادف و موارد استفاده از آن
کروکی در تصادف و موارد استفاده از آن

کروکی در تصادف و موارد استفاده از آن

توسط مهدی عابدی

کروکی به معنای نقشه‌ای برای بازسازی تصادف می‌باشد که با کمک تصاویر بصری یا طرح‌های گوناگون می‌توان یک حادثه را بازسازی کرد. با استفاده از کروکی میتوان تصادفی که رخ داده و منطقه مورد نظر و همچنین وسایل نقلیه و افرادی که درگیر تصادف بودند، را به تصویر کشید. به نمایش درآوردن، بسیار راحت است و با استفاده از گزارش‌های افرادی که در محل تصادف حضور داشتند و با عنوان شاهد عینی نامگذاری شده اند، عکس ها، تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مدار بسته و شواهد فیزیکی موجود یک کروکی را به تصویر کشید.

دلایل مهم بودن کروکی در تصادفات

زمانی که تصادفی رخ می‌دهد، قانون ذهنیت روشنی از تصادف ندارد و نمی‌تواند به خوبی قضاوت کند. از این رو مستندسازی صحیح یک حادثه رانندگی، با تصاویر خوب عامل تعیین کننده برای برنده شدن در دادگاه یا یک جلسه دادرسی می‌باشد. امروزه اکثر وکلا به این نتیجه رسیده‌اند که اگر یک گزارش و تصویر کروکی خوب در دسترس باشد، می‌تواند شانس برنده شدن را به طرز چشمگیری افزایش دهد. بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته مشخص شد، افرادی که کروکی مناسبی در اختیار دارند تا ۹۰ درصد مواقع خواهند توانست در دادگاه پیروز شوند. زیرا کروکی به قاضی این امکان را می‌دهد تا حوادث را به صورت روشن‌تر مشاهده کند و تصمیم مناسبی در قبال حادثه به وجود آمده اتخاذ کند.

نحوه تهیه کروکی

کروکی در تصادف و موارد استفاده از آن

نحوه تهیه کروکی بسیار به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد به عنوان مثال در بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی افرادی وجود دارند با استفاده از نقشه‌های آنلاین گوگل به بازسازی صحنه تصادف می‌پردازند و این امکان را به فرد زیان دیده می‌دهد که به صورت دقیق حادثه به وجود آمده را بازسازی کند. اما در ایران رویه مقداری متفاوت است و برای کروکی باید از دوربین موبایل که در اختیار دارید، بهره ببرید و در صورتی که در آن لحظه امکان ثبت تصویر میسر نبود، مجدد به صحنه حادثه باز گردید و با استفاده از دوربین‌هایی که در محل حادثه وجود دارند، فیلم‌های مربوط به تصادف را تهیه کنید. همچنین گزارش پلیس مبنای بسیار مهمی برای کروکی به حساب می‌آید.

 

چه وقت کروکی لازم است

هنگامی که تصادفی رخ داد، همواره نباید به دنبال کروکی باشد. چرا که در برخی از موارد حادثه به قدری جزئی می‌باشد که خرج زیادی بر روی دست مالک خودرو، نخواهد گذاشت و یا طرف مقابل می‌پذیرد که خسارت را پرداخت کند. البته گاهی اوقات به علت مشکوک بودن تصادف و نامشخص بودن مقصر اصلی و زیان سنگین که بر روی دوش فرد زیان دیده وجود دارد، ترسیم کروکی بسیار واجب می‌باشد، فرض کنید در حال رانندگی در اتوبان می‌باشید و حال قصد دارید به لاین راست وارد شوید در این هنگام راننده‌ای که در لاین کناری شما در حال رانندگی است، قصد دارد به لاین چپ وارد شود و در فعل و انفعالی که رخ می‌دهد، تصادفی میان دو خودرو به وجود می‌آید، در چنین مواقعی، تشخیص مقصر دشوار است و کروکی باید با دقت ترسیم شود.

یکی از موارد بسیار مهم دیگری که همواره باید کروکی آن رسم شود. تصادف خودرو با انسان است. مهم نیست که عواقب تصادف چه باشد، از یک خراش کوچک تا حوادث همچون فوت عابر پیاده، ملزم به کشیدن کروکی توسط پلیس است و در اینجا پلیس راهنما رانندگی کروکی مد نظر را ترسیم خواهد کرد.

 

نحوه ترسیم کروکی

الگوی بازسازی بسیار ساده است، اگر کاغذی در اختیار دارید و طراحی شما خوب است میتوانید تصاویر حادثه را در آن نقاشی کنید، البته این روش قدیمی شده و دیگر کمتر از طرح نقاشی استفاده میکنند. انکته‌ای که باید به آن توجه کنید تنها تصاویر مرتبط با حادثه کافی نمی‌باشد بلکه قانون از شما دلایل و استدلال‌های کافی را می‌خواهد، از این رو لازم است که کروکی حتما به تایید پلیس برسد. و در موارد دیگر با استفاده از نرم افزارهای مخصوص به طراحی، که امروزه به راحتی در دسترس قرار دارند مانند اسمارت دراو، به راحتی کروکی مورد نظر را به تصویر درآورید و این باعث خواهد شد زمانی که کار شما به پایان رسید، یک تصویر با کیفیت در اختیار داشته باشید. در این نرم‌افزار با استفاده از از دها الگویی که پیش روی شما قرار دارد، مانند جاده‌های دو بانده، تقاطع ها، بزرگراه‌ها، آزادراه ها، پارکینگ‌ها و بسیاری از محوطه‌های دیگر کار خود را آغاز کنید. علاوه بر موارد گفته شده با استفاده از اسمارت دراو، به راحتی خواهید توانست، باسازی تصادف دلخواه خود را ایجاد کنید و این نرم‌افزار بدون کوچکترین هزینه‌ای در دسترس است و با سرچ مختصر در گوگل به راحتی میتوانید آن را دانلود و نصب کنید.

شرکت بیمه

ترسیم کروکی یکی از موارد بسیار مهمی است که در حین حادثه، حتما باید پیگیر آن باشید. چرا که در برخی از موارد، هنگامی که به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید تا خسارات خود را دریافت کنید، به علت مبهم بودن حادثه و تردید در شناخت فرد مقصر یا صحنه سازی، شرکت بیمه از پرداخت جریمه به شما خودداری می‌کند و پرداخت وجه موردنظر را، ملزم به ارائه کروکی می‌کند همین عامل باعث خواهد شد تا افراد زیان‌دیده که دچار خسارت‌های سنگین شده اند، فشار روانی مضاعفی را تجربه کنند. بر همین اساس در تصادفا و به خصوص تصادفاتی که زیان سنگینی متقبل شده‌اید از افسر پلیس حاضر در صحنه درخواست کنید تا حتما کروکی تصادف را ترسیم کند.

چرا در دست داشتن یک کروکی خوب باعث برنده شدن خواهد شد؟

زمانی که کروکی مناسب در اختیار داشته باشید، که در آن تمام جزئیات ذکر شده باشد، قاضی با دقت می‌تواند موارد مندرج در آن را بررسی کند. به عنوان مثال به تصویر کشیدن شاهد در کروکی باعث خواهد شد که قاضی متوجه شود، وی دید مناسبی از حادثه دارد و به گفته‌های وی اکتفا کند و همینطور رنگ چراغ‌ها که در کروکی به تصویر کشیده شده است باعث خواهد شد تا قانون بدون کوچکترین شکی رای را به نفع شما صادر کند.

بنابراین می‌توان گفت در دست داشتن این تصاویر بصری درک مناسب از تصادف را بسیار راحت خواهد کرد و کروکی مناسب همانند توصیف کتبی یا کلامی تصادف به وقوع پیوسته می‌باشد.

انواع کروکی‌ها

گاهی اوقات علت تصادف‌ها کاملاً واضح و مشخص است و افسر پلیس، پس از بازدید از صحنه متوجه مقصر خواهد شد و کروکی مدنظر را ترسیم خواهد کرد که به آن کروکی سازشی می‌گوییم. اما در برخی از موارد نادر، حتی افسر مربوطه هم نمی‌تواند علت حادثه را تشخیص دهد و با قاطعیت بیان کند که کدام یک از طرفین. مقصر هستند. در این مواقع، افسر پلیس راهنما و رانندگی، کروکی تصادف را ترسیم می‌کند و سپس در پشت صفحه آن، مشخصات خود را مینویسد و آنچه را که مشاهده کرده است، به صورت عینی بیان می‌کند.

 

برخی از نمونه‌های کروکی

برای این که شما درک درستی از این ماجرا داشته باشید، بهتر است با سرچ مختصر در اینترنت تصاویر مربوط به کروکی را مشاهده کنید و یا با مراجعه به نرم‌افزار اسمارت دراو چندین حادثه که به وقوع پیوسته و کروکی آن کشیده شده است را مشاهده کنید و این عمل به درک شما کمک شایانی خواهد کرد.

آیا تا به حال پیش امده که نیازمند کروکی باشید؟ آیا از موارد استفاده از کروکی اگاهی داشتید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

پیام بگذارید